Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

Nasza mała Ojczyzna

19 czerwca, 2022

W poniedziałek, 13 czerwca 2022 roku, w cieniu nadchodzącego końca roku szkolnego wybraliśmy się na biwak do  Płatkownicy. Na początku poznaliśmy historię i tajemniczy klimat tego miejsca, szkoła bowiem jest usadowiona w miejscu dawnej kirchy ewangelickiej. Na ścianach budynku spoglądały na nas postaci dawnych mieszkańców, z wystawy „Płatkownica w starej fotografii”. Kiedy już rozlokowaliśmy się, zaczęliśmy wspólne zabawy integracyjne. Po raz pierwszy spróbowaliśmy posiłku, przygotowanego przez dzielne trzecioklasistki. Po kolacji mieliśmy „Wieczorek harcerski”. Druhna Sylwia  z całkiem pokaźnym zastępem harcerzy wprowadziła nas w świat śpiewów, zabaw i zwyczajów harcerskich. Zwieńczeniem wieczoru był spacer z odrobiną adrenaliny na pobliski  cmentarz ewangelicki.

  Następny dzień przywitaliśmy równie smacznym śniadaniem, przygotowanym przez chłopców. Po śniadaniu ruszyliśmy na krótki spacer, przetykany informacjami o dawnych mieszkańcach wsi, mijając pomnik przyrody rosnący obok bocianiego gniazda. Wybraliśmy się do gospodarstwa, w którym mieliśmy poznać bliżej naturę i zwyczaje alpak. W gospodarstwie czekała na nas nie lada niespodzianka. Do tej pory mogliśmy obserwować życie rodzące się z ziarenka fasoli. W gospodarstwie trafiliśmy na moment narodzi  małej alpaki – Figi. Pani Beata  roztoczyła ciekawą gawędę o alpakach. Spotkanie zakończyło wspólne ognisko.

 Myślę, że ten biwak pozostanie na długo w pamięci. I chociaż przed nami ciekawe wyjazdy wakacyjne, to warto zanurzyć się w zieleń i poznać nieodkryty klimat naszych uroczych, małych Ojczyzn.

 Serdeczne podziękowania składam Stowarzyszeniu Wsi Płatkownica za udostępnienie budynku szkoły w celach  edukacyjnych i rekreacyjnych.

                                                     Elżbieta Dębkowska-Akonom