Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

Hej kolęda, kolęda!

21 grudnia, 2023

Boże Narodzenie to święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Właśnie kolędy zrosły się nierozerwalnie ze świętami Bożego Narodzenia. Kolędują wszyscy. Nigdzie jednak na świecie „pieśń o Narodzeniu Pańskim”, jaką w istocie swej jest kolęda, nie zespoliła się tak bardzo z duszą Narodu, nie przyjęła tak wszystkich jej rysów charakterystycznych, jak właśnie u nas, w naszej Ojczyźnie, w Polsce.

W środę, 20 grudnia 2023r. spotkaliśmy się w naszej szkolnej wspólnocie, by posłuchać, ale też włączyć się we wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Każda klasa ze swoim wychowawcą przygotowała kolędę, którą nam pięknie zaprezentowała. Śpiew kolęd pomógł nam przenieść się myślami do Betlejem i wspólnie przeżyć to wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Podczas tego świątecznego spotkania klasa II b i IVa przedstawiły scenkę misyjną opowiadając o problemach dzieci w Kolumbii. W tym roku Ogólnopolska Akcja Kolędników Misyjnych wspiera duchowo – przez modlitwę, jak też materialnie – przez ofiarę złożoną do skarbonki dzieci z Kolumbii. Boże Narodzenie to urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Nie zgubmy tego, co najważniejsze – Bożego Dzieciątka, ale nie zapomnijmy także o drugim człowieku.