Szlak rowerowy Sadowne- Kołodziąż- Prostyń- Treblinka zatętnił życiem. W poniedziałek 14 września my, uczniowie klasy VIII b, z opiekunami panią Anną Gierej, panem Sławomirem Akonomem, księdzem Piotrem Pędzichem i wychowawczynią panią Dorotą Gałązką wyruszyliśmy jednośladami po okolicznych drogach, leśnych traktach, „nad brzegiem ruczaju”.
Nowo wybudowana droga wzdłuż linii kolejowej Warszawa- Białystok zawiodła nas pod krzyż epidemiczny postawiony w lipcu 2020 r., by wyjednać łaskę ochrony okolicznych mieszkańców przed pandemią koronowirusa. Stanął on na miejscu drewnianej karawaki sprzed stu lat.
Następnie udaliśmy się w leśne zacisze, do miejsca narodzin błogosławionego ks. Edwarda Grzymały- patrona szkoły. Po wysłuchaniu z pasją opowiedzianej przez pana Sławka historii narodzin, życia i śmierci błogosławionego ruszyliśmy do Prostyni, by oddać cześć Trójcy Przenajświętszej i wyprosić błogosławieństwo na ten czas dorastania i dokonywania życiowych wyborów. Nikt się nie spodziewał, że dzięki gościnności miejscowego wikarego św. Anna pobłogosławi pielgrzymów swymi wiankami.
Dalszy szlak zawiódł do Treblinki-niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy, miejsca męczeństwa i śmierci obywateli narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Tu w ciszy i zadumie, dzięki rzetelnej opowieści historyka-pana Sławka, przetoczyły się przed naszymi oczami obrazy tłumów ludzi, którzy od rampy kolejowej po komory śmierci odbyli swoją ostatnią drogę…
Nie obyło się bez niezaplanowanych wydarzeń – grzybobrania, przebitej dętki, zablokowanego koła, osuwającego się kosza z bagażem i niewielkiej kolizji z telefonem w roli głównej. Ale gorączkę tych niespodzianek i trud rowerowej wycieczki ochłodził i osłodził ks. Piotr lodami śmietankowymi J.
Dziękujemy wszystkim opiekunom za wspólne wędrowanie, a Panu Sławomirowi Akonomowi także za skarb wiedzy o historii naszego regionu, którym się z nami podzielił.