Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

->Religia

17 marca, 2020

Prosimy rodziców o zapoznanie się z wykazem podręczników do religii na rok szkolny 2020/2021. Ponieważ nie wiemy co nas czeka po wakacjach, może nadal nauczanie zdalne, to chcemy poprosić, by rodzice podczas wakacji sami zakupili podręczniki i zeszyty ćwiczeń do religii dla swoich dzieci. Katecheci w tym roku podręczników nie kupują.

Wykaz podręczników do religii
na rok szkolny 2020/2021

Szkoła Podstawowa- Sadowne

KLASA „0” NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

Podręcznik: „Tak! Jezus mnie kocha”.

Autorzy: E. Kondrak, D. Kurpiński, J. Snopek.

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA INOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

Podręcznik: „Poznaję Boży świat”.

Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek.

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA II

Podręcznik: „Idziemy do Jezusa”

Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA III

Podręcznik: „Jezus jest z nami”
Zeszyt ćwiczeń: „Jezus jest z nami”

Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA IV

Podręcznik: „Miejsca pełne BOGActw”
Zeszyt ćwiczeń: „Miejsca pełne BOGActw”

Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA VNOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy.”
Zeszyt ćwiczeń: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy.”

Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA VI

Podręcznik: „Tajemnice BOGAtego życia”
Zeszyt ćwiczeń: „Tajemnice BOGAtego życia”

Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska,
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA VII

Podręcznik: „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”

Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

KLASA VIII

Podręcznik: „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi”

Autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska

Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

Oddziały przedszkolne

Drodzy rodzice i kochane dzieci!
Jeśli będziecie w szkole to proszę o zabranie do domu również podręczników z religii. Proszę rodziców, by zachęcili swoje pociechy i pomogli im odczytać polecenia do ćwiczeń. Dzieci mogą wykonywać zadania w tematach związanych z Wielkim Postem i Świętami Wielkanocnymi. To są tematy o numerach: 35, 36, 37, 38, 39, 40. Jeśli macie państwo jakieś pytania proszę pisać na adres: [email protected]

Drodzy Rodzice pomóżcie dzieciom odnaleźć piosenkę religijną: „Bóg nie umarł”. https://www.youtube.com/watch?v=nddna7bHcXI
Niech to będzie taka wspólna rodzinna gimnastyka z piosenką religijną.

4 maja 2020r.
Witam ponownie! Mam nadzieję, że tematy, które wcześniej zostały wymienione już są zrobione. Zapraszam Was, kochane dzieci do dalszej pracy. Na najbliższe dwa tygodnie, czyli do 15 maja proponuję, abyście zrobiły ćwiczenia w tematach: 41, 42, 43, 52 i 53. Drodzy rodzice, pomóżcie dzieciom, wyjaśniając kolejne polecenia do ćwiczeń. Mam też prośbę, żebyście na mój adres email: [email protected] przesłali jakąś pracę dziecka, żebym wiedziała, że w ogóle ta moja informacja została przez Was przeczytana i że dziecko pracuje w swojej książce do religii.

18 maja 2020r.
Kochane dzieci, drodzy rodzice! Na najbliższe dwa tygodnie, czyli do końca maja proponuję do zrobienia w podręczniku ćwiczenia w tematach: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16. Rodziców proszę o pomoc w odczytaniu i wyjaśnieniu dziecku poleceń do kolejnych zadań. Ponawiam też prośbę, o przesyłanie zdjęć z pracami dziecka (wystarczy jedna czy dwie strony) na adres: [email protected]

2 czerwca 2020r.
Kochane dzieci, drodzy rodzice! Na najbliższe dwa tygodnie, czyli do połowy czerwca proponuję do zrobienia w podręczniku do religii ćwiczenia w tematach: 31, 44, 45, 53, 54. Rodziców bardzo proszę o pomoc dziecku w odczytaniu i wyjaśnieniu poleceń do kolejnych zadań. Proszę też tych rodziców, którzy nie przesyłali jeszcze prac dziecka o uczynienie tego w najbliższym czasie. Prace dziecka w formie zdjęcia lub skanu (wystarczy jedna czy dwie strony) przesyłamy na adres: [email protected]

15 czerwca 2020r.
Kochane dzieci, drodzy rodzice! Zostały nam do zrobienia w podręczniku do religii ćwiczenia w tematach: 22, 23, 24, 26. Rodzice, pomóżcie dzieciom odczytać i wyjaśnijcie im polecenia do kolejnych zadań.
Dziękuję Wam za współpracę i życzę zasłużonego wakacyjnego odpoczynku.
I jeszcze jedna ważna informacja, ponieważ nie wiemy, jaka będzie sytuacja po wakacjach, możliwe jest dalsze zdalne nauczanie i nie będę miała możliwości przekazać Wam zakupionych podręczników.
Dlatego proszę wszystkich rodziców o zakupienie swojemu dziecku
już podczas wakacji podręcznika do religii na rok szkolny 2020/2021.
Dzieci, które zostają w zerówce będą korzystać z:

Klasa 0: Podręcznik: „Tak! Jezus mnie kocha”.

Autorzy: E. Kondrak, D. Kurpiński, J. Snopek.
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce
Dla dzieci, które idą po wakacjach do klasy I:
Klasa I: Podręcznik: „Poznaję Boży świat”.

Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek.
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce
Zarówno klasa 0 jak i klasa I będzie korzystać z nowych podręczników dostosowanych do nowej podstawy programowej.

Klasy I a

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 32: „Idziemy z Jezusem drogą krzyżową” (kolorowanka i krzyżówka).
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 36: „Radośnie witamy Jezusa Króla – Niedziela Palmowa”.
Proszę rodziców o pomoc dzieciom w przesłaniu w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 67 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

31 marca 2020r.
Temat 35: „Staramy się być lepsi”. Rodzicu przeczytaj dziecku historię Zacheusza: Łk19,1-10 (Ewangelia wg św. Łukasza). Zrób do tego tematu ćwiczenia. Postaraj się na str. 73 poprzez dobre uczynki zamienić kolce na kwiaty (na ocenę).

1 kwietnia 2020r.
Temat 37: „Jezus jest z nami ukryty w chlebie – Ostatnia Wieczerza”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu.

7 kwietnia 2020r.
Temat 38: „Pan Jezus umiera na krzyżu z miłości do nas”. Z miłości do Jezusa wykonaj starannie ćwiczenia.

8 kwietnia 2020r.
Temat 39: „W Wielką Sobotę odwiedzamy Jezusa”. Wykonaj starannie ćwiczenia, a na ocenę prześlij ćwiczenia ze strony 81.

15 kwietnia 2020r.
Temat 40: „Świętujemy zmartwychwstanie Jezusa”. Postaraj się wszystkie ćwiczenia wykonać bardzo starannie.

21 kwietnia 2020r.
Temat 41: „Radośnie śpiewamy „Alleluja”. Słowo „alleluja” pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy „wysławiajcie Pana”. Alleluja jest też radosnym okrzykiem na zmartwychwstanie Pana Jezusa. Przypomnij sobie i zaśpiewaj znaną nam piosenkę, której tekst i gesty znajdziesz na str. 85. Skorzystaj również z płyty. Na str. 84 wybranym przez siebie kolorem pokoloruj pola oznaczone kropką , a tło pomaluj na różowo. Pomaluj też górny rysunek.

22 kwietnia 2020r.
Temat 42: „Zmartwychwstały Pan Jezus żyje wśród nas”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie i porozmawiaj z nim na jego temat. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

28 kwietnia 2020r.
Temat 43: „Spotykamy się ze Zmartwychwstałym Jezusem podczas Mszy Świętej”. Przyjrzyj się ilustracjom na str. 88 i odpowiedz na pytania. Na stronie 89 odczytaj według klucza liczbowego nazwy i pokoloruj starannie rysunki. Ćwiczenia ze strony 89 prześlij na ocenę. Zachęcam Cię bardzo do korzystania z płyty, tam znajdziesz bardzo ciekawe opowiadanie pt. „Spostrzeżenia Stasia na Mszy Świętej”. Posłuchaj!

29 kwietnia 2020r.
Temat 44: „Jezus Zmartwychwstały mówi do nas”. Przyjrzyj się zdjęciom na str. 90 i powiedz, kto w kościele czyta Pismo Święte i jak się wtedy trzeba zachować. Na str. 91 przyklej z wycinanek brakujący rysunek i napis. Poćwicz z rodzicami gesty pokazane na rysunkach.

5 maja 2020r.
Temat 53: „W maju oddajemy cześć Maryi, Matce Jezusa”. Na str. 108 obejrzyj różne figury Matki Bożej. Na str. 109 z wycinanek wklej obrazek z Maryją i narysuj na pustych łodyżkach piękne kwiaty dla Niej. Godzina odmawiania litanii do Matki Bożej w naszym kościele, codziennie po Mszy o godz. 18.00. Skorzystaj z płyty, znajdziesz tam opowiadanie i pieśń: „Chwalcie łąki umajone”. Zachęcam Cię i Twoich bliskich do śpiewania bądź odmawiania litanii do Matki Bożej w miesiącu maju: z pomocą książeczki albo internetu. Przesyłam link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be

6 maja 2020r.
Temat 45: „Jezus Zmartwychwstały zaprasza nas do swego stołu”. Na str. 92 połącz kropki tak, aby powstały hostia (biały opłatek) i kielich. Pokoloruj kielich na żółto. Na str. 93. wpisz litery w odpowiednie miejsca. Skorzystaj z płyty, gdzie znajdziesz opowiadanie o Stasiu i piosenkę.

12 maja 2020r.
Temat: „Krzyże, pomniki i przydrożne kapliczki w parafii Sadowne”. Dzisiaj temat nie z podręcznika. Gdyby ktoś miał jakieś zaległości w ćwiczeniach, to teraz jest okazja, żeby to zrobić. Zachęcam Was, byście wspólnie z rodzicami rozejrzeli się po najbliższej okolicy i zrobili kilka zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki z Waszej miejscowości, a następnie przesłali je na znany adres: [email protected]

13 maja 2020r.
Temat 46: „Pan Jezus wstępuje do nieba”. Skorzystaj z płyty, będzie Ci łatwiej wykonywać ćwiczenia w podręczniku. Na stronie 94, w pustym miejscu pod Jezusem dorysuj aniołów, którzy powiedzieli uczniom, że Jezus jeszcze raz przyjdzie na ziemię. Na stronie 95 pokoloruj napis według wzoru w prawym dolnym rogu i narysuj, co powinieneś robić, aby kiedyś dostać się do nieba. Jeśli chcesz, możesz przesłać strony 94 – 95 na ocenę, szczególnie zachęcam tych, którzy mają dopiero 1 lub 2 oceny (proszę sprawdzić w dzienniku).

19 maja 2020r.
Temat: Matka Boża w oczach dzieci. Znów dzisiaj temat nie jest z podręcznika. Przeżywamy w dalszym ciągu miesiąc Maryjny – maj, nadal zachęcam Was do modlitwy Litanią, może właśnie przy kapliczce czy przydrożnym krzyżu jak pogoda pozwala (można jeszcze przesyłać zdjęcia). Dzisiaj mam dla Was kolejne zadanie: namalujcie jak najładniej, tak jak sobie wyobrażacie Matkę Bożą, zróbcie zdjęcie i prześlijcie na znany adres: [email protected] Czas na przesyłanie zdjęć – do końca maja. Nie śpieszcie się, zróbcie to dla Maryi i z myślą o Niej. Przygotuję z tych zdjęć pokaz slajdów i potem Wam go prześlę do obejrzenia.

20 maja 2020r.
Temat 54: „Wyrażam miłość do mojej Mamy”. Już niedługo 26 maja Dzień Mamy. Ten temat niech będzie okazją, by dobrze się do tego święta przygotować. Na stronie 110 obejrzyj dokładnie rysunki i pomyśl co zawdzięczasz swojej Mamie. Które rysunki najbardziej przypominają Ci o miłości twojej Mamy, zaznacz je. Na stronie 111 przygotuj niespodziankę dla swojej Mamy. Zrób to jak potrafisz najładniej, nie dlatego, żeby np. dostać 6, ale, żeby sprawić radość MAMIE. Możesz narysować piękny bukiet kwiatów dla Mamy, serce, a może masz inny pomysł?

26 maja 2020r.
Temat 55: „Serce Jezusa źródłem miłości i dobroci”. Już za tydzień rozpocznie się miesiąc czerwiec, w którym oddajemy szczególną cześć Najświętszemu Sercu Jezusa. Właśnie na stronie 112 jest narysowane Serce Jezusa, które płonie miłością do człowieka, ale też jak wskazuje korona cierniowa i krople krwi cierpi z powodu ludzkich grzechów. Pomaluj Serce Jezusa według wzoru na stronie 113, w dolnym, prawym rogu. Przyklej naklejki w puste pola i przyjrzyj się uważnie 4 scenom. Zastanów się, kto okazuje ludziom dobre serce, odpowiedź wpisz w kratki. Na stronie 113 przeczytaj komiks o Janku i dokończ kolorować rysunek. Koniecznie skorzystaj z płyty. Przypominam, że do końca maja czekam na Wasze prace: Matka Boża w oczach dzieci.

27 maja 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości. Ponieważ zostały już nam tylko dwa tematy, to powoli zaczniemy przy pomocy różnych ćwiczeń i zagadek biblijnych przypominać sobie to, o czym mówiliśmy na lekcjach religii w klasie I. Dzisiaj nic nie robisz w podręczniku, chyba, że masz jakieś braki, ale zachęcam Cię do pobrania poniższego zadania i rozwiązania go. Jeszcze raz przypominam, że do końca maja czekam na Wasze prace: Matka Boża w oczach dzieci.

2 czerwca 2020r.
Temat 47: „Z Panem Jezusem idziemy przez miasta i wsie – Boże Ciało”. 11 czerwca 2020r. będzie Uroczystość Bożego Ciała i procesja ulicami naszej miejscowości. Dzisiejszy temat niech będzie dla Was zachętą do wzięcia udziału w uroczystości (może któraś dziewczynka będzie chciała sypać kwiatki?). W podręczniku na stronie 96 odszukaj 4 ołtarze, narysuj kwiaty na drodze, którą ludzie przeszli od kościoła do kolejnych ołtarzy i dokończ kolorować rysunek. Na stronie 97 pokoloruj napis i zrób wokół niego ramkę z kolorowych kwiatów. Postaraj się, zrób to dla Pana Jezusa.

3 czerwca 2020r.
Temat 56: „Wakacje z Panem Jezusem”. Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale my mamy dzisiaj już ostatni, wakacyjny temat. Jeśli ktoś ma jakieś braki, to będzie też czas na ich uzupełnienie. Na stronie 114 macie do rozwiązania kilka zagadek. Na stronie 115 trzeba porównać obrazki, na dolnym zaznaczyć różnice, a górny pokolorować.
Ważne ogłoszenie! Podaję już informację dotyczącą podręcznika do religii w klasie II. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika: Podręcznik do klasy II: „Idziemy do Jezusa”; Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak; Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

9 czerwca 2020r.
Temat: Przygotowujemy się do Uroczystości Bożego Ciała. W najbliższy czwartek – 11 czerwca- będziemy przeżywać Uroczystość Bożego Ciała. Zapraszam do udziału w procesji, szczególnie dziewczynki do sypania kwiatków. I tutaj prośba, kwiatki, każda mama dla swojej córki ma przy sobie. Podczas procesji idzie obok swojego dziecka, czuwa czy dziecko dobrze się czuje (trzeba zabrać wodę, jak będzie upał) i gdy się będziemy zatrzymywać przy kolejnych ołtarzach dosypuje kwiatki do koszyczka. W tym roku nie ma wspólnego koszyka z kwiatkami.
W ramach powtórzenia zachęcam do zrobienia poniższego ćwiczenia.

10 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości. Powtarzając sobie poznane w ciągu roku szkolnego wiadomości wykonaj kolejne zadanie.

23 czerwca 2020r.
Temat: Utrwalenie poznanych wiadomości. Wykonaj kolejne zadanie utrwalające Twoją wiedzę religijną.

24 czerwca 2020r.
Temat: Wskazówki wakacyjne.
Dziękuję wszystkim za współpracę, za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasy I b

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 32: „Idziemy z Jezusem drogą krzyżową” (kolorowanka i krzyżówka).
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 36: „Radośnie witamy Jezusa Króla – Niedziela Palmowa”.
Proszę rodziców o pomoc dzieciom w przesłaniu w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 67 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

31 marca 2020r.
Temat 35: „Staramy się być lepsi”. Rodzicu przeczytaj dziecku historię Zacheusza: Łk19,1-10 (Ewangelia wg św. Łukasza). Zrób do tego tematu ćwiczenia. Postaraj się na str. 73 poprzez dobre uczynki zamienić kolce na kwiaty (na ocenę).

1 kwietnia 2020r.
Temat 37: „Jezus jest z nami ukryty w chlebie – Ostatnia Wieczerza”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu.

7 kwietnia 2020r.
Temat 38: „Pan Jezus umiera na krzyżu z miłości do nas”. Z miłości do Jezusa wykonaj starannie ćwiczenia.

8 kwietnia 2020r.
Temat 39: „W Wielką Sobotę odwiedzamy Jezusa”. Wykonaj starannie ćwiczenia, a na ocenę prześlij ćwiczenia ze strony 81.

15 kwietnia 2020r.
Temat 40: „Świętujemy zmartwychwstanie Jezusa”. Postaraj się wszystkie ćwiczenia wykonać bardzo starannie.

21 kwietnia 2020r.
Temat 41: „Radośnie śpiewamy „Alleluja”. Słowo „alleluja” pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy „wysławiajcie Pana”. Alleluja jest też radosnym okrzykiem na zmartwychwstanie Pana Jezusa. Przypomnij sobie i zaśpiewaj znaną nam piosenkę, której tekst i gesty znajdziesz na str. 85. Skorzystaj również z płyty. Na str. 84 wybranym przez siebie kolorem pokoloruj pola oznaczone kropką , a tło pomaluj na różowo. Pomaluj też górny rysunek.

22 kwietnia 2020r.
Temat 42: „Zmartwychwstały Pan Jezus żyje wśród nas”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie i porozmawiaj z nim na jego temat. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

28 kwietnia 2020r.
Temat 43: „Spotykamy się ze Zmartwychwstałym Jezusem podczas Mszy Świętej”. Przyjrzyj się ilustracjom na str. 88 i odpowiedz na pytania. Na stronie 89 odczytaj według klucza liczbowego nazwy i pokoloruj starannie rysunki. Ćwiczenia ze strony 89 prześlij na ocenę. Zachęcam Cię bardzo do korzystania z płyty, tam znajdziesz bardzo ciekawe opowiadanie pt. „Spostrzeżenia Stasia na Mszy Świętej”. Posłuchaj!

29 kwietnia 2020r.
Temat 44: „Jezus Zmartwychwstały mówi do nas”. Przyjrzyj się zdjęciom na str. 90 i powiedz, kto w kościele czyta Pismo Święte i jak się wtedy trzeba zachować. Na str. 91 przyklej z wycinanek brakujący rysunek i napis. Poćwicz z rodzicami gesty pokazane na rysunkach.

5 maja 2020r.
Temat 53: „W maju oddajemy cześć Maryi, Matce Jezusa”. Na str. 108 obejrzyj różne figury Matki Bożej. Na str. 109 z wycinanek wklej obrazek z Maryją i narysuj na pustych łodyżkach piękne kwiaty dla Niej. Godzina odmawiania litanii do Matki Bożej w naszym kościele, codziennie po Mszy o godz. 18.00. Skorzystaj z płyty, znajdziesz tam opowiadanie i pieśń: „Chwalcie łąki umajone”. Zachęcam Cię i Twoich bliskich do śpiewania bądź odmawiania litanii do Matki Bożej w miesiącu maju: z pomocą książeczki albo internetu. Przesyłam link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be

6 maja 2020r.
Temat 45: „Jezus Zmartwychwstały zaprasza nas do swego stołu”. Na str. 92 połącz kropki tak, aby powstały hostia (biały opłatek) i kielich. Pokoloruj kielich na żółto. Na str. 93. wpisz litery w odpowiednie miejsca. Skorzystaj z płyty, gdzie znajdziesz opowiadanie o Stasiu i piosenkę.

12 maja 2020r.
Temat: „Krzyże, pomniki i przydrożne kapliczki w parafii Sadowne”. Dzisiaj temat nie z podręcznika. Gdyby ktoś miał jakieś zaległości w ćwiczeniach, to teraz jest okazja, żeby to zrobić. Zachęcam Was, byście wspólnie z rodzicami rozejrzeli się po najbliższej okolicy i zrobili kilka zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki z Waszej miejscowości, a następnie przesłali je na znany adres: [email protected]

13 maja 2020r.
Temat 46: „Pan Jezus wstępuje do nieba”. Skorzystaj z płyty, będzie Ci łatwiej wykonywać ćwiczenia w podręczniku. Na stronie 94, w pustym miejscu pod Jezusem dorysuj aniołów, którzy powiedzieli uczniom, że Jezus jeszcze raz przyjdzie na ziemię. Na stronie 95 pokoloruj napis według wzoru w prawym dolnym rogu i narysuj, co powinieneś robić, aby kiedyś dostać się do nieba. Jeśli chcesz, możesz przesłać strony 94 – 95 na ocenę, szczególnie zachęcam tych, którzy mają dopiero 1 lub 2 oceny (proszę sprawdzić w dzienniku).

19 maja 2020r.
Temat: Matka Boża w oczach dzieci. Znów dzisiaj temat nie jest z podręcznika. Przeżywamy w dalszym ciągu miesiąc Maryjny – maj, nadal zachęcam Was do modlitwy Litanią, może właśnie przy kapliczce czy przydrożnym krzyżu jak pogoda pozwala (można jeszcze przesyłać zdjęcia). Dzisiaj mam dla Was kolejne zadanie: namalujcie jak najładniej, tak jak sobie wyobrażacie Matkę Bożą, zróbcie zdjęcie i prześlijcie na znany adres: [email protected] Czas na przesyłanie zdjęć – do końca maja. Nie śpieszcie się, zróbcie to dla Maryi i z myślą o Niej. Przygotuję z tych zdjęć pokaz slajdów i potem Wam go prześlę do obejrzenia.

20 maja 2020r.
Temat 54: „Wyrażam miłość do mojej Mamy”. Już niedługo 26 maja Dzień Mamy. Ten temat niech będzie okazją, by dobrze się do tego święta przygotować. Na stronie 110 obejrzyj dokładnie rysunki i pomyśl co zawdzięczasz swojej Mamie. Które rysunki najbardziej przypominają Ci o miłości twojej Mamy, zaznacz je. Na stronie 111 przygotuj niespodziankę dla swojej Mamy. Zrób to jak potrafisz najładniej, nie dlatego, żeby np. dostać 6, ale, żeby sprawić radość MAMIE. Możesz narysować piękny bukiet kwiatów dla Mamy, serce, a może masz inny pomysł?

26 maja 2020r.
Temat 55: „Serce Jezusa źródłem miłości i dobroci”. Już za tydzień rozpocznie się miesiąc czerwiec, w którym oddajemy szczególną cześć Najświętszemu Sercu Jezusa. Właśnie na stronie 112 jest narysowane Serce Jezusa, które płonie miłością do człowieka, ale też jak wskazuje korona cierniowa i krople krwi cierpi z powodu ludzkich grzechów. Pomaluj Serce Jezusa według wzoru na stronie 113, w dolnym, prawym rogu. Przyklej naklejki w puste pola i przyjrzyj się uważnie 4 scenom. Zastanów się, kto okazuje ludziom dobre serce, odpowiedź wpisz w kratki. Na stronie 113 przeczytaj komiks o Janku i dokończ kolorować rysunek. Koniecznie skorzystaj z płyty. Przypominam, że do końca maja czekam na Wasze prace: Matka Boża w oczach dzieci.

27 maja 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości. Ponieważ zostały już nam tylko dwa tematy, to powoli zaczniemy przy pomocy różnych ćwiczeń i zagadek biblijnych przypominać sobie to, o czym mówiliśmy na lekcjach religii w klasie I. Dzisiaj nic nie robisz w podręczniku, chyba, że masz jakieś braki, ale zachęcam Cię do pobrania poniższego zadania i rozwiązania go. Jeszcze raz przypominam, że do końca maja czekam na Wasze prace: Matka Boża w oczach dzieci.

2 czerwca 2020r.
Temat 47: „Z Panem Jezusem idziemy przez miasta i wsie – Boże Ciało”. 11 czerwca 2020r. będzie Uroczystość Bożego Ciała i procesja ulicami naszej miejscowości. Dzisiejszy temat niech będzie dla Was zachętą do wzięcia udziału w uroczystości (może któraś dziewczynka będzie chciała sypać kwiatki?). W podręczniku na stronie 96 odszukaj 4 ołtarze, narysuj kwiaty na drodze, którą ludzie przeszli od kościoła do kolejnych ołtarzy i dokończ kolorować rysunek. Na stronie 97 pokoloruj napis i zrób wokół niego ramkę z kolorowych kwiatów. Postaraj się, zrób to dla Pana Jezusa. W załączniku przesyłam obiecaną prezentację z Waszymi pracami. Nie wszystkim się chciało namalować Matkę Bożą, niektórzy zrobili to wspólnie z rodziną, i dobrze, bo zakazu nie było. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i za współpracę.

3 czerwca 2020r.
Temat 56: „Wakacje z Panem Jezusem”. Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale my mamy dzisiaj już ostatni, wakacyjny temat. Jeśli ktoś ma jakieś braki, to będzie też czas na ich uzupełnienie. Na stronie 114 macie do rozwiązania kilka zagadek. Na stronie 115 trzeba porównać obrazki, na dolnym zaznaczyć różnice, a górny pokolorować.
Ważne ogłoszenie! Podaję już informację dotyczącą podręcznika do religii w klasie II. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika: Podręcznik do klasy II: „Idziemy do Jezusa”; Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak; Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

9 czerwca 2020r.
Temat: Przygotowujemy się do Uroczystości Bożego Ciała. W najbliższy czwartek – 11 czerwca- będziemy przeżywać Uroczystość Bożego Ciała. Zapraszam do udziału w procesji, szczególnie dziewczynki do sypania kwiatków. I tutaj prośba, kwiatki, każda mama dla swojej córki ma przy sobie. Podczas procesji idzie obok swojego dziecka, czuwa czy dziecko dobrze się czuje (trzeba zabrać wodę, jak będzie upał) i gdy się będziemy zatrzymywać przy kolejnych ołtarzach dosypuje kwiatki do koszyczka. W tym roku nie ma wspólnego koszyka z kwiatkami.
W ramach powtórzenia zachęcam do zrobienia poniższego ćwiczenia.

10 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości. Powtarzając sobie poznane w ciągu roku szkolnego wiadomości wykonaj kolejne zadanie.

23 czerwca 2020r.
Temat: Utrwalenie poznanych wiadomości. Wykonaj kolejne zadanie utrwalające Twoją wiedzę religijną.

24 czerwca 2020r.
Temat: Wskazówki wakacyjne.
Dziękuję wszystkim za współpracę, za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

                                 Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasy II a

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 30: „Modlitwa Jezusa
w Ogrodzie Oliwnym” (kolorowanka, słowo dnia i wpisz brakujące litery). Poproście rodziców, by odczytali Wam z Pisma Świętego tekst z Ewangelii wg św. Łukasza, rozdział 22, wersety od 39 do 46.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 31: „Droga krzyżowa Pana Jezusa”.
Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem o drodze krzyżowej i o tym, kogo Jezus na niej spotkał. Naucz dziecko modlitwy: „Któryś za nas cierpiał rany…”
Proszę rodziców o pomoc dzieciom w przesłaniu w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 65 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

1 kwietnia 2020r.
Temat 32: „Niedziela Palmowa”. Zrób wszystkie zadania, a ćwiczenia ze str. 67 prześlij na ocenę.

3 kwietnia 2020r.
Temat 33: „Wielki Czwartek – dzień Mszy Świętej i kapłaństwa”. Wykonaj starannie zadania z tego tematu.

8 kwietnia 2020r.
Temat 34: „Wielki Piątek – Pan Jezus umiera na krzyżu z miłości”. Z miłości do Jezusa wykonaj starannie ćwiczenia.

15 kwietnia 2020r.
Temat 35: „Wigilia Paschalna początkiem radości zmartwychwstania”. Wykonaj starannie wszystkie ćwiczenia z tematu 35 i prześlij je na ocenę.

17 kwietnia 2020r.
Temat 36: „Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego”. Postaraj się jak potrafisz najładniej wykonać ćwiczenia do tego tematu.

22 kwietnia 2020r.
Temat 38: „Jezu, ufam Tobie – Niedziela Miłosierdzia Bożego”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. W sposób szczególny zwracam Twoją uwagę na obraz Jezusa Miłosiernego. Poproś o pomoc w znalezieniu obrazka Jezusa Miłosiernego (w domu, czy internecie), by było Ci łatwiej poprawnie pomalować. Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie o Św. Faustynie. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

24 kwietnia 2020r.
Temat 37: „W każdą niedzielę cieszymy się zmartwychwstaniem Jezusa”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. Skorzystaj też z płyty: posłuchaj opowiadania pt. „Smutny Karol” i pośpiewaj wspólnie z rodziną, może w najbliższą niedzielę, piosenkę: „Oto jest dzień”.

29 kwietnia 2020r.
Temat 39: „Jezus żyje i jest z nami”. Na str. 80 narysuj Jezusa między uczniami i dokończ kolorować rysunek. Na str. 81 przepisz słowo dnia, uzupełnij wypowiedź Jezusa i narysuj w dłoniach księdza hostię, czyli biały, okrągły opłatek. Obydwie strony wykonaj dokładnie i starannie i prześlij na ocenę. Zachęcam Cię do skorzystania z płyty: są tam dwie piosenki religijne, posłuchaj i pośpiewaj.

6 maja 2020r.
Temat 46: „Maryja jest naszą Matką i Królową”. Na str. 94 pomaluj napis: „Oto Matka Twoja”, wklej koronę na głowie Maryi i kwiatki w wazonie. Zachęcam Cię i Twoich bliskich do śpiewania bądź odmawiania litanii do Matki Bożej w miesiącu maju: z pomocą książeczki albo internetu. Przesyłam link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be
Gdy pomodlisz się litanią, dorysuj kolejny kwiatek. Na str. 95 przepisz słowo dnia, wpisz numery przy odpowiednich obrazkach i wpisz wymyślone wezwanie do Maryi. Zapraszam Cię do skorzystania z płyty – posłuchaj opowiadania.

8 maja 2020r.
Temat 40: „Jezus Zmartwychwstały poucza nas swoim słowem”. Na stronie 82 pokoloruj księdza, który przy ambonce głosi Słowo Boże. Na stronie 83 przepisz słowo dnia. Pokoloruj na czerwono słowa wypowiadane przez kapłana, a na zielono to, co my odpowiadamy. Narysuj księgę, z której czytane jest Słowo Boże. Zachęcam Cię do skorzystania z płyty, posłuchaj opowiadania o Janku. Opowiadanie też możesz pobrać poniżej.

13 maja 2020r.
Temat 41: „Jezus Zmartwychwstały karmi swoim Ciałem”. Na stronie 84 wklej odpowiednią naklejkę, wpisz do kratek litery i pokoloruj rysunek. Na stronie 85 przepisz słowo dnia, wiedząc jak powstaje chleb, ponumeruj obrazki, wpisz litery w odpowiednie kratki i narysuj oraz pokoloruj rozwiązanie. Nadal korzystaj z płyty.

15 maja 2020r.
Temat 42: „Razem z Jezusem składamy Bogu ofiarę”. Korzystaj z płyty będzie Ci łatwiej wykonać ćwiczenia w podręczniku. Na stronie 86 wklej dary jakie niosą do ołtarza ministranci i pokoloruj krzyż. Na stronie 87 przepisz słowo dnia i narysuj co możesz ofiarować Bogu.

20 maja 2020r.
Temat 43: „Z Jezusem modlę się do naszego Ojca”. Korzystając z płyty wykonaj starannie ćwiczenia na stronach 88-89. Na stronie 88 uzupełnij wyrazami z ramki tekst modlitwy”Ojcze nasz” i pokoloruj Jezusa. Na stronie 89 przepisz słowo dnia i na zamieszczonym kalendarzu przez tydzień zaznaczaj odpowiednimi buźkami czy się modliłeś, czy zapomniałeś o modlitwie.

22 maja 2020r.
Temat 45: „Wniebowstąpienie – z Jezusem idziemy do Ojca.” Na stronie 92 przyjrzyj się obrazkom, porównaj je i znajdź między nimi różnice. Na stronie 93 przepisz słowo dnia, pokoloruj obrazki i opowiedz, co one przedstawiają.

27 maja 2020r.
Temat 44: „Wzajemna pomoc drogą do spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym”. Gdy czynimy dobro dla innych, czynimy je samemu Panu Jezusowi. I odwrotnie, jeżeli jesteśmy niedobrzy dla innych, to tym samym czynimy to samemu Panu Jezusowi, który przecież wszystkich nas kocha. W każdym drugim człowieku jest Pan Jezus zmartwychwstały. To najważniejsza myśl z tego tematu. Na stronie 90 pokoloruj rysunki przedstawiające jak apostołowie tworzyli wspólnotę razem modląc się i spożywając posiłki. Na stronie 91 przepisz słowo dnia, wklej odpowiedni obrazek z wycinanek (jak apostołowie też razem pracują) i obowiązkowo skorzystaj z płyty.

29 maja 2020r.
Temat 47: „Duch Święty – pierwszy dar uwielbionego Pana”.
Duch Święty to jedna z Osób Boskich. 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa miało miejsce wielkie wydarzenie – Zesłanie Ducha Świętego. W tym dniu w kraju Jezusa obchodzono święto zwane Pięćdziesiątnicą. Apostołowie razem z Maryją przebywali wówczas w Wieczerniku, ponieważ bali się prześladowań ze strony ludzi, którzy ukrzyżowali Pana Jezusa, i z lękiem oczekiwali na to, co wydarzy się dalej. Znaki Ducha Świętego to: ogień, wiatr i gołębica. Na stronie 96 wklej naklejki z płomykami ognia nad głowami Apostołów i Maryi i pokoloruj rysunek. Na stronie 97 przepisz słowo dnia, rozwiąż szyfr i wśród obrazków obrysuj te, które są znakami Ducha Świętego.

3 czerwca 2020r.
Temat 48: „Trójca Święta – „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Zapamiętajcie tę ważną prawdę, że jest jeden Bóg, ale w trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Są oni jednością, są sobie równi i miłują się nawzajem. Te trzy Osoby Boskie nazywamy Trójcą Świętą. Czcimy Trójcę Świętą poprzez staranny znak krzyża, gdy się modlimy, gdy przechodzimy obok kościoła, kapliczki, przed podróżą, przy posiłkach. Zaraz po przebudzeniu starajmy się zaczynać dzień znakiem krzyża świętego i tym znakiem kończyć go, udając się na spoczynek. Rankiem ten znak będzie prośbą o błogosławieństwo Trójcy Świętej na cały dzień, a wieczorem podziękowaniem za wszystko, co w ciągu dnia zrobiliśmy dobrego i pięknego. Na stronie 98 przyklej odpowiednie wycinanki. Na stronie 99 przepisz słowo dnia, uzupełnij tekst modlitwy słowami z ramki i pokoloruj napis trzema dowolnymi kredkami.

5 czerwca 2020r.
Temat 49: „Boże Ciało – z Panem Jezusem idziemy przez życie”. Na stronie 100 wklej w ręce księdza naklejkę z monstrancją, narysuj kwiaty sypane przez dziewczynki i dokończ kolorować obrazek. Na stronie 101 przepisz słowo dnia, pokoloruj napis żółtą lub złotą kredką i narysuj dekorację okna na Uroczystość Bożego Ciała.

10 czerwca 2020r.
Temat 50: „Dobre Serce Jezusa otwarte dla nas”. Pan Jezus przyszedł na świat, ponieważ bardzo nas kocha. Z miłości do ludzi narodził się w szopie, nauczał, uzdrawiał, karmił ich, brał dzieci na kolana. Z miłości do nas pozwolił się przybić do krzyża. Żołnierz przebijając bok Jezusa, przebił jednocześnie Jego serce, z którego wypłynęła krew i woda. Czerwiec jest szczególnie poświęcony Sercu Jezusa. To w tym miesiącu w każdym kościele odbywają się nabożeństwa czerwcowe. W czasie tych nabożeństw odmawiamy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Także w tym miesiącu przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W podręczniku na stronie 102 ozdób ramkę obrazu i uzupełnij wezwania litanii. Na stronie 103 przepisz słowo dnia, rozwiąż zagadkę i krzyżówkę.
W czwartek, 11 czerwca o godzinie 11.00 będzie Msza Święta, a po niej procesja ulicami Sadownego z racji Uroczystości Bożego Ciała. Zapraszam do udziału w procesji, szczególnie dziewczynki do sypania kwiatków. I tutaj prośba, kwiatki, każda mama dla swojej córki ma przy sobie. Podczas procesji idzie obok swojego dziecka, czuwa czy dziecko dobrze się czuje (trzeba zabrać wodę, jak będzie upał) i gdy się będziemy zatrzymywać przy kolejnych ołtarzach dosypuje kwiatki do koszyczka. W tym roku nie ma wspólnego koszyka z kwiatkami.

19 czerwca 2020r.
Temat 51: Nasze wakacje z Bogiem. Na stronie 104 masz grę, z której możesz skorzystać w czasie zbliżających się wakacji. Zachęcam do wspólnej rodzinnej zabawy. Na stronie 105 ostatnie zadania na ten rok szkolny. Przepisz słowo dnia i pokoloruj wakacyjny obrazek.
Ważne ogłoszenie! Podaję już informację dotyczącą podręcznika i zeszytu ćwiczeń do religii w klasie III. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik i zeszyt ćwiczeń, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika i zeszytu ćwiczeń:
Podręcznik do klasy III: „Jezus jest z nami”; (podręcznik można odkupić od uczniów z klasy III)
Zeszyt ćwiczeń: „Jezus jest z nami”;
Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak;
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

24 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości i wskazówki wakacyjne.

Dziękuję wszystkim za współpracę, cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

                                 Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasy II b

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 30: „Modlitwa Jezusa
w Ogrodzie Oliwnym” (kolorowanka, słowo dnia i wpisz brakujące litery). Poproście rodziców, by odczytali Wam z Pisma Świętego tekst z Ewangelii wg św. Łukasza, rozdział 22, wersety od 39 do 46.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 31: „Droga krzyżowa Pana Jezusa”.
Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem o drodze krzyżowej i o tym, kogo Jezus na niej spotkał. Naucz dziecko modlitwy: „Któryś za nas cierpiał rany…”
Proszę rodziców o pomoc dzieciom w przesłaniu w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 65 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

31 marca 2020r.
Temat 32: „Niedziela Palmowa”. Zrób wszystkie zadania, a ćwiczenia ze str. 67 przyślij na ocenę.

2 kwietnia 2020r.
Temat 33: „Wielki Czwartek – dzień Mszy Świętej i kapłaństwa”. Wykonaj starannie zadania z tego tematu.

7 kwietnia 2020r.
Temat 34: „Wielki Piątek – Pan Jezus umiera na krzyżu z miłości”. Z miłości do Jezusa wykonaj starannie ćwiczenia.

16 kwietnia 2020r.
Temat 35: „Wigilia Paschalna początkiem radości zmartwychwstania”. Wykonaj starannie wszystkie ćwiczenia z tematu 35 i prześlij je na ocenę.

21 kwietnia 2020r.
Temat 36: „Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego”. Postaraj się jak potrafisz najładniej wykonać ćwiczenia do tego tematu.

23 kwietnia 2020r.
Temat 38: „Jezu, ufam Tobie – Niedziela Miłosierdzia Bożego”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. W sposób szczególny zwracam Twoją uwagę na obraz Jezusa Miłosiernego. Poproś o pomoc w znalezieniu obrazka Jezusa Miłosiernego (w domu, czy internecie), by było Ci łatwiej poprawnie pomalować. Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie o Św. Faustynie. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

28 kwietnia 2020r.
Temat 37: „W każdą niedzielę cieszymy się zmartwychwstaniem Jezusa”. Wykonaj starannie ćwiczenia do tego tematu. Skorzystaj też z płyty: posłuchaj opowiadania pt. „Smutny Karol” i pośpiewaj wspólnie z rodziną, może w najbliższą niedzielę, piosenkę: „Oto jest dzień”.

30 kwietnia 2020r.
Temat 39: „Jezus żyje i jest z nami”. Na str. 80 narysuj Jezusa między uczniami i dokończ kolorować rysunek. Na str. 81 przepisz słowo dnia, uzupełnij wypowiedź Jezusa i narysuj w dłoniach księdza hostię, czyli biały, okrągły opłatek. Obydwie strony wykonaj dokładnie i starannie i prześlij na ocenę. Zachęcam Cię do skorzystania z płyty: są tam dwie piosenki religijne, posłuchaj i pośpiewaj.

5 maja 2020r.
Temat 46: „Maryja jest naszą Matką i Królową”. Na str. 94 pomaluj napis: „Oto Matka Twoja”, wklej koronę na głowie Maryi i kwiatki w wazonie. Zachęcam Cię i Twoich bliskich do śpiewania bądź odmawiania litanii do Matki Bożej w miesiącu maju: z pomocą książeczki albo internetu. Przesyłam link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be
Gdy pomodlisz się litanią, dorysuj kolejny kwiatek. Na str. 95 przepisz słowo dnia, wpisz numery przy odpowiednich obrazkach i wpisz wymyślone wezwanie do Maryi. Zapraszam Cię do skorzystania z płyty – posłuchaj opowiadania.

7 maja 2020r.
Temat 40: „Jezus Zmartwychwstały poucza nas swoim słowem”. Na stronie 82 pokoloruj księdza, który przy ambonce głosi Słowo Boże. Na stronie 83 przepisz słowo dnia. Pokoloruj na czerwono słowa wypowiadane przez kapłana, a na zielono to, co my odpowiadamy. Narysuj księgę, z której czytane jest Słowo Boże. Zachęcam Cię do skorzystania z płyty, posłuchaj opowiadania o Janku. Opowiadanie też możesz pobrać poniżej.

12 maja 2020r.
Temat 41: „Jezus Zmartwychwstały karmi swoim Ciałem”. Na stronie 84 wklej odpowiednią naklejkę, wpisz do kratek litery i pokoloruj rysunek. Na stronie 85 przepisz słowo dnia, wiedząc jak powstaje chleb, ponumeruj obrazki, wpisz litery w odpowiednie kratki i narysuj oraz pokoloruj rozwiązanie. Nadal korzystaj z płyty.

14 maja 2020r.
Temat 42: „Razem z Jezusem składamy Bogu ofiarę”. Korzystaj z płyty będzie Ci łatwiej wykonać ćwiczenia w podręczniku. Na stronie 86 wklej dary jakie niosą do ołtarza ministranci i pokoloruj krzyż. Na stronie 87 przepisz słowo dnia i narysuj co możesz ofiarować Bogu.

19 maja 2020r.
Temat 43: „Z Jezusem modlę się do naszego Ojca”. Korzystając z płyty wykonaj starannie ćwiczenia na stronach 88-89. Na stronie 88 uzupełnij wyrazami z ramki tekst modlitwy”Ojcze nasz” i pokoloruj Jezusa. Na stronie 89 przepisz słowo dnia i na zamieszczonym kalendarzu przez tydzień zaznaczaj odpowiednimi buźkami czy się modliłeś, czy zapomniałeś o modlitwie.

21 maja 2020r.
Temat 45: „Wniebowstąpienie – z Jezusem idziemy do Ojca.” Na stronie 92 przyjrzyj się obrazkom, porównaj je i znajdź między nimi różnice. Na stronie 93 przepisz słowo dnia, pokoloruj obrazki i opowiedz, co one przedstawiają.

26 maja 2020r.
Temat 44: „Wzajemna pomoc drogą do spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym”. Gdy czynimy dobro dla innych, czynimy je samemu Panu Jezusowi. I odwrotnie, jeżeli jesteśmy niedobrzy dla innych, to tym samym czynimy to samemu Panu Jezusowi, który przecież wszystkich nas kocha. W każdym drugim człowieku jest Pan Jezus zmartwychwstały. To najważniejsza myśl z tego tematu. Na stronie 90 pokoloruj rysunki przedstawiające jak apostołowie tworzyli wspólnotę razem modląc się i spożywając posiłki. Na stronie 91 przepisz słowo dnia, wklej odpowiedni obrazek z wycinanek (jak apostołowie też razem pracują) i obowiązkowo skorzystaj z płyty.

28 maja 2020r.
Temat 47: „Duch Święty – pierwszy dar uwielbionego Pana”.
Duch Święty to jedna z Osób Boskich. 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa miało miejsce wielkie wydarzenie – Zesłanie Ducha Świętego. W tym dniu w kraju Jezusa obchodzono święto zwane Pięćdziesiątnicą. Apostołowie razem z Maryją przebywali wówczas w Wieczerniku, ponieważ bali się prześladowań ze strony ludzi, którzy ukrzyżowali Pana Jezusa, i z lękiem oczekiwali na to, co wydarzy się dalej. Znaki Ducha Świętego to: ogień, wiatr i gołębica. Na stronie 96 wklej naklejki z płomykami ognia nad głowami Apostołów i Maryi i pokoloruj rysunek. Na stronie 97 przepisz słowo dnia, rozwiąż szyfr i wśród obrazków obrysuj te, które są znakami Ducha Świętego.

2 czerwca 2020r.
Temat 48: „Trójca Święta – „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Zapamiętajcie tę ważną prawdę, że jest jeden Bóg, ale w trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Są oni jednością, są sobie równi i miłują się nawzajem. Te trzy Osoby Boskie nazywamy Trójcą Świętą. Czcimy Trójcę Świętą poprzez staranny znak krzyża, gdy się modlimy, gdy przechodzimy obok kościoła, kapliczki, przed podróżą, przy posiłkach. Zaraz po przebudzeniu starajmy się zaczynać dzień znakiem krzyża świętego i tym znakiem kończyć go, udając się na spoczynek. Rankiem ten znak będzie prośbą o błogosławieństwo Trójcy Świętej na cały dzień, a wieczorem podziękowaniem za wszystko, co w ciągu dnia zrobiliśmy dobrego i pięknego. Na stronie 98 przyklej odpowiednie wycinanki. Na stronie 99 przepisz słowo dnia, uzupełnij tekst modlitwy słowami z ramki i pokoloruj napis trzema dowolnymi kredkami.

4 czerwca 2020r.
Temat 49: „Boże Ciało – z Panem Jezusem idziemy przez życie”. Na stronie 100 wklej w ręce księdza naklejkę z monstrancją, narysuj kwiaty sypane przez dziewczynki i dokończ kolorować obrazek. Na stronie 101 przepisz słowo dnia, pokoloruj napis żółtą lub złotą kredką i narysuj dekorację okna na Uroczystość Bożego Ciała.

9 czerwca 2020r.
Temat 50: „Dobre Serce Jezusa otwarte dla nas”. Pan Jezus przyszedł na świat, ponieważ bardzo nas kocha. Z miłości do ludzi narodził się w szopie, nauczał, uzdrawiał, karmił ich, brał dzieci na kolana. Z miłości do nas pozwolił się przybić do krzyża. Żołnierz przebijając bok Jezusa, przebił jednocześnie Jego serce, z którego wypłynęła krew i woda. Czerwiec jest szczególnie poświęcony Sercu Jezusa. To w tym miesiącu w każdym kościele odbywają się nabożeństwa czerwcowe. W czasie tych nabożeństw odmawiamy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Także w tym miesiącu przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W podręczniku na stronie 102 ozdób ramkę obrazu i uzupełnij wezwania litanii. Na stronie 103 przepisz słowo dnia, rozwiąż zagadkę i krzyżówkę.
W czwartek, 11 czerwca o godzinie 11.00 będzie Msza Święta, a po niej procesja ulicami Sadownego z racji Uroczystości Bożego Ciała. Zapraszam do udziału w procesji, szczególnie dziewczynki do sypania kwiatków. I tutaj prośba, kwiatki, każda mama dla swojej córki ma przy sobie. Podczas procesji idzie obok swojego dziecka, czuwa czy dziecko dobrze się czuje (trzeba zabrać wodę, jak będzie upał) i gdy się będziemy zatrzymywać przy kolejnych ołtarzach dosypuje kwiatki do koszyczka. W tym roku nie ma wspólnego koszyka z kwiatkami.

23 czerwca 2020r.
Temat 51: Nasze wakacje z Bogiem. Na stronie 104 masz grę, z której możesz skorzystać w czasie zbliżających się wakacji. Zachęcam do wspólnej rodzinnej zabawy. Na stronie 105 ostatnie zadania na ten rok szkolny. Przepisz słowo dnia i pokoloruj wakacyjny obrazek.
Ważne ogłoszenie! Podaję już informację dotyczącą podręcznika i zeszytu ćwiczeń do religii w klasie III. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik i zeszyt ćwiczeń, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika i zeszytu ćwiczeń:
Podręcznik do klasy III: „Jezus jest z nami”; (podręcznik można odkupić od uczniów z klasy III)
Zeszyt ćwiczeń: „Jezus jest z nami”;

Redakcja: ks. J. Czerkawski, E. Kondrak;
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

25 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości i wskazówki wakacyjne.

Dziękuję wszystkim za współpracę, cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasy III a

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 50: „Książeczka – nasz modlitewnik na drogę życia”. Mam nadzieję, że już zapoznaliście się z zawartością swojej książeczki i nawet zdążyliście się z niej pomodlić, bo w ostatnim ćwiczeniu trzeba wypisać tytuły modlitw, które odmówiliście. Pytania katechizmowe, pacierz i formułę spowiedzi niech zaliczają Wam rodzice.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 29: „Pan Jezus odpuszcza nam grzechy”. Zrób ćwiczenia i naucz się modlitwy: „Spowiadam się Bogu…” (podręcznik str. 73). Nadal uczycie się pacierza i katechizmu, a rodzice Wam zaliczają. Proszę o przesłanie w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 103 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

1 kwietnia 2020r.
Temat 30: „Pan Jezus daje apostołom władzę odpuszczania grzechów”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i wykonaj w zeszycie ćwiczeń zadania.

3 kwietnia 2020r.
Temat 31: „Pan Jezus kształtuje nasze sumienie”. Przeczytaj z podręcznika temat, zrób w zeszycie ćwiczenia, a zadania ze str. 65 prześlij na ocenę.

8 kwietnia 2020r.
Temat 52: „Świadome podjęcie zobowiązań chrztu świętego”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i uzupełnij starannie ćwiczenia.

15 kwietnia 2020r.
Temat 53: „Zmartwychwstanie Jezusa zapowiedzią naszego zmartwychwstania”. Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Zadania z tematu 53 są na ocenę (dwie strony).

17 kwietnia 2020r.
Temat 32: „Pan Jezus pomaga nam w ocenie życia – rachunek sumienia”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika, a następnie w zeszycie ćwiczeń zrób starannie przygotowane dla Ciebie ćwiczenia.

22 kwietnia 2020r.
Temat 33: „Żal za grzechy drogą powrotu do Boga”. Zapamiętaj! Żal za grzechy może być doskonały czyli płynący z miłości do Jezusa albo niedoskonały, ze strachu przed karą ludzką czy Boską (piekłem). Przeczytaj dokładnie, ze zrozumieniem temat, pamiętając, że żal za grzechy jest najważniejszym z 5 warunków sakramentu pokuty. Następnie wykonaj zadania do tego tematu w zeszycie ćwiczeń. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

24 kwietnia 2020r.
Temat 34: „Mocne postanowienie poprawy drogą powrotu do Boga”. Dowiedz się, co o 3 warunku sakramentu pokuty jest napisane w podręczniku, a następnie staraj się dokładnie wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń. Skorzystaj z płyty.

29 kwietnia 2020r.
Temat 35: „Wyznanie grzechów oczyszczeniem serca”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika. Skorzystaj z płyty: posłuchaj opowiadania o Jerzym, wiersza pt. „Spowiedź”, piosenki. W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie zadania.

6 maja 2020r.
Temat 54: „Z Maryją uwielbiamy Pana Jezusa – nabożeństwo majowe”. Przeczytaj dokładnie temat z podręcznika, znajdziesz tam Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny do codziennego odmawiania w miesiącu maju. Modlitwę tę znajdziesz również w swojej książeczce do nabożeństwa i w wielu miejscach w internecie. Przesyłam Ci link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be
W zeszycie ćwiczeń (możesz korzystać też z płyty) wykonaj starannie wszystkie ćwiczenia.
W związku z licznymi pytaniami przekazuję informację, że Uroczystość I Komunii Świętej będzie po wakacjach, ale w czerwcu ksiądz planuje przeprowadzić egzamin. Dlatego przypominam, że dzieci mają znać: pacierz (22 modlitwy), katechizm (40 odpowiedzi) i formułę spowiedzi. To wszystko uczniowie otrzymali ode mnie na kartkach na początku roku szkolnego. Rodzice pomóżcie swoim dzieciom dobrze przygotować się do tego wydarzenia.

8 maja 2020r.
Temat 36: „Szczera spowiedź spotkaniem z przebaczającym Jezusem”. W sposób szczególny zwracam Twoją uwagę na ten temat. Znajdziesz w podręczniku podstawowe informacje dotyczące spowiedzi. W zeszycie ćwiczeń na stronie 74 pokoloruj obrazek (Jezus w konfesjonale ma Ci uświadomić, że ksiądz, tylko Go zastępuje, użycza Mu swoich ust, ucha i dłoni) i uzupełnij słowa rozgrzeszenia. Na stronie 75 napisz modlitwę o dobrą spowiedź, wpisz litery w odpowiednie kratki i narysuj to, co wyjdzie w rozwiązaniu. Starannie wykonane ćwiczenia ze str. 74 i 75 prześlij na ocenę.

13 maja 2020r.
Temat 37: „Zadośćuczynienie wynagrodzeniem Bogu i ludziom”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z historią Zacheusza. W zeszycie ćwiczeń na stronie 76 przyklej naklejki z brakującymi podpisami, narysuj scenę zadośćuczynienia Zacheusza i pokoloruj obrazki. Na stronie 77 pierwszą literę każdego wyrazu wpisz w miejsce, które wskazują liczby.

15 maja 2020r.
Temat 38: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje” – ustanowienie Eucharystii. Zapoznaj się z tematem z pomocą podręcznika. Skorzystaj z płyty, znajdziesz tam ciekawe opowiadanie i piosenkę. W zeszycie ćwiczeń na stronie 78 z wycinanek przyklej słowa Pana Jezusa, odpowiednie naklejki i pokoloruj dolny obrazek wzorując się na górnym. Na stronie 79 narysuj lub wklej ilustrację przedstawiającą księdza jak odprawia Mszę Świętą i uzupełnij tekst wyrazami z ramek.

20 maja 2020r.
Temat 39: „Mój czynny i świadomy udział we Mszy Świętej”. Tym tematem rozpoczynamy serię tematów o Mszy Świętej. Przeczytaj dokładnie treść tematu z podręcznika, zapamiętaj nazwy 4 części Mszy Świętej, a następnie z pomocą płyty wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie na stronach 80-81.

22 maja 2020r.
Temat 40: „We wspólnocie Kościoła przepraszamy Boga i ludzi”. W tym temacie zapoznasz się z pierwszą częścią Mszy Świętej. Przeczytaj w podręczniku o obrzędach wstępnych i spróbuj zapamiętać z jakich elementów się składają. W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie zadania na stronach 82-83.

27 maja 2020r.
Temat 41: „Liturgia słowa – dialog Boga z Kościołem”. Druga część Mszy Świętej to liturgia słowa. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i zapamiętaj z czego składa się liturgia słowa (8 punktów w zapamiętam). Następnie w zeszycie ćwiczeń na stronach 84-85 wykonaj zadania. Przypominam, jeśli ktoś z Was nie ma przynajmniej 3 ocen za prace domowe, to proszę o przesłanie zaległości do końca tego tygodnia na adres: [email protected]

29 maja 2020r.
Temat 42: „Z Chrystusem składamy Bogu dary”. Na kolejnych trzech katechezach będzie mowa o Liturgii Eucharystycznej, która jest trzecią częścią Mszy Świętej. Zachęcam Cię, żebyś dokładnie przeczytał temat z podręcznika, a następnie starannie wykonał ćwiczenia na stronach 86-87. Skorzystaj z płyty.

3 czerwca 2020r.
Temat 43: „Pan Jezus przemienia chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew”. Dalszy ciąg liturgii eucharystycznej – przeczytaj dokładnie temat z podręcznika. Skorzystaj z płyty i starannie wykonaj w zeszycie ćwiczenia. Na stronie 88 pokoloruj obrazek i uzupełnij napis pod nim. Na stronie 89 uzupełnij tekst wyrazami z ramki, w pustym miejscu narysuj siebie w postawie klęczącej i pokoloruj.

5 czerwca 2020r.
Temat 44:„Pan Jezus jednoczy nas w Komunii Świętej”. Ten temat dotyczy również liturgii eucharystycznej, zapoznaj się z nim z pomocą podręcznika. W zeszycie ćwiczeń na stronie 90 wpisz w odpowiednie miejsca, jakie słowa wypowiada kapłan, udzielając Komunii Świętej i co my odpowiadamy przyjmując Komunię Świętą, a następnie pokoloruj obrazek. Na stronie 91 wpisz w miejsca oznaczone kółkami swoje imię oraz imiona tych, z którymi pragniesz przyjąć Ciało Chrystusa.

10 czerwca 2020r.
Temat 56: „Pan Jezus idzie ulicami naszych miast i wsi – Boże Ciało”. Proszę Was o zapoznanie się z pomocą podręcznika z tematem i zróbcie w zeszycie ćwiczeń przygotowane dla Was zadania.
W czwartek, 11 czerwca o godzinie 11.00 będzie Msza Święta, a po niej procesja ulicami Sadownego z racji Uroczystości Bożego Ciała. Zapraszam do udziału w procesji, szczególnie dziewczynki do sypania kwiatków. I tutaj prośba, kwiatki, każda mama dla swojej córki ma przy sobie. Podczas procesji idzie obok swojego dziecka, czuwa czy dziecko dobrze się czuje (trzeba zabrać wodę, jak będzie upał) i gdy się będziemy zatrzymywać przy kolejnych ołtarzach dosypuje kwiatki do koszyczka. W tym roku nie ma wspólnego koszyka z kwiatkami.

19 czerwca 2020r.
Temat 45: „Pan Jezus posyła nas do ludzi”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem, a w zeszycie ćwiczeń, korzystając z płyty wykonaj przygotowane zadania.

24 czerwca 2020r.
Temat 55: „Biały Tydzień – czas podziękowań Panu Bogu i ludziom”.
Temat 57: „Jezus i ja na wakacjach”. Zapoznaj się z pomocą podręcznika z podanymi tematami i wykonaj ostatnie zadania w zeszycie ćwiczeń.

Ważne ogłoszenie! Podaję informację dotyczącą podręcznika i zeszytu ćwiczeń do religii w klasie IV. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik i zeszyt ćwiczeń, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika i zeszytu ćwiczeń:
Podręcznik do klasy IV: „Miejsca pełne BOGActw”; (podręcznik można odkupić od uczniów z klasy IV)
Zeszyt ćwiczeń: „Miejsca pełne BOGActw”;
Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek;
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

Dziękuję wszystkim za współpracę, za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasy III b

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zrobili w podręczniku ćwiczenia do tematu 50: „Książeczka – nasz modlitewnik na drogę życia”. Mam nadzieję, że już zapoznaliście się z zawartością swojej książeczki i nawet zdążyliście się z niej pomodlić, bo w ostatnim ćwiczeniu trzeba wypisać tytuły modlitw, które odmówiliście. Pytania katechizmowe, pacierz i formułę spowiedzi niech zaliczają Wam rodzice.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, poproście rodziców, żeby w piątek rozważyli z Wami, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 29: „Pan Jezus odpuszcza nam grzechy”. Zrób ćwiczenia i naucz się modlitwy: „Spowiadam się Bogu…” (podręcznik str. 73). Nadal uczycie się pacierza i katechizmu, a rodzice Wam zaliczają. Proszę o przesłanie w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia ze strony 103 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

2 kwietnia 2020r.
Temat 30: „Pan Jezus daje apostołom władzę odpuszczania grzechów”. Przeczytaj temat z podręcznika, a w zeszycie ćwiczeń starannie wykonaj zadania.

3 kwietnia 2020r.
Temat 31: „Pan Jezus kształtuje nasze sumienie”. Przeczytaj z podręcznika temat, zrób w zeszycie ćwiczenia, a zadania ze str. 65 prześlij na ocenę.

16 kwietnia 2020r.
Temat 53: „Zmartwychwstanie Jezusa zapowiedzią naszego zmartwychwstania”. Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Zadania z tematu 53 są na ocenę (dwie strony).

17 kwietnia 2020r.
Temat 52: „Świadome podjęcie zobowiązań chrztu świętego”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i uzupełnij starannie ćwiczenia.

23 kwietnia 2020r.
Temat 32: „Pan Jezus pomaga nam w ocenie życia – rachunek sumienia”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika, a następnie w zeszycie ćwiczeń zrób starannie przygotowane dla Ciebie ćwiczenia. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

24 kwietnia 2020r.
Temat 33: „Żal za grzechy drogą powrotu do Boga”. Zapamiętaj! Żal za grzechy może być doskonały czyli płynący z miłości do Jezusa albo niedoskonały, ze strachu przed karą ludzką czy Boską (piekłem). Przeczytaj dokładnie, ze zrozumieniem temat, pamiętając, że żal za grzechy jest najważniejszym z 5 warunków sakramentu pokuty. Następnie wykonaj zadania do tego tematu w zeszycie ćwiczeń. Zachęcam Cię do korzystania z płyty.

30 kwietnia 2020r.
Temat 34: „Mocne postanowienie poprawy drogą powrotu do Boga”. Dowiedz się, co o 3 warunku sakramentu pokuty jest napisane w podręczniku, a następnie staraj się dokładnie wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń. Skorzystaj z płyty.

7 maja 2020r.
Temat 54: „Z Maryją uwielbiamy Pana Jezusa – nabożeństwo majowe”. Przeczytaj dokładnie temat z podręcznika, znajdziesz tam Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny do codziennego odmawiania w miesiącu maju. Modlitwę tę znajdziesz również w swojej książeczce do nabożeństwa i w wielu miejscach w internecie. Przesyłam Ci link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be
W zeszycie ćwiczeń (możesz korzystać też z płyty) wykonaj starannie wszystkie ćwiczenia.
W związku z licznymi pytaniami przekazuję informację, że Uroczystość I Komunii Świętej będzie po wakacjach, ale w czerwcu ksiądz planuje przeprowadzić egzamin. Dlatego przypominam, że dzieci mają znać: pacierz (22 modlitwy), katechizm (40 odpowiedzi) i formułę spowiedzi. To wszystko uczniowie otrzymali ode mnie na kartkach na początku roku szkolnego. Rodzice pomóżcie swoim dzieciom dobrze przygotować się do tego wydarzenia.

8 maja 2020r.
Temat 35: „Wyznanie grzechów oczyszczeniem serca”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika. Skorzystaj z płyty: posłuchaj opowiadania o Jerzym, wiersza pt. „Spowiedź”, piosenki. W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie zadania.

14 maja 2020r.
Temat 36: „Szczera spowiedź spotkaniem z przebaczającym Jezusem”. W sposób szczególny zwracam Twoją uwagę na ten temat. Znajdziesz w podręczniku podstawowe informacje dotyczące spowiedzi. W zeszycie ćwiczeń na stronie 74 pokoloruj obrazek (Jezus w konfesjonale ma Ci uświadomić, że ksiądz, tylko Go zastępuje, użycza Mu swoich ust, ucha i dłoni) i uzupełnij słowa rozgrzeszenia. Na stronie 75 napisz modlitwę o dobrą spowiedź, wpisz litery w odpowiednie kratki i narysuj to, co wyjdzie w rozwiązaniu. Starannie wykonane ćwiczenia ze str. 74 i 75 prześlij na ocenę.

15 maja 2020r.
Temat 37: „Zadośćuczynienie wynagrodzeniem Bogu i ludziom”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z historią Zacheusza. W zeszycie ćwiczeń na stronie 76 przyklej naklejki z brakującymi podpisami, narysuj scenę zadośćuczynienia Zacheusza i pokoloruj obrazki. Na stronie 77 pierwszą literę każdego wyrazu wpisz w miejsce, które wskazują liczby.

21 maja 2020r.
Temat 38: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje” – ustanowienie Eucharystii. Zapoznaj się z tematem z pomocą podręcznika. Skorzystaj z płyty, znajdziesz tam ciekawe opowiadanie i piosenkę. W zeszycie ćwiczeń na stronie 78 z wycinanek przyklej słowa Pana Jezusa, odpowiednie naklejki i pokoloruj dolny obrazek wzorując się na górnym. Na stronie 79 narysuj lub wklej ilustrację przedstawiającą księdza jak odprawia Mszę Świętą i uzupełnij tekst wyrazami z ramek.

22 maja 2020r.
Temat 39: „Mój czynny i świadomy udział we Mszy Świętej”. Tym tematem rozpoczynamy serię tematów o Mszy Świętej. Przeczytaj dokładnie treść tematu z podręcznika, zapamiętaj nazwy 4 części Mszy Świętej, a następnie z pomocą płyty wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie na stronach 80-81.

28 maja 2020r.
Temat 40: „We wspólnocie Kościoła przepraszamy Boga i ludzi”. W tym temacie zapoznasz się z pierwszą częścią Mszy Świętej. Przeczytaj w podręczniku o obrzędach wstępnych i spróbuj zapamiętać z jakich elementów się składają. W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie zadania na stronach 82-83.

29 maja 2020r.
Temat 41: „Liturgia słowa – dialog Boga z Kościołem”. Druga część Mszy Świętej to liturgia słowa. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i zapamiętaj z czego składa się liturgia słowa (8 punktów w zapamiętam). Następnie w zeszycie ćwiczeń na stronach 84-85 wykonaj zadania. Przypominam, jeśli ktoś z Was nie ma przynajmniej 3 ocen za prace domowe, to proszę o przesłanie zaległości do końca tego tygodnia na adres: [email protected]

4 czerwca 2020r.
Temat 42: „Z Chrystusem składamy Bogu dary”. Na kolejnych trzech katechezach będzie mowa o Liturgii Eucharystycznej, która jest trzecią częścią Mszy Świętej. Zachęcam Cię, żebyś dokładnie przeczytał temat z podręcznika, a następnie starannie wykonał ćwiczenia na stronach 86-87. Skorzystaj z płyty.

5 czerwca 2020r.
Temat 43: „Pan Jezus przemienia chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew”. Dalszy ciąg liturgii eucharystycznej – przeczytaj dokładnie temat z podręcznika. Skorzystaj z płyty i starannie wykonaj w zeszycie ćwiczenia. Na stronie 88 pokoloruj obrazek i uzupełnij napis pod nim. Na stronie 89 uzupełnij tekst wyrazami z ramki, w pustym miejscu narysuj siebie w postawie klęczącej i pokoloruj.
Temat 56: „Pan Jezus idzie ulicami naszych miast i wsi – Boże Ciało”. Ponieważ właśnie z racji na Boże Ciało, które wypada 11 czerwca, w przyszłym tygodniu przepadną nam obydwie lekcje religii, to proszę Was o zapoznanie się również z tym tematem i zróbcie w zeszycie ćwiczeń przygotowane dla Was zadania.

19 czerwca 2020r.
Temat 44:„Pan Jezus jednoczy nas w Komunii Świętej”. Ten temat dotyczy również liturgii eucharystycznej, zapoznaj się z nim z pomocą podręcznika. W zeszycie ćwiczeń na stronie 90 wpisz w odpowiednie miejsca, jakie słowa wypowiada kapłan, udzielając Komunii Świętej i co my odpowiadamy przyjmując Komunię Świętą, a następnie pokoloruj obrazek. Na stronie 91 wpisz w miejsca oznaczone kółkami swoje imię oraz imiona tych, z którymi pragniesz przyjąć Ciało Chrystusa.
Temat 45: „Pan Jezus posyła nas do ludzi”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem, a w zeszycie ćwiczeń, korzystając z płyty wykonaj przygotowane zadania.

25 czerwca 2020r.
Temat 55: „Biały Tydzień – czas podziękowań Panu Bogu i ludziom”.
Temat 57: „Jezus i ja na wakacjach”. Zapoznaj się z pomocą podręcznika z podanymi tematami i wykonaj ostatnie zadania w zeszycie ćwiczeń.

Ważne ogłoszenie! Podaję informację dotyczącą podręcznika i zeszytu ćwiczeń do religii w klasie IV. Proszę rodziców, by sami zakupili dziecku podręcznik i zeszyt ćwiczeń, bo gdyby nauczanie zdalne przedłużyło się jeszcze np. na czas po wakacjach, to ja nie miałabym możliwości przekazania dzieciom podręczników. Dlatego proszę o zakup następującego podręcznika i zeszytu ćwiczeń:
Podręcznik do klasy IV: „Miejsca pełne BOGActw”; (podręcznik można odkupić od uczniów z klasy IV)
Zeszyt ćwiczeń: „Miejsca pełne BOGActw”;
Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek;
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce.

Dziękuję wszystkim za współpracę, za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasa IV a

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zapoznali się z pomocą podręcznika z treścią tematu 43: „Ogród Oliwny – najtrudniejsza modlitwa” i zrobili w zeszycie ćwiczeń zadania przygotowane do tego tematu. Jezus jest dla nas wzorem modlitwy, zastanówcie się co nam przeszkadza w modlitwie? Przypominam Wam, że uczycie się 14 stacji drogi krzyżowej.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, zachęcam Was, żebyście w piątek rozważyli, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 44: „Dziedziniec Piłata – przed sądem”. Zapoznaj się z tematem i zrób ćwiczenia. Proszę o przesłanie w postaci zdjęcia bądź skanu do wyboru ćwiczenia 3 (tabela) lub ćwiczenia 5 (ilustracja) na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

31 marca 2020r.
Temat 45: „Ulice Jerozolimy – ostatnia droga”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem i wykonaj ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.

3 kwietnia 2020r.
Temat 46: „Golgota – cena zbawienia”. Przeczytaj temat z podręcznika i zrób ćwiczenia w zeszycie. Prześlij na ocenę ćwiczenia ze str. 95.

7 kwietnia 2020r.
Temat 47: „Grób Jezusa – sobotnie czuwanie”. Zapoznaj się z tematem i wykonaj starannie ćwiczenia.
Zachęcam Cię także, abyś z pomocą mediów włączył/a się duchowo w przeżywanie Wielkiego Tygodnia.

17 kwietnia 2020r.
Temat 48: „Pusty grób – największe zwycięstwo”. Przeczytaj temat z podręcznika, a następnie w zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie przygotowane dla Ciebie ćwiczenia.

21 kwietnia 2020r.
Temat 57: „Łagiewniki – iskra Miłosierdzia”. Przeczytaj dokładnie temat z podręcznika, zwróć uwagę na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przeżywamy Tydzień Miłosierdzia, zachęć swoją rodzinę do wspólnej modlitwy słowami Koronki. W zeszycie ćwiczeń zrób dokładnie wszystkie ćwiczenia. Zwróć uwagę na ćwiczenie 2 i zapamiętaj, co Jezus podarował nam, byśmy mogli prosić o Jego miłosierdzie (Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Miłosierdzia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia).

24 kwietnia 2020r.
Temat 49: „Droga do Emaus – odkrywcza podróż”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i wykonaj dokładnie zadania do tego tematu w zeszycie ćwiczeń.

28 kwietnia 2020r.
Bardzo ważne ogłoszenie!!! Za dwa tygodnie, czyli 12 maja prześlę Ci test do rozwiązania. Przygotowujesz się do niego z rozdziału III i IV, czyli tematy od 20 do 39 ze sprawdź swoją wiedzę z podręcznika i z zeszytu ćwiczeń.

Temat 37: „Góra Błogosławieństw – wskazówki na drodze do szczęścia”. Przeczytaj dokładnie temat z podręcznika, zwróć szczególną uwagę na tekst Błogosławieństw (Mt5,1-11). Następnie przeczytaj opowiadanie pt. „Błogosławieni” i spróbuj wykonać ustnie zadanie, które znajdziesz pod opowiadaniem. W zeszycie ćwiczeń postaraj się starannie wykonać wszystkie zadania (str. 76-77) i prześlij je na ocenę. Obejrzyj też prezentację.

5 maja 2020r.
Temat 38: „Betania – przy grobie”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika i wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie.
Zachęcam Cię i Twoich bliskich do śpiewania bądź odmawiania litanii do Matki Bożej w miesiącu maju: z pomocą książeczki albo internetu. Przesyłam link do odmawiania litanii razem z Karmelitankami (jedna z nich to moja siostra, czy ktoś zgadnie, która to?) https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be
Przypominam również, że przygotowujesz się do testu z rozdziału III i IV, czyli tematy od 20 do 39 ze sprawdź swoją wiedzę z podręcznika i z zeszytu ćwiczeń.

8 maja 2020r.
Temat 56: „Częstochowa – niezwykła wycieczka”. Przeczytaj temat z podręcznika nt. Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie. Obejrzyj prezentacje ze zdjęciami z Jasnej Góry czytając komentarz do poszczególnych slajdów. Wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie. Przypominam, że masz jeszcze kilka dni na przygotowanie się do testu z rozdziału III i IV. Test będzie można pobrać w poniedziałek, 12 maja przed południem, ze strony szkoły, albo jeśli mi się uda zamieścić , to również w aplikacji Teams. Rozwiązany test trzeba odesłać albo na adres: [email protected], a jeśli będzie przesłany w Teams, to tam trzeba odesłać do sprawdzenia. Czas na odesłanie testu będzie podany we wtorek.

12 maja 2020r.
Temat 50: „Przez zamknięte drzwi – niezwykłe wejście”. Przeczytaj dokładnie temat, a w zeszycie ćwiczeń na stronach 102-103 wykonaj starannie zadania. Test, jak wszystko się uda, będzie do pobrania o godzinie 13.30 w aplikacji Teams, a gdyby coś nie poszło, to proszę do mnie pisać na adres: [email protected]

15 maja 2020r.
Temat 55: „Na rozstaju dróg – przydrożne krzyże i kapliczki”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem. Obejrzyj prezentację. Zachęcam Cię również do zrobienia zdjęć kapliczek i przydrożnych krzyży w Twojej miejscowości i przesłanie na mój adres: [email protected] Przypominam, że jest miesiąc maj i śpiewamy Litanię Loretańską do NMP. W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie ćwiczenia.

19 maja 2020r.
Temat 51: „Góra Oliwna – zapatrzeni w niebo”. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, dlatego przygotowując się do niej zapoznaj się z tematem w podręczniku o tym właśnie wydarzeniu. Następnie w zeszycie ćwiczeń zrób kolejne zadania na stronach 104-105. Jeśli nie masz jeszcze przynajmniej 3 ocen za prace domowe to prześlij te dwie strony na adres: [email protected]

22 maja 2020r.
Temat 52: „Więzienna cela – moc modlitwy”. Zapoznaj się z pomocą podręcznika z tematem i wykonaj starannie ćwiczenia na stronach 106-107. Jeśli nie masz jeszcze przynajmniej 3 ocen za prace domowe to prześlij te dwie strony na adres: [email protected]

26 maja 2020r.
Temat 58: „Wadowice – tu wszystko się zaczęło”. 18 maja 2020r. przeżywaliśmy setną rocznicę urodzin naszego Rodaka, św. Jana Pawła II. To właśnie w mieście Wadowice, 18 maja 1920r. przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Papież. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z życiorysem tego Wielkiego Polaka. Zachęcam Cię również do skorzystania z podanego linku, by przenieść się na chwilę do Wadowic i miejsc związanych z Karolem Wojtyłą. https://domjp2.pl/muzeum-online/#wirtualna-podroz-sladami-jana-pawla-ii W zeszycie ćwiczeń wykonaj starannie ćwiczenia i jeżeli nie masz jeszcze 3 ocen z prac domowych, to prześlij te dwie strony na adres: [email protected]

29 maja 2020r.
Temat 54: „Dom Ojca – cel naszej wędrówki”. Pan Jezus odszedł do Domu Ojca, gdzie panuje miłość, szczęście, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie. Odszedł, aby przygotować również miejsce dla nas. Jednak to, czy tam dotrzemy zależy tylko i wyłącznie od naszej decyzji. Jezus pozostawił na ziemi wiele znaków (Ewangelię, Eucharystię, sakrament pokuty…), które pomagają nam w drodze do nieba. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem i w zeszycie ćwiczeń wykonaj zadania na stronach: 110-111. Prace do sprawdzenia na adres: [email protected] przesyłają tylko Ci, którzy nie mają jeszcze 3 ocen.

2 czerwca 2020r.
Temat 59: „Świątynia Opatrzności Bożej – wotum wdzięczności”. Decyzję o budowie Świątyni Opatrzności Bożej podjęto 5 maja 1791 r. Miała
ona być wyrazem wdzięczności Polaków za Konstytucję 3 Maja. Jej budowa
trwa od prawie 200 lat. Cały naród Polski chce dziękować Bogu za Jego opiekę np. podczas wojny. Dlatego ks. Kard. Kazimierz Nycz ustanowił Święto Dziękczynienia za łaski okazane Narodowi Polskiemu, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. Zapoznaj się z tematem z podręcznika, wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń na stronach 120-121 i obejrzyj prezentację.

5 czerwca 2020r.
Temat 53: „Po krańce ziemi – apostolska misja”. Św. Paweł to bardzo ciekawa postać. Był Żydem, ale miał obywatelstwo rzymskie. Nosił dwa imiona: hebrajskie Szaweł i rzymskie Paweł. Początkowo nienawidził uczniów Jezusa. Wielu z nich wtrącał do więzienia. Pewnego razu, kiedy Szaweł był w drodze do Damaszku, oślepiła go wielka jasność i usłyszał głos samego Jezusa. Po tym wydarzeniu Szaweł się zmienił. Odtąd sam stał się apostołem i świadkiem Jezusa. Był niestrudzonym wędrowcem, znanym w różnych krajach pod imieniem Paweł. Podczas swoich podróży św. Paweł przebył ponad 15 tysięcy kilometrów.
Jak się domyślasz temat dotyczy św. Pawła Apostoła. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z podróżami, jakie odbył ten Apostoł, by nieść ludziom Dobrą Nowinę, a następnie starannie wykonaj ćwiczenia do tego tematu w zeszycie. Obejrzyj prezentację.
Jest to nasz ostatni na ten rok szkolny temat w podręczniku. Kolejne lekcje będą powtórzeniowe, już bez książki. I teraz bardzo ważna informacja, swój podręcznik do religii możesz oddać czy odsprzedać komuś z klasy III, ale Ty musisz do klasy V kupić nowy podręcznik i nowy zeszyt ćwiczeń, bo będziemy od klasy V realizować nową podstawę programową. Poproś więc rodziców, by podczas wakacji kupili:
Podręcznik: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy.”
Zeszyt ćwiczeń: „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy.”
Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce

Katecheci nie kupują podręczników do religii, ponieważ nie wiemy jaka będzie sytuacja po wakacjach, gdyby nadal było nauczanie zdalne nie mielibyśmy jak przekazać Wam podręczników.

9 czerwca 2020r.
Temat: Przygotowujemy się do Uroczystości Bożego Ciała i rocznicy I Komunii Świętej. Zachęcam Was, żebyście wszyscy, 11 czerwca o godzinie 11.00, wzięli udział w tej podwójnej dla Was uroczystości. Przyjdźcie nieco wcześniej, żeby sobie zająć miejsce przed ołtarzem ( nie zapomnijcie zabrać maseczki, bo w kościele jeszcze obowiązuje). Przygotujcie się duchowo przez dobrą spowiedź, w środę od godziny 17.00, ale też fizycznie, bo przecież trzeba nazbierać kwiatków do sypania. Jak już pisałam w wiadomościach do Waszych rodziców, w tym roku nie będzie wspólnego koszyka z kwiatami, każda mama idzie obok swojej córki i gdy się będziemy zatrzymywać przy ołtarzach uzupełnia Wam brak kwiatów. Musicie tak dysponować swoimi kwiatkami, żeby starczyło ich na całą trasę procesji.
W ramach powtórzeń proszę Cię o zrobienie poniższego ćwiczenia.

19 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości.
Utrwalając poznane wiadomości wykonaj poniższe ćwiczenie.

23 czerwca 2020r.
Temat: Utrwalenie poznanych wiadomości i wskazówki wakacyjne. Zachęcam Cię do zrobienia ostatniego już w tym roku szkolnym ćwiczenia.

                                 Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

Klasa V b

Kochani uczniowie!
Proszę Was, abyście zapoznali się z pomocą podręcznika z treścią tematu 20: „Gedeon – Boże kryteria wyboru ludzi”i zrobili w zeszycie ćwiczeń zadania przygotowane do tego tematu. Zapamiętaj, że pokora to uznanie, że życie, łaska zbawienia, wolność, miłość pochodzą od Boga i tylko z Nim człowiek jest w stanie dobrze żyć. W modlitwie proś Boga o łaskę pokory. Dla chętnych praca z tekstem biblijnym: Księga Sędziów, rozdziały od 6 do 8. Przypominam, że powtarzacie sobie 14 stacji drogi krzyżowej.
Ponieważ jest Wielki Post, a nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, zachęcam Was, żebyście w piątek rozważyli, co Jezus wycierpiał podczas drogi krzyżowej.
Pozdrawiam Was i Waszych rodziców. Łączę się z Wami na modlitwie.

25 marca 2020r.
Temat 21: „Samson – korzystanie z Bożej mocy”. Zapoznaj się z tematem i zrób ćwiczenia. Proszę o przesłanie w postaci zdjęcia bądź skanu ćwiczenia 4 na ocenę (trzeba je podpisać) na adres: [email protected]

30 marca 2020r.
Temat 22: „Heli i Samuel -słuchanie Boga”. Z pomocą podręcznika zapoznaj się z tematem i w zeszycie ćwiczeń zrób zaplanowane do tego tematu zadania.

2 kwietnia 2020r.
Temat: 23: „Od pasterza do króla – historia Dawida”. Z podręcznika przeczytaj temat, w zeszycie wykonaj ćwiczenia, a na ocenę prześlij starannie wykonane zadania ze str. 49.

6 kwietnia 2020r.
Temat 47: „Tomasz – lekcja wiary”. Zapoznaj się z tematem z pomocą podręcznika i zrób starannie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.
Zachęcam Cię także, abyś z pomocą mediów włączył/a się duchowo w przeżywanie Wielkiego Tygodnia.

16 kwietnia 2020r.
Temat 48: „Jan Apostoł – wierny przyjaciel Jezusa”. Przeczytaj ze zrozumieniem temat z podręcznika i wykonaj starannie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń. Zadanie 5 ze strony 99 prześlij na ocenę. Przypominam również o systematycznym, starannym prowadzeniu zeszytu ćwiczeń, uzupełnianiu go na bieżąco, bo będzie on sprawdzany na ocenę.

20 kwietnia 2020r.
Temat 49: „Św. Faustyna – apostołka Bożego Miłosierdzia„. Zapoznaj się z tematem z podręcznika. Ponieważ przeżywamy Tydzień Miłosierdzia zachęcam Cię do modlitwy słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia. Jak należy tę modlitwę odmawiać znajdziesz w: https://opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/koronka_jakodmawiac.html
Wykonaj również w zeszycie ćwiczeń przygotowane do tego tematu zadania.

23 kwietnia 2020r.
Temat 58: „Ten, który głosił naszym przodkom wiarę – św. Wojciech”. Dziś Uroczystość św. Wojciecha. Zachęcam Cię, by zapoznać się z życiorysem św. Wojciecha, który znajdziesz w podręczniku na str.130-131, a następnie w zeszycie ćwiczeń wykonaj dokładnie przygotowane dla Ciebie zadania.

27 kwietnia 2020r.
Bardzo ważne ogłoszenie!!! Za dwa tygodnie, czyli 11 maja prześlę Ci test do rozwiązania. Przygotowujesz się do niego z rozdziału III, czyli tematy od 32 do 39 ze sprawdź swoją wiedzę z podręcznika i z zeszytu ćwiczeń.
Temat 24: „Salomon – mądry władca”. Zapoznaj się z tematem z podręcznika. Zwróć szczególną uwagę na cytaty z 1 Księgi Królewskiej dotyczące króla Salomona. W zeszycie ćwiczeń wykonaj dokładnie przygotowane dla Ciebie zadania. Zachęcam Cię również do przeczytania opowiadania pt. „Mądrość życiowa”.

30 kwietnia 2020r.
Temat 25: „Eliasz – jedyny prorok Boga prawdziwego”.
Przeczytaj dokładnie temat z podręcznika, zapamiętaj kto to jest prorok i co ważnego uczynił prorok Eliasz, a następnie starannie wykonaj ćwiczenia w zeszycie.
Pamiętaj o przygotowaniach do testu z rozdziału III.

4 maja 2020r.
Temat 26: Ogłaszanie królestwa Boga – cuda Elizeusza. Zachęcam Cię do przeczytania tematu z podręcznika, ale również do lektury Pisma Świętego, a dokładnie chodzi o 2 Księgę Królewską – poszukaj i przeczytaj te fragmenty, które opisują cuda Elizeusza. Następnie w zeszycie ćwiczeń wykonaj dokładnie przygotowane zadania i stronę 55 prześlij na ocenę.
W dalszym ciągu trwają przygotowania do testu z rozdziału III. Ponieważ mamy miesiąc maj zachęcam Cię do modlitwy Litanią Loretańską do NMP. Można tradycyjnie z pomocą książeczki do nabożeństwa, albo z pomocą internetu. Pod tym linkiem możesz zobaczyć jak modlą się siostry Karmelitanki. Pytanie do Was, czy ktoś rozpozna, która to jest moja siostra? Jak wiesz to napisz, które wezwanie litanii wypowiada. https://www.youtube.com/watch?v=5AGNcZvxzPM&feature=youtu.be

7 maja 2020r.
Temat 59: „Dobry pasterz – św. Stanisław ze Szczepanowa”. 8 maja wspominamy św. Stanisława, który jest patronem Polski wraz ze św.Wojciechem i NMP Królową Polski. Zapoznaj się z życiorysem tego świętego z pomocą podręcznika i wykonaj starannie ćwiczenia na stronach 120-121 w zeszycie ćwiczeń. Przypominam, że masz jeszcze kilka dni na przygotowanie się do testu z rozdziału III. Test będzie można pobrać w poniedziałek, 11 maja przed południem, ze strony szkoły, albo jeśli mi się uda zamieścić , to również w aplikacji Teams. Rozwiązany test trzeba odesłać albo na adres: [email protected], a jeśli będzie przesłany w Teams, to tam trzeba odesłać do sprawdzenia. Czas na odesłanie testu będzie podany w poniedziałek.

11 maja 2020r.
Test, jak wszystko się uda, będzie do pobrania o godzinie 13.30 w aplikacji Teams, a gdyby coś nie poszło, to proszę do mnie pisać na adres: [email protected]
Temat 27: „Jonasz – zazdrosny prorok”. Zapoznaj się z tematem z pomocą podręcznika. Poznaj historię Jonasza, ale też zwróć uwagę na grzechy cudze, spróbuj je zapamiętać. Wykonaj ćwiczenia na stronach: 56-57. Dla chętnych, jeśli chcesz prześlij pierwsze zadanie na ocenę, ale wykonaj go solidnie.

14 maja 2020r.
Temat 28: „Izajasz – głosiciel najważniejszych obietnic”.
Temat 29: „Prorok Jeremiasz przypomina o decydującym przymierzu”. Tym razem proszę Cię o zapoznanie się z pomocą podręcznika z dwoma prorokami: Izajaszem i Jeremiaszem. W zeszycie ćwiczeń obowiązkowo zrób ćwiczenie 1 na stronie 58 oraz ćwiczenia 1 na stronie 60 i 4 na stronie 61. Przypominam tym, którzy nie wysłali jeszcze zaległych prac na ocenę o nadrobienie zaległości i przysłanie ich na adres: [email protected] Są też uczniowie, którzy nie napisali testu, proszę o kontakt.

18 maja 2020r.
Temat 30: „Daniel dochowuje wierności Bogu i obyczajom”.
Temat 31: „Niech Bóg będzie błogosławiony – Hiob”.
Daniel i Hiob, to bohaterowie dzisiejszych tematów. Przeczytaj podane tematy, by dowiedzieć się, czym sobie zasłużyli Ci dwaj prorocy, byśmy mogli o nich czytać w Piśmie Świętym. W zeszycie ćwiczeń zrób zadania ze strony 63 i 65.

21 maja 2020r.
Temat 57: „Polak dla całego świata – św. Jan Paweł II”. Zapoznaj się z życiorysem Papieża Polaka z pomocą podręcznika i wykonaj w zeszycie ćwiczeń zadania na stronach: 116-117.

25 maja 2020r.
Temat 40: „Cierpiąca kobieta – dotyk wiary”.
Temat 41: „Jair – i po co płakać?”
Zapoznaj się z pomocą podręcznika z treścią tych dwóch tematów i wykonaj ćwiczenia na stronach od 82 do 85. Jeśli nie masz jeszcze przynajmniej 3 ocen za pracę domową, to prześlij te zadania starannie wykonane na adres: [email protected]

28 maja 2020r.
Temat 54: „Duch Święty – Przewodnik, Pocieszyciel i Obrońca”.
„Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16). Pan Jezus, zwracając się do apostołów, zapowiedział im, że ześle Ducha Świętego, Trzecią Osobę Boską. Tytuł „Paraklet” wskazuje, że Duch Święty jest naszym „Obrońcą”, „Orędownikiem”, a także „Pocieszycielem”, gdyż był On z apostołami, aby ich pocieszać po odejściu Pana Jezusa do Ojca. Duch Święty przychodzi z darami: mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy (umiejętności), bojaźni Pańskiej, pobożności. Przeczytaj temat z podręcznika i w zeszycie ćwiczeń wykonaj zadania na stronach 110-111. Jeśli nie masz jeszcze przynajmniej 3 ocen za pracę domową, to prześlij te zadania starannie wykonane na adres: [email protected]

4 czerwca 2020r.
Temat 42: „Nikodem – nocne rozmowy”.
Temat 43: „Marta i Maria – dwie dobre cząstki”.
Zapoznaj się z pomocą podręcznika z wymienionymi w tematach postaciami biblijnymi i wykonaj w zeszycie ćwiczeń po dwa wybrane zadania z każdego tematu.

8 czerwca 2020r.
Temat 51: „Święta Teresa z Kalkuty – służyć Jezusowi przebranemu za żebraka”.
Temat 52: „Św. Brat Albert – być jak bochen chleba”.
Zapoznaj się z życiorysami tych zaproponowanych w tematach świętych i zastanów się, czy Ty jesteś na dobrej drodze do świętości. W zeszycie ćwiczeń wykonaj po dwa wybrane zadania z każdego tematu. Obejrzyj prezentację.

15 czerwca 2020r.
Temat 53: „Św. Teresa z Lisieux – mała siostra od wielkich spraw”.
Temat 61: „Nieugięty przewodnik narodu – kardynał Stefan Wyszyński”.
Przeczytaj tematy z podręcznika i w zeszycie ćwiczeń wykonaj po dwa wybrane ćwiczenia do każdego tematu.

22 czerwca 2020r.
Temat 55: „Pierwszy pośród Dwunastu – św. Piotr”.
Temat 56: „Z Ewangelią do pogan – św. Paweł”.
To już ostatnie dwa tematy. Zapraszam Cię do zapoznania się z nimi z pomocą podręcznika i do zrobienia w zeszycie ćwiczeń po dwa zadania z każdego tematu.
Są to nasze ostatnie na ten rok szkolny tematy w podręczniku. I teraz bardzo ważna informacja, niestety Twój podręcznik do religii nie przyda się uczniom klas V, bo oni będą od września realizować nową podstawę programową. Ty możesz odkupić podręcznik od uczniów z obecnej VI klasy, bądź kupić nowy. Poproś więc rodziców, by podczas wakacji kupili:
Podręcznik: „Tajemnice BOGAtego życia”
Zeszyt ćwiczeń: „Tajemnice BOGAtego życia”

Autorzy: Ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska,
Wydawnictwo „Jedność” – Kielce
Katecheci nie kupują podręczników do religii, ponieważ nie wiemy jaka będzie sytuacja po wakacjach, gdyby nadal było nauczanie zdalne nie mielibyśmy jak przekazać Wam podręczników.

25 czerwca 2020r.
Temat: Powtórzenie poznanych wiadomości i wskazówki wakacyjne.

Dziękuję wszystkim za współpracę, za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość. Życzę zdrowych i spokojnych wakacji.

Wskazówki wakacyjne

1. Pożegnaj się serdecznie z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.

2. Nie zapomnij plecaka, a w nim różańca i książeczki do nabożeństwa.

3. Zabierz dobre buty, abyś w wakacje doszedł do Kościoła na Mszę świętą.

4. Kieruj się w drodze kompasem i pacierzem – nie zbłądzisz.

5. Łaź po wszystkich dozwolonych ścieżkach i drogach, ale nie zgub drogi Bożej.

6. Bądź zawsze syty, ale nie zagłódź swojej duszy (pamiętaj o Komunii Świętej).

7. Włóż ciemne okulary tylko nie zasłoń sobie Pana Boga.

8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.

9. Nie rzucaj po drodze kamieniami lepiej uśmiechem.

10. Po wakacjach nie zapomnij wrócić zdrowy, mądrzejszy, lepszy.

18.03.2020 r.

Klasy V – VI

Drodzy uczniowie!

Plan Waszej pracy nie ulega szczególnym zmianom.

Proszę przerobić temat w podręczniku i zeszytach ćwiczeń:

kl. V a – nr. 28 – Izajasz – głosiciel najważniejszych obietnic (zwróć uwagę na ćw. 3 s. 59 – dobre przygotowanie się do Mszy świętej – skorzystaj z książeczki do nabożeństwa)

kl. VI a – nr. 28 – Lampy oliwne – roztropne czekanie (zapamiętaj – grzechy przeciwko cnocie roztropności)

kl. VI b – nr 29 – Denar – hojna sprawiedliwość (zapamiętaj – sprawiedliwość Boża i Jego miłosierdzie wyrażają się w tym, że Bóg chce mieć wszystkich w niebie)

Klasy szóste powtarzają dotychczasowe przerobione tematy z rozdziału IV

Utrwalamy Pięć przykazań kościelnych – kartkówka

Klasy VII

kl VII a i b – nr 36 – Potrzebna pamięć, żeby zachować tożsamość (pierwszy temat z rozdziału V – Ojczyzna).

Przeczytaj temat i wykonaj w zeszycie następującą notatkę:

 1. Napisz 5 wydarzeń z historii Polski, z których jako Polacy możemy być dumni.
 2. Co to znaczy, że jestem Patriotą? Wymień kilka cech.

W dalszym ciągu czytamy Ewangelię według św. Mateusza.

Utrwalamy Pięć przykazań kościelnych – kartkówka

Klasy VIII

kl. VIII a i b – nr 36 – Chrześcijaństwo a świat antyczny (pierwszy temat z rozdziału V – Europa)

Przeczytaj temat i wykonaj w zeszycie następującą notatkę:

 1. Napisz ile podróży misyjnych odbył św. Paweł Apostoł?
 2. Co to jest inkulturacja? Przepisz: Inkulturacja polega na stopniowym wcielaniu się Ewangelii w kulturę.

(w) in + cultura (dorobek materialny i duchowy)

3. wypisz kilka współczesnych areopagów (miejsc lub sposobów, gdzie można głosić Ewangelię)

W dalszym ciągu czytamy Ewangelię według św. Mateusza.

Przypominam, że marcowa kartkówka obejmowała nr 22 s. 28 – 29 w Niezbędniku – stacje drogi krzyżowej. Jest to aktualne cały czas!

W kwietniu natomiast będą nr 14 – pięć przykazań kościelnych.

Aktualne są również pytania do egzaminu do sakramentu bierzmowania.

Polecam Was w modlitwie.

Z Bogiem +

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Moi drodzy!

Chciałbym Was poprosić o przeanalizowanie następnego tematu, odpowiedniego do każdej klasy.

25.03.2020 r.

kl. Va

temat nr 29 – Prorok Jeremiasz przypomina o decydującym przymierzu.

Przeczytaj temat w podręczniku i wykonaj ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń s. 60 – 61.

kl. VI a i b

temat nr 30 – Chwast i sieć – dla kogo niebo?

Przeczytaj temat w podręczniku i wykonaj ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.

ZAPAMIĘTAJ!!! Sąd Boży szczegółowy i ostateczny – kiedy się dokona i na czym polega.

kl. VII a i b

temat nr 37 – Dlaczego chrzest Polski nie był stratą, lecz zyskiem?

Przeczytaj temat z podręcznika, zapamiętaj przyczyny przyjęcia chrztu przez Mieszka I i przepisz notatkę: „Po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha (+ 997 r.) utworzono w Gnieźnie metropolię (1000 r.), która wraz z biskupstwami w Kołobrzegu, Krakowie i we Wrocławiu, stworzyła początki Kościoła w Polsce”.

kl. VIII a i b

temat nr 37 – Chrystianizacja Europy

Przeczytaj temat z podręcznika, zapamiętaj co spowodowało przyjęcie chrześcijaństwa przez kraje europejskie i przepisz notatkę (może być w formie tabeli):

Państwa bądź plemiona, które przyjęły chrześcijaństwo (w nawiasie podany albo wiek, w którym się to dokonało, albo konkretny rok chrztu):

cesarstwo rzymskie [I – IV w.], Frankowie (północna Francja)  – [496 r.], Irlandczycy [V w.], Szkoci i Anglosasi [VI – VII w.], Niemcy, Fryzowie, Chorwaci, Słoweńcy, Słowacy, Morawianie [VIII – IX w.], Polska [966 r.], Węgry [974 r.], Ruś [988 r.], Litwa [1387 r.].

Pozdrawiam Was serdecznie, bądźcie zdrowi!

Z modlitwą +

30.03.2020 r.

Moi drodzy!

Kontynuujemy nasz e-learning.

kl. VI a

Temat nr 29 – Denar – hojna sprawiedliwość. Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń na s. 60 – 61. Zadanie 4 s. 61 będzie potraktowane jako praca domowa.

Warto zatrzymać się nad pytaniami z „Zastanów się” z podręcznika s. 96, jako pomocy w rachunku sumienia przed spowiedzią.

kl. VI b

Temat nr 31 – Noc zdrady – z Jezusem w Getsemani. Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń na s. 64 – 65. Zadanie 1 s. 64 będzie potraktowane jako praca domowa, a zadanie 5 .s 65 jest z gwiazdką (*).

kl VII a i b

Temat nr 38 – Korona i krzyż, czyli spór o św. Stanisława. Proszę przeczytać temat z podręcznika, przepisać notatkę i odpowiedzieć na pytanie (to będzie traktowane jako praca domowa): Kto, kiedy i dlaczego zamordował św. Stanisława?

Notatka:

Konflikt króla ze św. Stanisławem:

 1. Walki króla poza granicami kraju.
 2. Przejęcie pogańskiego sposobu życia.
 3. Upomnienie króla przez biskupa Stanisława
 4. Nałożenie klątwy na króla.
 5. Gniew Bolesława Śmiałego i skazanie biskupa na śmierć.
 6. Zamordowanie św. Stanisława.
 7. Cud zrośnięcia się ciała św. Stanisława.
 8. Ucieczka króla i jego pokuta w klasztorze.

Przypominam, że we środę, 01.04.2020 r. będziecie pisać test z Ewangelii według św. Mateusza. Szczegóły pojutrze.

kl. VIII a i b

Temat nr 38 św. Benedykt i benedyktyni. Proszę przeczytać temat z podręcznika i zapamiętać co to jest reguła zakonna i monastycyzm. Po przeczytaniu fragmentu reguły św. Benedykta proszę uzupełnić następujący schemat (jako pracę domową):

Zasady z reguły św. Benedykta reguły w moim życiu

modlitwa przed uczynkiem modlę się przed….

wspólna narada pytam o radę….

posłuszeństwo opatowi jestem posłuszny…

niczego nie posiadać na własność nie zabiegam o….

praca fizyczna pracuję solidnie nad….

czytanie duchowe czytam…

skromne ubranie ubieram się….

Przypominam, że we środę, 01.04.2020 r. będziecie pisać test z Ewangelii według św. Mateusza. Szczegóły pojutrze.

Z Bogiem, polecam Was w modlitwie +

01.04.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pragnę przekazać kolejny materiał do opracowania.

kl. Va

1. Temat nr 30 – Daniel dochowuje wierności Bogu i obyczajom.

Proszę po przeczytaniu tematu z podręcznika uzupełnić zeszyt ćwiczeń (s. 62 – 63) w następujący sposób:

Zadania 1 – 3 są łatwe, podążaj za poleceniami; zadanie 4 przepisz:

– zatracił pokutny charakter piątku,
– nie przestrzega wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,
– urządza zabawy i dyskoteki w czasie Wielkiego Postu,
– wyśmiewa osoby, które zachowują przykazania,
– ulega reklamie dobrej zabawy w każdym czasie.

Zadanie 5 jest z gwiazdką (*) – to dla tych, którzy chcą mieć ocenę celującą za zeszyt ćwiczeń. Zadanie szóste wykonaj samodzielnie. Odpowiedz również na pytania z zeszytu ćwiczeń i podręcznika z cyklu „Sprawdź swoją wiedzę”.

2. Temat nr 44 – Jezus na pustyni – idź precz, szatanie!

Przeczytaj temat i rozwiąż zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 90 – 91).

Pomódl się modlitwą do św. Michała Archanioła w walce przeciwko pokusom.

kl. VI a

Moi drodzy, dziś temat typowo wielkopostny.

Temat nr 31 – Noc zdrady – z Jezusem w Getsemani. Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń na s. 64 – 65. Zadanie 1 s. 64 będzie potraktowane jako praca domowa, a zadanie 5. s 65 jest z gwiazdką (*).

kl. VI b

Moi drodzy, pochylamy się dziś nad tematem, który przybliża nam tematykę Wielkiego Czwartku.

Temat nr 32 – Msza święta – uobecnienie ofiary krzyża.

Proszę przeczytać temat z podręcznika, zwracając uwagę na „Zastanów się” i „Zapamiętaj” ze s. 107. proszę się nad tymi treściami chwilę zatrzymać w formie rachunku sumienia.

W zeszycie ćwiczeń są 4 polecenia. Trzy pierwsze są banalnie proste, na czwarte do punktu 3 i 4 macie odpowiedź w podręczniku s. 106 na dole.

kl. VII a i b

Moi drodzy, kontynuujemy tematykę z rozdziału V Ojczyzna.

Temat nr 39 – Królewskie insygnia z drewna i skóry.

Proszę zapoznać się z tematem i przepisać notatkę:

Życiorys św. Jadwigi:

 1. narodziny – 18.02.1374,
 2. zaręczyny z Wilhelmem Habsburgiem,
 3. śmierć Ludwika Węgierskiego,
 4. koronacja Jadwigi na króla Polski,
 5. próba ucieczki z wawelu,
 6. chrzest Jagiełły,
 7. ślub królowej Jadwigi z Wielkim Księciem Litewskim Jagiełłą,
 8. pełne troski o poddanych panowanie królowej Jadwigi,
 9. 17.07.1399 r. – śmierć królowej Jadwigi po urodzeniu córeczki,
 10. 08.06.1979 r. – beatyfikacja królowej Jadwigi przez Jana Pawła II,
 11. 08.06.1997 r. – kanonizacja królowej Jadwigi przez Jana Pawła II.

!!!UWAGA!!!
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, rozwiązujecie test wiedzy nt. Ewangelii wg św. Mateusza (załącznik). Rozwiązania przysyłacie mi na adres mailowy: [email protected] do jutra do godziny 12.00.

kl. VIII a i b

Moi drodzy, kontynuujemy tematykę z rozdziału V

Moi drodzy, kontynuujemy tematykę z rozdziału V Europa.

Temat nr 39 – Rozłam w Kościele. Schizma wschodnia.

proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać do zeszytu notatkę:

Przyczyny schizmy:

 • rozbieżności polityczne i językowe,
 • różnice w sferze kultury, prawa i obrzędów.

Skutki schizmy:

 • zerwanie jedności chrześcijan,
 • podział na prawosławie i katolicyzm,
 • wzajemne obłożenie ekskomuniką obu Kościołów,
 • pogłębienie różnic między wschodem a Zachodem.

Co nas jednak łączy:

 • Biblia i Tradycja,
 • uznawanie 7 sakramentów świętych,
 • kult obrazów i relikwii.

!!!UWAGA!!!
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, rozwiązujecie test wiedzy nt. Ewangelii wg św. Mateusza (załącznik). Rozwiązania przysyłacie mi na adres mailowy: [email protected] do jutra do godziny 12.00.

06.04.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. VI a

Moi drodzy, pochylamy się dziś nad tematem, który przybliża nam tematykę Wielkiego Czwartku.

Temat nr 32 – Msza święta – uobecnienie ofiary krzyża.

Proszę przeczytać temat z podręcznika, zwracając uwagę na „Zastanów się” i „Zapamiętaj” ze s. 107. proszę się nad tymi treściami chwilę zatrzymać w formie rachunku sumienia.

W zeszycie ćwiczeń są 4 polecenia. Trzy pierwsze są banalnie proste, na czwarte do punktu 3 i 4 macie odpowiedź w podręczniku s. 106 na dole.

kl. VI b

Temat nr 33 – Kielich i patena – poświęcone naczynia.

Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 68 – 69).

Zapamiętaj nazwy naczyń liturgicznych, które występują w temacie i do czego służą.

kl. VII a i b

Temat nr 40 – Rzeczpospolita obojga narodów krajem tolerancji religijnej.

Przeczytaj materiał z podręcznika i przepisz notatkę.

Przykłady tolerancji religijnej w Rzeczypospolitej XVI w.:

 • akt konfederacji warszawskiej (1573 r.)
 • uznanie luteranizmu w Prusach Książęcych za religię oficjalną

Przepisz również informacje ze slajdu:

kl. VIII a i b

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Polecam zapoznać się z tematem 40 – Reforma gregoriańska.

Proszę zwrócić uwagę na pojęcia występujące z temacie: inwestytura, symonia, ekskomunika i konkordat. Proszę przyswoić sobie ich znaczenie.

Proszę również o przepisanie notatki (ale po przeczytaniu tematu):

Przyczyny reformy:

 1. ingerencja władców świeckich w sprawy Kościoła,
 2. handel godnościami oraz stanowiskami kościelnymi (symonia),
 3. niezachowywanie celibatu przez duchowieństwo,
 4. niegodziwe postępowanie cesarza i władców wobec Kościoła i poddanych.

Skutki reformy:

Papież miał prawo:

 • do ustanawiania i dzielenia biskupstw,
 • do wydawania nowych praw dla całego Kościoła,
 • do pozbawienia władzy cesarza oraz zwolnienia poddanych od przysięgi wierności względem niego, jeśli postępuje niegodziwie.

Reforma przyczyniła się do:

 • wzrostu autorytetu papiestwa jako najwyższej normy prawa kościelnego,
 • ujednolicenia struktur w Kościele i rozwoju kurii,
 • rozbudowania praktyki wysyłania legatów papieskich,
 • zrzeczenie się przez cesarza inwestytury kościelnej,
 • nakaz celibatu dla duchowieństwa,
 • usunięcia symonii,
 • ustanowienia konkordatu.

W związku z odwołaniem bierzmowania przed wakacjami, nie będzie planowanego w maju egzaminu. Niemniej jednak proszę przygotowywać się z CAŁEGO materiału, tak pacierza jak i pytań, ponieważ część z niego posłuży zaliczeniu 8 klasy (forma kartkówki, pracy domowej lub testu).

Kto jeszcze nie przesłał odpowiedzi z testu dotyczącego Ewangelii wg św. Mateusza proszę to uczynić jak najszybciej!

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

08.04.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. Va

W Wielkim Tygodniu pochylamy się nad Męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Pomocne nam będą w tym dwa tematy, zaczerpnięte niejako z nabożeństwa drogi krzyżowej.

Temat nr 45 – Szymon z Cyreny – przypadkowy przechodzień.
Proszę przeczytać temat i uzupełnić zeszyt ćwiczeń (s. 92 – 93). UWAGA! Zadanie 4 s. 93 jest pracą domową. Proszę mi ją przesłać na adres mailowy: [email protected] w ciągu najbliższych dwóch tygodni (do 22.04.).

Temat nr 46 – Wizerunek Mistrza – św. Weronika.
Proszę przeczytać temat i uzupełnić zeszyt ćwiczeń (s. 94 – 95). UWAGA! Polecenie 3 s. 95 może być dla Ciebie nieco trudne. Poproś o pomoc w jego wykonaniu, ale nie zniechęcaj się.

Zachęcam do rozważenia nabożeństwa drogi krzyżowej w tych dniach, zwłaszcza w Wielki Piątek. Rozważania można znaleźć w Internecie, bądź w książeczce do nabożeństwa.

kl. VI a

Temat nr 33 – Kielich i patena – poświęcone naczynia.

Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 68 – 69).

Zapamiętaj nazwy naczyń liturgicznych, które występują w temacie i do czego służą.

kl. VI b

Stoimy na progu Triduum Paschalnego. Dzisiejszy temat pozwoli na lepiej się do niego przygotować i dobrze przeżyć.

Temat nr 34 – Grób Pański – myśleli, że to już koniec.
Proszę przeczytać tekst z podręcznika i uzupełnić ćwiczenia (s. 70 – 71).

Przypominam, że uzupełnione zeszyty ćwiczeń będą podstawą do uzyskania oceny na koniec roku!

Pozdrawiam Was i życzę błogosławionych przeżyć w te święta, aby spotkanie z Cierpiącym i Zmartwychwstałym rozjaśniło Wasze serca mocą miłości, która pokonała śmierć!

kl. VII a i b

Przed nami kolejny temat ukazujący dzieje Kościoła, tym razem dotyczący zjednoczenia chrześcijan.

Temat nr 41 – Unia Brzeska.
Proszę zapoznać się z treścią zapisaną w podręczniku i przepisać notatkę:

1596 r. – unia w Brześciu Litewskim, która doprowadziła do przejścia niektórych wyznawców prawosławia na katolicyzm, z zachowaniem kalendarza, obrządku liturgicznego i tradycji wschodniej.

Cele unii brzeskiej:

 1. przywrócenie jedności Kościoła,
 2. zmniejszenie wpływu Moskwy na wyznawców wschodniego obrządku, mieszkającej na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Skutki unii brzeskiej:

 • podniesienie poziomu życia religijnego wśród ludności wschodniego obrządku,
 • konflikty na tle religijnym między wyznawcami obrządku wschodniego (unitami i dyzunitami),
 • Rosja znalazła pretekst do wtrącania się do sprawy Rzeczpospolitej jako obrończyni jej prawosławnych wyznawców.

Męczennicy unii brzeskiej:

 • Męczennicy z Pratulina (bł. Wincenty Lewoniuk i Towarzysze)
 • św. Andrzej Bobola,
 • św. Józafat Kuncewicz.

Pragnę przypomnieć, że sporządzanie notatek i tym samym prowadzenie zeszytu jest podstawą do uzyskania oceny na koniec roku szkolnego!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę błogosławionego czasu Triduum Paschalnego. Niech Cierpiący i Zmartwychwstały Chrystus będzie dla Was wzorem dobrego życia, miłości i radości. Niech Was obdarza pokojem!

kl. VIII a i b

Przed nami kolejny temat ukazujący rolę Kościoła w kształtowaniu się kultury europejskiej.

Temat nr 41 – Jak powstawały uniwersytety.
Proszę zapoznać się z treścią zapisaną w podręczniku i przepisać notatkę:

Uniwersytety średniowiecznej Europy: Tuluza i Paryż (Francja), Bolonia (Niemcy), Oksford, Cambridge (Anglia), Padwa, Neapol (Włochy), Kraków, Praga.
Najwybitniejsi Polacy okresu średniowiecza: Mikołaj Kopernik, Mikołaj Trąba, Stanisław Hozjusz, Zbigniew Oleśnicki.

Najwybitniejszy teolog średniowiecza: św. Tomasz z Akwinu.

Pragnę przypomnieć, że sporządzanie notatek i tym samym prowadzenie zeszytu jest podstawą do uzyskania oceny na koniec roku szkolnego!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę błogosławionego czasu Triduum Paschalnego. Niech Cierpiący i Zmartwychwstały Chrystus będzie dla Was wzorem dobrego życia, miłości i radości. Niech Was obdarza pokojem!


Z Bogiem +

15.04.2020 r.

Chrystus Zmartwychwstał!

Pozdrawiam Was wielkanocnie i zapraszam do zgłębiania dalszych tematów.

kl. V a

Temat nr 47 – Tomasz – lekcja wiary.

Proszę zapoznać się z treściami z podręcznika i wykonać zadnia w zeszycie ćwiczeń (s. 96 – 97).
Odpowiedź do polecenia 5 s. 97 (proszę przepisać): „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam, „Między niebem a ziemią” w TVP 1, audycje z Radio Maryja.
Podczas wieczornej modlitwy zatrzymaj się nad pytaniami z podręcznika „Zastanów się”, s. 109.

Temat nr 48 – Jan Apostoł – wierny przyjaciel Jezusa.

Proszę zapoznać się z treściami z podręcznika i wykonać zadnia w zeszycie ćwiczeń (s. 98 – 99).

ZAPAMIĘTAJ!
Św. Jan:

 • był umiłowanym uczniem Pana Jezusa,
 • umarł, jako jedyny z Apostołów śmiercią naturalną, jako stuletni staruszek,
 • z polecenia Pana Jezusa opiekował się Maryją,
 • był naocznym świadkiem wielu wydarzeń, w tym męki i śmierci Pana Jezusa.

kl. VI a

Temat nr 34 – Grób Pański – myśleli, że to już koniec.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i uzupełnić ćwiczenia (s. 70 – 71).

Przypominam, że uzupełnione zeszyty ćwiczeń będą podstawą do uzyskania oceny na koniec roku!

kl. VI b

Temat nr 35 – Błogosławiona noc – zwycięstwo światła

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i uzupełnić ćwiczenia (s. 72 – 73).

ZAPAMIĘTAJ symbole wielkanocne i ich znaczenie (podręcznik, s. 116).

Praca domowa: polecenie 3 s. 72 (sms W IMIENIU PIOTRA I DRUGIEGO UCZNIA, czyli ONI COŚ PRZEKAZUJĄ pozostałym apostołom).

Wykonane zadanie można przesyłać na adres: [email protected] do przyszłej środy, czyli do 22 kwietnia.

kl. VII a i b

Temat nr 60 – Wielkanoc – szatan pokonany

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i jako notatkę i zarazem pracę do zrobienia na ocenę proszę wykonać quiz wielkanocny:

 1. Jakie wydarzenie z życia Pana Jezusa wspominamy w Niedzielę Palmową? a) uroczysty wjazd do Jerozolimy; b) wyrzucenie kupców ze świątyni; c) zapowiedź męki.
 2. Ile dni trwa Triduum Paschalne? a) 2;  b) 3;  c) 4.
 3. Co jest istotą Triduum Paschalnego? a) Niechodzenie do pracy; b) przeżywanie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa; c) najedzenie się do syta.
 4.  Ile Mszy świętych odprawia się w parafii w Wielki Czwartek? a) 1;  b) 2; c) nie odprawia się Mszy świętej tego dnia.
 5.  Jak nazywa się inaczej Ołtarz wystawienia? a) Ciemnica;  b) mównica;  c) chrzcielnica.
 6. Ile Mszy świętych odprawia się w Wielki Piątek? a) 1; b) 2;  c) nie odprawia się Mszy świętej tego dnia.
 7. Jaki jest najważniejszy moment liturgii Wielkiego Piątku? a) Cisza;       b) adoracja krzyża;   c) Komunia święta.
 8. Jak nazywamy koszyk z pokarmami szykowanymi w Wielką Sobotę? a) „Święconka”; b) „palemka”; c) „świąteczny koszyczek”.
 9. Która Liturgia Triduum Paschalnego jest najważniejszą w całym roku liturgicznym? a) Męki Pańskiej;   b) Wigilia Paschalna;   c) Rezurekcja.
 10. O jakiej porze dnia rozpoczyna się Wigilia Paschalna? a) rano;  b) po południu;  c) po zapadnięciu zmroku.
 11. Kiedy może odbyć się procesja rezurekcyjna? a) tylko w nocy; b) tylko rano; c) zarówno w nocy jak i rano
 12. Ile okrążeni wokół kościoła ma procesja rezurekcyjna? a) 1; b) 3; c) 7.
 13. Od czego powinno się rozpoczynać śniadanie wielkanocne? a) od wspólnej modlitwy; b) od śpiewania pieśni; c) od podzielenia się jajkiem.
 14. Czego symbolem jest chrzan w święconce? a) obfitości; b) grzesznika;     c) niewoli, z której zostaliśmy wyzwoleni.
 15. Czego nie znajdziesz w święconce? a) majonezu; b) soli; c) wędliny.
 16. Kogo symbolizuje zając wśród symboli wielkanocnych? a) grzesznika;  b) gospodarza; c) dziecko.
 17. Czy śmigus – dyngus jest tradycją chrześcijańską? Tak czy Nie?
 18. Czego powinniśmy sobie życzyć przede wszystkim w święta wielkanocne? a) zdrowia; b) mokrego dyngusa i smacznego jaka; c) aby Zmartwychwstały Chrystus nieustannie był z nami i przemieniał nasze życie.
 19.  który uczeń trzykrotnie wyparł się Pana Jezusa? a) Filip; b) Tomasz; c) Piotr.
 20. Kto pierwszy przyszedł do grobu Jezusa wg Mk 16, 1 – 14? a) trzy niewiasty; b) dwie niewiasty; c) apostołowie.

Odpowiedzi proszę słać na adres [email protected] do przyszłej środy (22.04.2020 r.).

Kl. VIII a i b

Temat nr 60 – Wielkanoc – pusty grób

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i jako notatkę i zarazem pracę do zrobienia na ocenę proszę wykonać quiz wielkanocny:

 1. Jakie wydarzenie z życia Pana Jezusa wspominamy w Niedzielę Palmową? a) uroczysty wjazd do Jerozolimy; b) wyrzucenie kupców ze świątyni; c) zapowiedź męki.
 2. Ile dni trwa Triduum Paschalne? a) 2;  b) 3;  c) 4.
 3. Co jest istotą Triduum Paschalnego? a) Niechodzenie do pracy; b) przeżywanie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa; c) najedzenie się do syta.
 4.  Ile Mszy świętych odprawia się w parafii w Wielki Czwartek? a) 1;  b) 2; c) nie odprawia się Mszy świętej tego dnia.
 5.  Jak nazywa się inaczej Ołtarz wystawienia? a) Ciemnica;  b) mównica;  c) chrzcielnica.
 6. Ile Mszy świętych odprawia się w Wielki Piątek? a) 1; b) 2;  c) nie odprawia się Mszy świętej tego dnia.
 7. Jaki jest najważniejszy moment liturgii Wielkiego Piątku? a) Cisza;       b) adoracja krzyża;   c) Komunia święta.
 8. Jak nazywamy koszyk z pokarmami szykowanymi w Wielką Sobotę? a) „Święconka”; b) „palemka”; c) „świąteczny koszyczek”.
 9. Która Liturgia Triduum Paschalnego jest najważniejszą w całym roku liturgicznym? a) Męki Pańskiej;   b) Wigilia Paschalna;   c) Rezurekcja.
 10. O jakiej porze dnia rozpoczyna się Wigilia Paschalna? a) rano;  b) po południu;  c) po zapadnięciu zmroku.
 11. Kiedy może odbyć się procesja rezurekcyjna? a) tylko w nocy; b) tylko rano; c) zarówno w nocy jak i rano
 12. Ile okrążeni wokół kościoła ma procesja rezurekcyjna? a) 1; b) 3; c) 7.
 13. Od czego powinno się rozpoczynać śniadanie wielkanocne? a) od wspólnej modlitwy; b) od śpiewania pieśni; c) od podzielenia się jajkiem.
 14. Czego symbolem jest chrzan w święconce? a) obfitości; b) grzesznika;     c) niewoli, z której zostaliśmy wyzwoleni.
 15. Czego nie znajdziesz w święconce? a) majonezu; b) soli; c) wędliny.
 16. Kogo symbolizuje zając wśród symboli wielkanocnych? a) grzesznika;  b) gospodarza; c) dziecko.
 17. Czy śmigus – dyngus jest tradycją chrześcijańską? Tak czy Nie?
 18. Czego powinniśmy sobie życzyć przede wszystkim w święta wielkanocne? a) zdrowia; b) mokrego dyngusa i smacznego jaka; c) aby Zmartwychwstały Chrystus nieustannie był z nami i przemieniał nasze życie.
 19.  który uczeń trzykrotnie wyparł się Pana Jezusa? a) Filip; b) Tomasz; c) Piotr.
 20. Kto pierwszy przyszedł do grobu Jezusa wg Mk 16, 1 – 14? a) trzy niewiasty; b) dwie niewiasty; c) apostołowie.

Odpowiedzi proszę słać na adres [email protected] do przyszłej środy (22.04.2020 r.).

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

20.04.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. VI a

Temat nr 35 – Błogosławiona noc – zwycięstwo światła

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i uzupełnić ćwiczenia (s. 72 – 73).

ZAPAMIĘTAJ symbole wielkanocne i ich znaczenie (podręcznik, s. 116).

Praca domowa: polecenie 3 s. 72 (sms W IMIENIU PIOTRA I DRUGIEGO UCZNIA, czyli ONI COŚ PRZEKAZUJĄ pozostałym apostołom).

Wykonane zadanie można przesyłać na adres: [email protected] do przyszłego poniedziałku, czyli do 27 kwietnia.

kl. VI b

Temat nr 36 – Chrzcielnica – zanurzyć się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 74 – 75).

ZAPAMIĘTAJ! Zwróć uwagę na różnicę między chrzcielnicą a kropielnicą.

Jeśli znasz datę swoje chrztu, wpisz ją w zad. 5 s. 75, jeśli nie, to postaraj się dowiedzieć (od rodziców, chrzestnych, dziadków).

kl. VII a i b

Temat nr 42 – Kościół polski w okresie niewoli narodowej.

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i przepisać notatkę:

„Wojna sprawiedliwa” – warunki:
– obrona wobec niesprawiedliwej agresji,
– możliwość rzeczywistego powodzenia akcji zbrojnej,
– użyte środki nie mogą zrobić większej szkody niż zło, które chcą usunąć,
– celami mogą być tylko obiekty wojskowe,
– nie można kierować się zemstą, nienawiścią i chciwością,
– ma to być walka o odzyskanie wolności, obrona ojczyzny.

Przypominam o pracach domowych (test Mt i Quiz wielkanocny), gdyż po weekendzie majowym napiszecie kartkówkę z sigli biblijnych.

kl. VIII a i b

Temat nr 42 – Spór o ewangeliczne ubóstwo. Aktualność idei franciszkańskiej.

Przeczytaj temat z podręcznika.

Zapamiętaj co oznaczają poszczególne definicje: kwesta, habit, zakon żebraczy.

Przepisz notatkę:

rodzaje nędzy:

 1. materialna. przejawy: brak mieszkania, pieniędzy, żywności, pracy. sposoby zapobiegania: kwesty, zbiórki żywności, organizacja szkoleń.
 2. moralna. przejawy: alkoholizm, narkomania, prostytucja, kradzieże. sposoby zapobiegania: akcje profilaktyczne, opieka duchowa, dobry przykład, pomoc
 3. duchowa. przejawy: niewiara, zniechęcenie, rozpacz. sposoby zapobiegania: modlitwa, ewangelizacja, pokuta

Nędza jest brakiem podstawowych środków do życia i wynika z przyczyn zewnętrznych, bądź nieumiejętności radzenia sobie w życiu. Ubóstwo jest cnotą, którą człowiek wybiera dobrowolnie, a jego istotą jest poprzestawanie na tym, co potrzebne niezbędnie do życia.

Przypominam o pracach domowych (test Mt i Quiz biblijny) oraz o tym, że cały czas uczymy się z Niezbędnika – modlitwy i katechizm (s. 20 – 49).

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

22.04.2020 r.

kl. V a

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

Trwając przy Jezusie zmartwychwstałym poznamy dzisiaj dwie nowe postacie polskich świętych, które odegrały ważną rolę: jeden u początków naszej państwowości, a druga przekazała niezwykle ważne orędzie dla świata.

Temat nr 49 – św. Faustyna – apostołka Bożego Miłosierdzia

Proszę przeczytać temat z podręcznika oraz wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 100 – 101).

Przepisz:

Zad. 3. s. 101 – Potrzebuję miłosierdzia, gdy:
szukam pomocy, szukam rady, gdy nie wiem co robić, chcę usłyszeć, że mnie ktoś kocha, jestem chory(a), jest mi źle, zgrzeszę/skrzywdzę.

Zad. 4. s. 101 – Okazuję miłosierdzie, gdy:
pomagam, radzę, by ktoś postąpił dobrze, mówię innym o Jezusie i Jego miłości, pomagam w chorobie (odwiedzam), pocieszam, przebaczam.

Temat nr 58 – Ten, który głosił naszym przodkom wiarę – św. Wojciech

Proszę przeczytać temat z podręcznika oraz wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 118 – 119)

Przepisz (można wyjść poza linie wyznaczone w zadaniu):

Zad. 5. s. 119 – Boże, Ty umocniłeś nasz naród w wyznawaniu Twojego imienia przez nauczanie i chwalebne męczeństwo świętego Wojciecha, biskupa; spraw, prosimy, aby ten, który na ziemi głosił naszym przodkom wiarę, wstawiał się za nami w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

kl. VI a

my mamy udział w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu dzięki łasce sakramentów, zwłaszcza chrztu świętego. i O tym dzisiaj będzie temat.

Temat nr 36 – Chrzcielnica – zanurzyć się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Przeczytaj temat z podręcznika i wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 74 – 75).

ZAPAMIĘTAJ! Zwróć uwagę na różnicę między chrzcielnicą a kropielnicą.

Jeśli znasz datę swoje chrztu, wpisz ją w zad. 5 s. 75, jeśli nie, to postaraj się dowiedzieć (od rodziców, chrzestnych, dziadków).

ZADANIE BOJOWE (nie mylić z: domowe) Pomódl się dzisiaj, PRZED KRZYŻEM, BĄDŹ OBRAZEM (najlepiej Jezusa Miłosiernego), sam albo z bliskimi, o oddalenie zarazy koronawirusa oraz o deszcz, modlitwami: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, Chwała Ojcu – oczywiście z WIARĄ!

I ja łącze się z Wami w tej modlitwie.

kl. VI b

Za nami druga Niedziela wielkanocna, która od 2000 r. jest świętem Bożego miłosierdzia z woli samego Pana Jezusa. I dziś o tym nasz temat.

Temat nr 37 – Jezu, ufam Tobie – w obliczu miłosierdzia.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 76 – 77).

ZADANIE BOJOWE (nie mylić z: domowe) Pomódl się dzisiaj, PRZED KRZYŻEM, BĄDŹ OBRAZEM (najlepiej Jezusa Miłosiernego), sam albo z bliskimi, o oddalenie zarazy koronawirusa oraz o deszcz, modlitwami: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, Chwała Ojcu – oczywiście z WIARĄ!

I ja łącze się z Wami w tej modlitwie.

kl. VII a i b

Temat nr 43 – Sprawy Ojczyzny traktuję jak własne.

Zechcemy się dzisiaj pochylić nad wielką postacią XX w., nad naszym Rodakiem, niedługo już ogłoszonym błogosławionym, kard. Stefanie Wyszyńskim.

Zapoznaj się dokładnie z jego życiorysem (podręcznik). Polecam też dla chętnych coś więcej: https://wyszynskiprymas.pl/zyciorys-stefana-wyszynskiego/

Przepisz notatkę:

Moje zadania wobec Ojczyzny:

 • uczyć się,
 • poznawać jej historię,
 • dbać o piękno języka,
 • wyrażać szacunek wobec bohaterów narodowych,
 • rzetelnie wykonywać swoją pracę,
 • troszczyć się o rodzinę,
 • przestrzegać praw Bożych, reagować, gdy są one łamane przez władze,
 • pielęgnować tradycje i obyczaje,
 • modlić się za Ojczyznę (zwłaszcza przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski),
 • stać na straży krzyża.

ZADANIE BOJOWE (nie mylić z: domowe) Pomódl się dzisiaj, PRZED KRZYŻEM, BĄDŹ OBRAZEM (najlepiej Jezusa Miłosiernego), sam albo z bliskimi, o oddalenie zarazy koronawirusa oraz o deszcz, modlitwami: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, Chwała Ojcu – oczywiście z WIARĄ!

I ja łącze się z Wami w tej modlitwie.

kl. VIII a i b

Przeskoczymy sobie kilka tematów, wrócimy do nich trochę później.

Temat nr 46 – pokora i pycha w moim życiu.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Żeby wygrać z pychą, trzeba wiedzieć, jakie są jej przejawy:

 • upór, obstawianie przy swoim zdaniu, nawet błędnym,
 • prowokowanie sporów, kłótni, obelg,
 • ignorowanie przepisów, brak posłuszeństwa przełożonym,
 • nieustanne pouczanie innych,
 • wywyższanie się, oczernianie i poniżanie innych dla własnych korzyści.

Pycha to przecenianie swoich możliwości, talentów, zalet, z jednoczesnym pogardzeniem i odrzuceniem zasług innych osób. Człowiek pyszny gardzi innymi i nie zdaje sobie z tego sprawy. Dodatkowo żyje w świecie złudzeń, skupiając uwagę i będąc przewrażliwionym na swoim punkcie.

Pokora to poznanie i uznanie prawdy o sobie. To poczucie głębokiego realizmu. Dzięki niej żyjemy w prawdzie. Pokora ceni własne talenty, rozwija je, pamiętając zarazem, że wiele zawdzięcza innym i nie zapomina o własnych ograniczeniach.

ZADANIE BOJOWE (nie mylić z: domowe) Pomódl się dzisiaj, PRZED KRZYŻEM, BĄDŹ OBRAZEM (najlepiej Jezusa Miłosiernego), sam albo z bliskimi, o oddalenie zarazy koronawirusa oraz o deszcz, modlitwami: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, Chwała Ojcu – oczywiście z WIARĄ!

I ja łącze się z Wami w tej modlitwie.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

27.04.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. VI a

Najbliższe nasze dwa tematy bardzo pomogą nam duchowo przeżyć obecny trudny czas.

Dziś temat nr 37 – Jezu, ufam Tobie – w obliczu miłosierdzia.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 76 – 77).

kl. VI b

Chociaż w tym roku nie było tradycyjnego poświęcenia pokarmów, to przypomnijmy sobie jak i po co robimy koszyczek z potrawami.

Temat 57 – Święconka – na początek śniadania wielkanocnego.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 116 – 117).

kl. VII a i b

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Do współczesnych świętych Polaków zaliczamy: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i już niedługo (bo od 07.06.) kard. Stefana Wyszyńskiego.

Formy kultu współczesnych świętych Polaków:

 • wspomnienia liturgiczne,
 • modlitwa, z prośbą o wstawiennictwo u Boga,
 • cześć oddawana relikwiom,
 • patroni szkół,
 • pielgrzymki do ich grobów,
 • ulice, ronda, lotniska nazywane są ich imionami,
 • pomniki,
 • Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia (stypendia dla niezamożnej młodzieży).

Trwa Tydzień biblijny, więc zachęcam do lektury Pisma Świętego, zwłaszcza w gronie rodzinnym.

W związku z tym w środę będzie kartkówka z sigli biblijnych (ta od dawana już zapowiedziana).

kl. VIII a i b

Dziś troszkę więcej o Modlitwie Pańskiej, podstawowej modlitwie chrześcijanina.

Temat nr 47 – Modlitwa Pańska jako program drogi chrześcijanina.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i przepisać notatkę:

Ważne jest, aby łączyć słowa Modlitwy Pańskiej z codziennym życiem. Mieści się w niej siedem próśb: pierwsze trzy odnoszą się do oddawania chwały Bogu, a cztery kolejne wyrażają ludzkie potrzeby. Wśród nich jest tylko jedna prośba o potrzeby materialne. Słowo „amen” wyraża nasze pragnienie, aby modlitwa okazała się skuteczna i aby się spełniła zgodnie z wolą Bożą.

„Tradycyjne wyrażenie „Modlitwa Pańska” (to znaczy „Modlitwa Pana”) oznacza, że modlitwy do naszego Ojca nauczył nas i dał nam ją Pan Jezus. Ta modlitwa pochodząca od Jezusa jest rzeczywiście jedyna: jest „Pana”. Z jednej strony, przez słowa tej modlitwy Jedyny Syn przekazuje nam słowa, które dał Mu Ojciec: On jest Nauczycielem naszej modlitwy. Z drugiej strony, jako Słowo Wcielone, Jezus zna w swoim ludzkim sercu potrzeby swoich braci i sióstr oraz objawia je nam: On jest wzorem naszej modlitwy (KKK 2765)”.

„Modlitwa Pańska jest rzeczywiście streszczeniem całej Ewangelii”. Tertulian

Życie według „Ojcze nasz” – przykładowe scenariusze:

 1. święć się imię Twoje – w każdym tygodniu zrobię coś na chwałę Boga,
 2. przyjdź królestwo Twoje – przed spowiedzią zastanowię się, co muszę zmienić w swoim życiu,
 3. bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi – przed podjęciem ważnej decyzji zapytam na modlitwie Boga, jaka jest Jego wola,
 4. chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj – nie będę marnował jedzenia,
 5. odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom – pomodlę się za kogoś, kogo nie lubię, bądź kogoś, kto mi sprawił przykrość,
 6. nie wódź nasz na pokuszenie (w rozumieniu – nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie) – codziennie odmówię modlitwę do Anioła stróża,
 7. zbaw nas od złego – będę robił często rachunek sumienia.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

29.04.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. V a

Poruszymy dzisiaj dwa tematy dotyczące apostołów – najbliższych współpracowników Pana Jezusa.

Temat nr 38 – Szymon Piotr – złowiony rybak.

Proszę przeczytać temat z podręcznika oraz wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 78 – 79).

UWAGA!!! W zadaniach 1 i 3 można coś narysować, albo wkleić (np. obrazek wydrukowany z Internetu, bądź z czasopisma katolickiego).

Temat nr 39 – Apostołowie – to znaczy posłani.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 80 – 81).

kl. VI a

Chociaż w tym roku nie było tradycyjnego poświęcenia pokarmów, to przypomnijmy sobie jak i po co robimy koszyczek z potrawami.

Temat nr 57 – na początek śniadania wielkanocnego.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 116 – 117).

kl. VI b

Dziś ważny temat dotyczący naszej relacji z Panem Bogiem – jak wypraszać Boże miłosierdzie?

Temat nr 58 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 118 – 119).

WAŻNE!!! Przyjęło się, że koronkę odmawia się w Godzinie miłosierdzia czyli o 15.00. Jest to jednak błędne założenie, gdyż o godz. 15.00 (punkt) jest inne nabożeństwo – właśnie Godzina miłosierdzia. Sam Pan Jezus przekazując s. Faustynie tę koronkę nie mówił o jakiej godzinie ma być odmawiana, a co do Godziny miłosierdzia powiedział bardzo dokładnie. Tak więc koronkę można odmawiać zawsze, ale nie o punkt 15.00, gdyż wtedy pomija się inne ważne nabożeństwo do Bożego miłosierdzia, a przecież Pan Jezus o nie też prosił.

kl. VII a i b

Dziś ostatni temat z rozdziału V – Ojczyzna.

Temat nr 45 – Tradycja, która niesie wiarę.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

tradycja – zasady postępowania, obyczaje, poglądy, wierzenia, wiadomości, przechodzące z pokolenia na pokolenie, uznane przez społeczność za ważne dla jej współczesności i przyszłości.

W Polsce zwyczaje przedchrześcijańskie złączyły się z chrześcijańskimi, które nadały im nowy sens i wymiar. Wszystkie natomiast tradycje religijne powinny prowadzić do Chrystusa.

ZADANIA:

 1. Napisz po trzy tradycje okresów: Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego.
 2. kartkówka z sigli biblijnych. W załączniku będzie tekst Ewangelii według św. Mateusza (Mt) i dwa zadania. Proszę je wykonać i odesłać na mojego maila ([email protected])

Ewangelia według św. Mateusza, rozdział 18

Spór o pierwszeństwo

1 W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» 2 On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: 3 «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 4 Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. 5 I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.

Zgorszenie


6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
10 Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. 11 <Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło>.

Owca zabłąkana


12 Jak wam się zdaje? Jeśli kto posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich: czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się zabłąkała? 13 A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. 14 Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych.

Upomnienie braterskie


15 Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. 16 Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. 17 Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! 18 Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. 19 Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. 20 Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Zadania:

 1. Stwórz skrót (siglum biblijne) do zaznaczonego na żółto fragmentu.
 2. Ponazywaj poszczególne elementy podanego siglum biblijnego: Ap 15, 3 – 4

kl. VIII a i b

Temat nr 48 – Być człowiekiem modlitwy. Przykłady osób żyjących modlitwą.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Wielkie postacie, które dają przykład żywej modlitwy: św. o. Pio, bł. Matka Teresa z Kalkuty, Marta Robin, św. Jana Paweł II.

„Kiedy człowiek się modli, wchodzi w żywą relację z Bogiem. Kto się modli, nie żyje już więcej dzięki sobie, dla siebie i swoją własną siłą. Choć to dziwnie to zabrzmi: modlenie się jest darem, który otrzymujemy przez modlenie się”. (Youcat, p. 469).

Trudności, które odciągają od modlitwy: brak czasu i systematyczności, odkładanie na późną porę, rozproszenia, brak skupienia, brak ciszy, wmawianie sobie, że to jest dla mnie zbyt trudne, lenistwo. Przeciwdziałać temu możemy, zachowując się dokładnie odwrotnie.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

04.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. VI a

Dziś ważny temat dotyczący naszej relacji z Panem Bogiem – jak wypraszać Boże miłosierdzie?

Temat nr 58 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 118 – 119).

WAŻNE!!! Przyjęło się, że koronkę odmawia się w Godzinie miłosierdzia czyli o 15.00. Jest to jednak błędne założenie, gdyż o godz. 15.00 (punkt) jest inne nabożeństwo – właśnie Godzina miłosierdzia. Sam Pan Jezus przekazując s. Faustynie tę koronkę nie mówił o jakiej godzinie ma być odmawiana, a co do Godziny miłosierdzia powiedział bardzo dokładnie. Tak więc koronkę można odmawiać zawsze, ale nie o punkt 15.00, gdyż wtedy pomija się inne ważne nabożeństwo do Bożego miłosierdzia, a przecież Pan Jezus o nie też prosił.

kl. VI b

Dziś temat dotyczący nabożeństw majowych.

Temat nr 59 – „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję”

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 120 – 121).

ZADANIE DOMOWE: zadanie nr 4 s. 121.

Zadanie 5 s. 121 jest z gwiazdką (*).

kl. VII a i b

Temat nr 46 – Dlaczego uczciwość się opłaca?

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Cechy osoby uczciwej: szczera, prawdomówna, pragnąca dobra dla innych, odważna, obowiązkowa, prawa, sumienna, bezinteresowna, odpowiedzialna, solidna, uczciwa, jeśli chodzi o pieniądze, dotrzymująca słowa, mówiąca, to co myśli, uczciwy małżonek.

UWAGA!!! Przypominam o zaległych pracach: test ze znajomości Ewangelii według św. Mateusza, quiz wielkanocny oraz kartkówka z sigli biblijnych. Jeżeli do końca tygodnia nie dostanę wykonanych prac, będę zmuszony ocenić je negatywnie!

kl. VIII a i b

Temat nr 49 – Dążenie do niezależności. Wychowanie i samowychowanie.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Kto wychowuje dziecko? dom rodzinny, mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie, szkoła, grupa rówieśnicza, środki społecznego przekazu, Kościół.

Dziecko wychowuje się przez: poszanowanie jego godności, poświęcanie mu czasu, obdarzenie go miłością, uczenie poszukiwania mądrości, troska o jego pełny rozwój, dawanie mu dobrego przykładu, stawianie wymagań i ich respektowanie, przestrzeganie zasad moralnych.

UWAGA KANDYDACI DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA!!! W związku z zachętą Konferencji Episkopatu Polski do roztropnego, ale jednak uczestnictwa we Mszach świętych ustalamy co następuje:

 1. Przygotowujemy się z treści, które będą obowiązywały na egzaminie („Niezbędnik” s. 20 – 49).
 2. W rubryce „Niedziele maja” (Niezbędnik s. 9) mamy 5 wolnych miejsc. Proszę, aby w maju być 5 razy na Mszy świętej, można być w dzień powszedni, ale przynajmniej raz w niedzielę. Podobnie będzie i z czerwcem.
 3. Każdego katolika obejmuje obowiązek Komunii świętej wielkanocnej. Obowiązek ten spełnimy, kiedy przyjmiemy Ciało Pańskie w dniach: 26.02.2020 r. (Środa Popielcowa) – 07.06.2020 r. (Niedziela Trójcy Świętej). Kto jeszcze nie był, niech to nadrobi jak najszybciej!
 4. Uczestniczymy w nabożeństwach majowych – przynajmniej 10 razy – (Niezbędnik, s. 13). W kościele są one codziennie po Mszy świętej wieczornej (18.00). Można też uczestniczyć w kaplicach, bądź przy kapliczkach, ale wtedy ktoś musi to potwierdzić podpisem.
 5. Pilnujemy comiesięcznej spowiedzi.
 6. Uzupełniamy braki w Niezbędniku: dane na stronach 3 i 4; daty przy nabożeństwach; notę o Patronie (Niezbędnik, s. 19).

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

06.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. V a

Dziś dowiemy się coś więcej o dwóch wielkich Apostołach: Narodów i naszej Ojczyzny.

Temat nr 56 – Z Ewangelią do pogan – św. Paweł.

Proszę zapoznać się z treścią z podręcznika i wykonać zadania w ćwiczeniówce (s. 114 – 115 ).

Do zad. 5: www.cfm.misje.pl i www.missio.org.pl

Temat nr 59 – „Dobry Pasterz” – św. Stanisław ze Szczepanowa.

Proszę zapoznać się z treścią z podręcznika i wykonać zadania w ćwiczeniówce (s. 120 – 121).

Zad. 3 i 4 jest z gwiazdką (*), czyli dla chętnych, ale jak ktoś zrobi, to ocenę postawię.

Przypominam o dotychczasowej pracy domowej: zad. 4 s. 93, bo jeszcze nie wszyscy mi przesłali. Macie czas do końca tygodnia, inaczej będę musiał postawić 1.

kl. VI a

Dziś temat dotyczący nabożeństw majowych.

Temat nr 59 – „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję”

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 120 – 121).

ZADANIE DOMOWE: zadanie nr 4 s. 121.

Zadanie 5 s. 121 jest z gwiazdką (*), ale też ocenię, jak ktoś zrobi.

kl. VI b

Chrystus! zmartwychwstał! Alleluja!!!

To jedno z pozdrowień chrześcijańskich, używane w okresie wielkanocnym. dziś poznamy wszystkie pozostałe oraz dowiemy się, dlaczego należy tych pozdrowień używać i się ich nie wstydzić.

Temat nr 60 – Pozdrowienie Chrystusa – okazywanie religijności.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 122 – 123). Zad. 5 s. 123 jest z gwiazdką (*).

ZAPAMIĘTAJ!!!

Kiedy pozdrawiamy się po chrześcijańsku wyznajemy wiarę w Boga i życzymy komuś bądź przyjmujemy Jego błogosławieństwo!
Kto się wstydzi pozdrowień chrześcijańskich, wstydzi się Chrystusa! (por. Mt 10, 32 – 33)

Do pozdrowień chrześcijańskich należą:

 1. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus albo w skróconej formie: Pochwalony Jezus Chrystus. Odpowiada się: Na wieki wieków. Amen.
 2. Szczęść Boże (pozdrowienie ludzi pracy, zwłaszcza rolników i górników). Odpowiada się: Szczęść Boże, Daj Boże, albo Bóg zapłać.
 3. Króluj nam Chryste! Odpowiada się: Zawsze i wszędzie! (pozdrowienie ministrancie).
 4. Pokój temu domowi (wchodząc do domu). Odpowiada się: I wszystkim do niego wchodzącym.
 5. Chrystus zmartwychwstał! Odpowiada się: Prawdziwie zmartwychwstał (pozdrowienie wielkanocne).

Najwłaściwsze jest to pierwsze.

kl. VII a i b

Dziś temat bardzo ważny jeśli chodzi o funkcjonowanie w życiu jako osoba dojrzała, wierząca i wiarygodna.

Temat nr 47 – Mówić prawdę i dotrzymywać słowa. Wykroczenia przeciwko prawdzie.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Grzechy przeciwko prawdzie:

 1. obmowa – prawdziwe, ale negatywne informacje mówione ze złą intencją, gdzie ujawnia się wady i błędy innych bez ważnej przyczyny. Niszczy to dobre imię i cześć bliźniego. Jest grzechem lekkim, chyba, że zdarza się to bardzo często i dotyczy spraw poważnych, wtedy może być ciężkim.
 2. oszczerstwo – wypowiedź nieprawdziwa, która daje okazje do fałszywych sądów i powoduje utratę dobrego imienia osoby oczernionej. Narusza cnoty sprawiedliwości i miłości. Jest grzechem ciężkim.
 3. krzywoprzysięstwo – wypowiedź sprzeczna z prawdą, która przyczynia się do skazania osoby niewinnej, a uniewinnienia winnej. Podważa sprawowanie wymiaru sprawiedliwość. Jest grzechem ciężkim.
 4. wiarołomstwo – niedotrzymanie przyrzeczenia, zdrada zaufania. Jest grzechem lekkim, chyba, że dotyczy spraw poważnych, wtedy może być ciężkim.

kl. VIII a i b

Temat nr 50 – Świat dziecka i nastolatka. Dojrzałe relacje z Bogiem i ludźmi.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Dziecko oczekuje:

 • od rodziców: opieki, czułości, bezpieczeństwa, itp.
 • od rówieśników: dobrej zabawy, spędzania razem czasu, podzielenia się z innymi tym co mam, itp.
 • od Boga: że spełni jego prośby.

Młodzież oczekuje:

 • od rodziców: zainteresowania, pieniędzy, zakupów, poważnego traktowania, poświęcenia czasu, itp.
 • od rówieśników: znalezienia drugiej połówki, akceptacji ich zachować i przyjęcia do grupy, zwrócenia na siebie uwagi, itp.
 • od Boga: rozeznania powołania, odpowiedzi na różne, często trudne pytania, itp.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

11.05.2020 r.

kl. VI a

Chrystus! zmartwychwstał! Alleluja!!!

To jedno z pozdrowień chrześcijańskich, używane w okresie wielkanocnym. dziś poznamy wszystkie pozostałe oraz dowiemy się, dlaczego należy tych pozdrowień używać i się ich nie wstydzić.

Temat nr 60 – Pozdrowienie Chrystusa – okazywanie religijności.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 122 – 123). Zad. 5 s. 123 jest z gwiazdką (*).

ZAPAMIĘTAJ!!!

Kiedy pozdrawiamy się po chrześcijańsku wyznajemy wiarę w Boga i życzymy komuś bądź przyjmujemy Jego błogosławieństwo! Kto się wstydzi pozdrowień chrześcijańskich, wstydzi się Chrystusa! (por. Mt 10, 32 – 33)

Do pozdrowień chrześcijańskich należą:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus albo w skrócie Pochwalony Jezus Chrystus. Odpowiada się: Na wieki wieków. Amen. Szczęść Boże (pozdrowienie ludzi pracy, zwłaszcza rolników i górników). Odpowiada się: Szczęść Boże, Daj Boże, albo Bóg zapłać Króluj nam Chryste! Odpowiada się: Zawsze i wszędzie! (pozdrowienie ministrancie). Pokój temu domowi (wchodząc do domu). Odpowiada się: I wszystkim do niego wchodzącym. Chrystus zmartwychwstał! Odpowiada się: Prawdziwie zmartwychwstał (pozdrowienie wielkanocne).

To pierwsze jest najwłaściwsze.

kl. VI b

Dzisiaj dowiemy się czegoś więcej o pierwszym dniu tygodnia, pierwszym bo najważniejszym, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał.

Temat nr 38 – Niedziela – czas na refleksję.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 78 – 79).

kl. VII a i b

Temat nr 48 – Raz lubię, raz nie lubię. Ambiwalencja uczuć.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Uczucia to pewien stan psychiczny człowieka, nastawienie wewnętrzne, które towarzyszy każdemu naszemu doświadczenie. Są uczucia pozytywne i negatywne. Uczucia są moralne obojętne, czyli nie są ani dobre ani złe. Dopiero to, co robimy pod wpływem naszych uczuć, może doprowadzić do cierpienia innych, a tym samym do grzechu lub szczęścia naszego oraz innych osób i prowadzić do świętości.

kl. VIII a i b

Trochę wiedzy na temat patrzenia na siebie i innych.

Temat nr 51 – Za każdym razem widzę siebie inaczej. Przyjmowanie opinii innych o sobie.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Źródła poznania samego siebie:

 1. autorefleksja – poznanie własnych zalet, wad, motywów postępowania, lęków, obaw, pragnień, potrzeb, życiowych celów.
 2. Bóg – Boże słowo jest jak lustro, w którym mogę się przyglądać.
 3. inni ludzie – co myślą o mnie koledzy i koleżanki (ci, którzy mnie akceptują, ale też ci, którzy mnie nie akceptują).

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

13.05.2020 r.

kl. V a

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

Dzisiaj dwie kolejne postacie ewangeliczne, które od Pana Jezusa otrzymały szczególne łaski.

Temat nr 40 – Cierpiąca kobieta – dotyk wiary

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 82 – 83).

Temat nr 41 – Jair – i po co płakać?

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 84 – 85).

PRACA DOMOWA: Zadanie 4 s. 85.

Jeśli będą trudności, można wspomóc się odpowiedziami z ćwiczeniówki (s. 128).

WAŻNE: przesyłamy tylko prace domowe, a do tej pory była zadana: zad. 4. s. 93 oraz dzisiaj zad. 4 s. 85. Reszta jest tylko notatką z lekcji.

kl. VI a

Dzisiaj dowiemy się czegoś więcej o pierwszym dniu tygodnia, pierwszym bo najważniejszym, w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał.

Temat nr 38 – Niedziela – czas na refleksję.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 78 – 79).

WAŻNE: przesyłamy tylko prace domowe, a do tej pory były zadane: zad. 3 s. 72 oraz zad. 4 s. 121 i tylko te mi proszę przesłać. Reszta jest tylko notatką z lekcji.

kl. VI b

Temat nr 40 – Skała i klucze – fundament i władza otwierania nieba.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 82 – 83).

WAŻNE: przesyłamy tylko prace domowe, a do tej pory były zadane: zad. 3 s. 72 oraz zad. 4 s. 121 i te mi proszę przesłać. Reszta jest tylko notatką z lekcji.

kl. VII a i b

Dzisiejszy temat jest bardzo ważny, ponieważ demaskuje fałszywe pojęcie tolerancji, które próbuje się nam wcisnąć.

Temat nr 53 – Zgoda, ale nie na wszystko. Tolerancja, akceptacja, miłość.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i przepisać oraz ZAPAMIĘTAĆ DO KOŃCA ŻYCIA treść notatki:

Wyraz tolerancja pochodzi z łaciny (tolerare) i oznacza: wytrzymywać, znosić, przecierpieć. Widać już z tego, że nie jest to słowo oznaczające coś pozytywnego.

Słownik języka polskiego podaje taką definicję: «poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych», ale przy haśle tolerować czytamy także: «godzić się na obecność jakiejś osoby mimo braku aprobaty dla niej».

Widać wyraźnie, że tolerować to znaczy mieć szacunek do osoby, ale nie zgadzać się tym, co ona reprezentuje, bo myślę inaczej, albo jest to obiektywnie złe, czyli znosić coś, co bym zmienił jak bym mógł/mogła.

Nie można więc mówić do kogoś, gdy się z nami nie zgadza: „Jesteś nietolerancyjny, bo np. nie zgadzasz się aby mieszkali razem przed ślubem”. Właśnie to toleruję, ale nie akceptuję i mogę dać temu wyraz, nie mieszając przy tym z błotem ludzi.

Czyli TOLERANCJI NIGDY NIE MOŻNA UŻYWAĆ ZAMIENNIE Z AKCEPTACJĄ, BO TO DWA RÓŻNE TERMINY!!!

Bo ta z kolei to: „wyrażenie zgody na coś, co uznaje się za dobre, albo za zgodne z czyimiś oczekiwaniami”.

I jeszcze bardzo ważna rzecz: nie może przy akceptacji pojawić się słowo MUSISZ! Akceptacja jest zawsze sprawą wolnego wyboru, bzdurą jest więc stwierdzenie: „Musisz zaakceptować, że twój syn nie chce pracować”. Nie można akceptować czegoś co jest złe, albo do zła prowadzi. Powinno to brzmieć: „Twój syn nie chce pracować, więc musisz to tolerować”, ale w domyśle, że ojciec chętnie by to zmienił, gdyby tylko mógł.

Mamy też trzeci termin: nietolerancja = prześladowanie. Bo tu nie ma ani akceptacji dla postaw ani szacunku dla człowieka (jak w tolerancji być powinno). Prześladowanie ma miejsce, gdy ma się siłę i środki do narzucania swoich poglądów, wierzeń, punktu widzenia itd.

Ważne jest, żeby to rozróżnienie dobrze zrozumieć. Przy akceptacji i tolerancji możemy mówić o miłości, przy nietolerancji jest wrogość i chęć poniżania.

kl. VIII a i b

Spotykamy się w życiu z wieloma zasadami, których trzeba przestrzegać, choćby dla porządku jak np. zasady ruchu drogowego; bezpieczeństwa, jak te związane z epidemią; dla dobrej zabawy, jak zasady gry, czy wreszcie te zasady, które sprawiają, że człowiek wierzący nie jest nim tylko w teorii, ale i w praktyce.

Temat nr 52 – Kto jest za tym, że nie ma słońca? Normy moralne.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Prawo moralne:

 1. Boskie prawo wieczne: tkwi w umyśle Bożym, nie istnieje nic i nic się nie dzieje, czego nie ma w planie odwiecznym uwzględnionego (ale człowiek jest wolny i może wybierać, co chce zrobić), realizacja tego prawa jest nazwana opatrznością Bożą, istotna wartość tego prawa – jest źródłem i zasadą wszystkich praw.
 2. prawo naturalne – światło rozumu wlane nam przez Boga, jest uczestnictwem prawa wiecznego w istotach rozumnych, dotyczy każdego, wierzącego i niewierzącego, przejawia się m. in. w stwierdzeniach: nie zabijaj, nie kradnij, nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe.
 3. Prawo pozytywne Boskie – wszystkie przepisy prawa dane człowiekowi za pomocą Objawienia (np. Dekalog).
 4. Prawo ludzkie – kanoniczne (kościelne), państwowe (świeckie), zwyczajowe.

Różnice między normami moralnymi a prawnymi:

 • moralność rozciąga się na wszystkie czyny ludzkie wewnętrzne (intencję, co myślę) i zewnętrzne (co zrobię), prawo jest tylko zewnętrzne i społeczne,
 • moralność ma na celu bezpośrednią zgodność z normą postępowania (sumieniem), prawo ma celu natomiast zgodność z ustawą,
 • przestrzeganie norm prawnych może dokonywać się na drodze przymusu przez władze publiczne (np. policję), zachowania norm moralnych nie można wymusić.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

18.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. VI a

Dowiemy się dzisiaj trochę więcej o papieżu i jego funkcji w Kościele.

Temat nr 40 – Skała i klucze – fundament i władza otwierania nieba.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 82 – 83).

kl. VI b

W ostatnim temacie rozpoczęliśmy przyglądanie się kolejnym stanom Kościoła. Dziś będą to osoby szczególnie poświęcone Bogu.

Temat nr 41 – Dla Królestwa Bożego – ksiądz, siostra zakonna i zakonnik.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 84 – 85).

Przypominam, że to co teraz zadałem jest notatką z lekcji, a nie pracą domową. Póki co czekam jeszcze na zaległe ZADANIA DOMOWE (3 s. 72 i 4 s. 121) od tych, którzy mi ich nie przesłali.

kl. VII a i b

Warto się zastanowić przy tym temacie, jak cenna może być krytyka, a jak niszczące krytykanctwo.

Temat nr 49 – Krytyka a krytykanctwo. Kryzys tożsamości.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

krytyka – to ocena, analiza, badanie wartości danego zachowania lub przedmiotu. Jej celem jest usunięcie błędów, poprawa w danej dziedzinie czy w sferze życia. Krytyka zachodzi wtedy, gdy prowadzi do dobra, poprawy na lepsze, udoskonalenia.

krytykanctwo – jest to niesłuszne i nierzeczowe krytykowanie. Skupia się na upokarzaniu. Nie wskazuje co robić, by nastąpiła zmiana na lepsze.

Krytykę przyjmie tylko człowiek pokorny i będzie za nią wdzięczny.

I jeszcze małe zadanko: przeczytaj poniższy tekst i nazwij tytułowe sita, o których mówi Sokrates.

Któregoś dnia zjawił się u Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością.
– Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci coś opowiedzieć!
– Od razu ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita?
A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nie rozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił:
– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to co masz mi do powiedzenia, jest zgodne z prawdą?
– Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…
– No cóż… Sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?
Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem odpowiedział:
– Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie…
– Hm! – westchnął filozof. – Pomimo to przypatrzmy się trzeciemu situ. Czy to, co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?
– Pożyteczne? Raczej nie…
– W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz mi powiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć.

Trzy sita Sokratesa: ………………………………, ………………………………. i ………………………………… .

kl. VIII a i b

Dzisiaj zestawimy sobie, na przykładzie postaci biblijnej, mądrość z inteligencją i wskażemy różnice.

Temat nr 53 – Dlaczego mądry, a nie inteligentny i bogaty? Mądrość Salomona.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Nie trzeba być inteligentnym, żeby być mądrym, choć te cechy mogą razem współdziałać.

Mądrość Salomona: odróżnianie dobra od zła, serce pełne rozsądku do sądzenia ludu.

mądrość: szuka prawdy, jest konsekwencją uczciwego życia, wypływa z miłości, wykorzystuje inteligencję do dobrego celu, nie zależy od ilości wiedzy, potrafi odróżnić dobro od zła, prowadzi do trwałej radości, szczęścia i świętości

inteligencja (bez mądrości): jest tylko wiedzą, prowadzi do manipulacji, myli prawdę z fałszem, może prowadzić do oszukiwania, unieszczęśliwia ludzi, nie potrafi kochać; (z mądrością) służy dobru.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

20.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. V a

Na dziś przewidziane są: trzy postacie, dwa tematy i jedna praca domowa.

Na dziś przewidziane są: trzy postacie, dwa tematy i jedna praca domowa.

Temat nr 42 – Nikodem – nocne rozmowy.

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 86 i 87).

UWAGA: te 5 zadań, czyli cały temat 42 jest pracą domową! Podpowiedzi do krzyżówki są na końcu ćwiczeniówki, natomiast podaję jeszcze wskazówki do zadania drugiego: przy pierwszym obrazku należy nazwać postać i zamienić w tej nazwie litery: najpierw W, potem T; ten tłum natomiast to naród.

Czekam na pracę domową do następnej środy, czyli do 27.05.2020 r., potem wstawiam oceny, takie na jakie zasłużycie.

Temat nr 43 – Marta i Maria – dwie dobre cząstki.

Zapoznajcie się z tematem i zróbcie zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 88 – 89).

kl. VI a

W ostatnim temacie rozpoczęliśmy przyglądanie się kolejnym stanom Kościoła. Dziś będą to osoby szczególnie poświęcone Bogu.

Temat nr 41 – Dla Królestwa Bożego – ksiądz, siostra zakonna i zakonnik.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 84 – 85).

Przypominam, że to co teraz zadałem jest notatką z lekcji, a nie pracą domową. Póki co czekam jeszcze na zaległe ZADANIA DOMOWE (3 s. 72 i 4 s. 121) od tych, którzy mi ich nie przesłali.

kl. VI b

Ten temat jest zachętą do modlitwy za naszych rodziców, z prośbą o utwierdzenie ich w powołaniu małżeńskim.

Temat nr 42 – Służyć wspólnocie – małżonkowie.

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i wykonać przypisane do niego zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 86 – 87).

kl. VII a i b

W obecnych warunkach społecznych spotykamy się z zanikiem a nawet krytyką autorytetów. Co to znaczy mieć autorytet i jak to jest potrzebne do rozwoju duchowego, podejmuje dzisiejsza katecheza,

Temat nr 50 – Mieć autorytet od początku albo na niego zapracować. Poszukiwanie autorytetów.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Trzy odniesienia do znanych osób:

1. lider – to ktoś, za kim się podąża, jest przywódcą.
2. autorytet – osoba otaczana szacunkiem z powodu jej zasad życia lub uznawana za specjalistę w danej dziedzinie.
3. idol – osoba popularna przez krótki czas. Ma swoich fanów, którzy małpują jego zachowania.

Autorytetu charakteryzują się trzema zasadniczymi cechami: szacunkiem, posiadaniem argumentu i radą udzielaną komuś.
Nasze życie kształtują wartości widoczne dla oka (jak postępujesz) i niewidoczne (wartości, które uznajesz, w co wierzysz lub nie, więzi, które tworzysz).

kl. VIII a i b

Dzisiejszy temat pochodzi z tzw. „Czarnych Kart Kościoła”, ale czy na pewno? Dużo jest tutaj niestety uogólnień i zakłamania. Przede wszystkim trzeba spojrzeć na to zjawisko z punktu widzenia tamtej epoki. Poza tym trzeba wiedzieć, że były dwie inkwizycje: kościelna i świecka i miały swoje zadania.

Temat nr 43 – Inkwizycja – prawda, pamięć i przebaczenie w Kościele.

Proszę przeczytać temat z podręcznika, zwrócicie przy tym uwagę na definicję: Inkwizycja, herezja, heretycy i przepisać notatkę:

Przyczyny powstania inkwizycji – herezje traktowane jako ruch niszczący Kościół i burzące porządek państwa.
Rodzaje kar wymierzanych przez inkwizycję kościelną: kary o charakterze pokutnym: modlitwy, posty, pielgrzymki.
Rodzaje kar wymierzanych przez sądy świeckie wobec osób uznanych przez inkwizycję kościelną za heretyków: grzywny, więzienie, zburzenie domu, konfiskata dóbr, spalenie na stosie.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

25.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. VI a

Ten temat jest zachętą do modlitwy za naszych rodziców, z prośbą o utwierdzenie ich w powołaniu małżeńskim.

Temat nr 42 – Służyć wspólnocie – małżonkowie.

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i wykonać przypisane do niego zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 86 – 87).

kl. VI b

Nawiązujemy do jutrzejszego dnia, kiedy będziemy szczególnie pamiętać o naszych mamach.

Temat nr 61 – Jak okazać im miłość? Dzień Matki i Dzień Ojca.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 124 – 125), które UWAGA są pracą domową, czyli uzupełniamy cały temat i przesyłamy go do sprawdzenia.

kl. VII a i b

Temat nr 51 – Jak pozwolić innym, by do nas dotarli. Konflikty w okresie dorastania

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i przepisać notatkę:

Każde życiowe wydarzenie może zrodzić konflikt, nawet to pozornie niewinne, jak kwestia wyrzucenia śmieci. Jednak to myśli, a nie wydarzenia wywołują w nas uczucia. Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie ma prawa, pod wpływem złych uczuć, kogokolwiek znieważać, dlatego warto zainwestować w tzw. MYŚLI ZASTĘPCZE, czyli nie nakręcanie się w złych emocjach, ale powrót to równowagi wewnętrznej i użycie rozumu, przy pomocy dobrej myśli (w formie refleksji czy modlitwy), np.
Prośba o posprzątanie pokoju, którą zignorowaliśmy i ponieśliśmy konsekwencje – myśli związane z niechęcią do rodziców – uczucie niechęci, obraza – MYŚL ZASTĘPCZA – przecież to ja nie wykonałem swego obowiązku, a rodzice są po prostu konsekwentni i chcą mnie tylko nauczyć dobrych postaw i nawyków. Można to zapisać w schemacie: WYDARZENIE – MYŚLI – UCZUCIA – MYŚLI ZASTĘPCZE.

Przypominam, że do końca tygodnia można poprawiać jedynki z nienadesłanych, ale źle zrobionych prac, które do tej pory zadałem, poprzez zrobienie ich czy ponowne wysłanie.

kl. VIII a i b

Dzisiaj będzie o kolejnym wielkim rozdarciu chrześcijaństwa, tym razem na Zachodzie w XVI w., i próbie jego naprawienia.

Temat nr 44 – Reformacja i reforma katolicka. Sobór Trydencki.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Słowa klucze: Reformacja – ruch religijno – społeczny, który doprowadził do powstania protestantyzmu; luteranizm – system teologiczny opracowany przez Marcin Lutra; kalwinizm – doktryna religijna stworzona przez Jana Kalwina; Sobór Trydencki – XIX sobór powszechny, który zainicjował wewnętrzną reformę Kościoła katolickiego, odrzucając założenia reformacji; święci odnowy trydenckiej: św. Ignacy Loyola, św. Karol Boromeusz.

!!!UWAGA!!!

Bardzo ważne informacje dotyczące sakramentu bierzmowania:

 1. Termin: 30 czerwca 2020 r., g. 18.00.
 2. Każdy kto był ochrzczony gdzie indziej, niż w parafii Sadowne, musi obowiązkowo przynieść świadectwo chrztu i to jak najszybciej!
 3. Nowenna przed bierzmowaniem, czyli bezpośrednie modlitewne przygotowanie do przyjęcia daru Ducha Świętego, rozpocznie się 21 czerwca 2020 r. szczegóły później.
 4. Podczas nowenny odbędą się egzaminy poszczególnych grup (później będą wskazane) oraz próby liturgiczne.
 5. Pierwsze spotkanie organizacyjno – informacyjne będzie miało miejsce na początku przyszłego tygodnia (w najbliższą niedzielę podamy dzień i godzinę).
 6. Organizujemy sobie świadków: świadek nie mieszkający w parafii Sadowne ma obowiązek przynieść zaświadczenie od swego proboszcza, że może takim świadkiem być. Warunki zostania świadkiem bierzmowania: osoba wierząca i praktykująca (modlitwa, sakramenty), ukończone 16 lat, przyjęty sakrament bierzmowania, nie może być w karach kościelnych, moralnie się dobrze prowadzący (czyli odpada osoba żyjąca bez związku małżeńskiego sakramentalnego albo swoim zachowaniem dająca publiczne zgorszenie), nie może to być rodzic naturalny, a zachęca się, aby był to rodzic chrzestny, może być chłopak dla dziewczyny i odwrotnie, a także w sytuacjach wyjątkowych, jeden świadek dla kilku osób.
 7. Będziemy zbierać składkę na wydatki związane z ceremonią, a także na dary ołtarza i wsparcie misji (o tym więcej na spotkaniu w przyszłym tygodniu).
 8. Na to spotkanie mogą, ale nie muszą przyjść rodzice.
 9. Przynosimy na to spotkanie (i na wszystkie inne) Niezbędnik i długopis.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

27.05.2020 r.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!!!

kl. V a

Przesyłam kolejne tematy do opracowania i przypominam, że zrobionych zadań nie trzeba odsyłać za każdym razem, gdyż są dowodem opracowanej katechezy a nie pracą domową w ścisłym sensie.

Temat nr 50 – św. Bernadetta – wybrana przez Maryję oraz temat nr 54 – Duch Święty – Przewodnik, Pocieszycie i Obrońca.

Proszę zapoznać się z materiałem z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń: s. 102 – 103 oraz 110 – 111.

kl. VI a

Nawiązujemy do wczorajszego dnia, kiedy szczególnie pamiętaliśmy o naszych mamach.

Temat nr 61 – Jak okazać im miłość? Dzień Matki i Dzień Ojca.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 124 – 125), które UWAGA są pracą domową, czyli uzupełniamy cały temat i przesyłamy go do sprawdzenia do najbliższego poniedziałku (01.06.2020 r.)

kl. VI b

Najbliższa niedziela do Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i jednocześnie koniec okresu wielkanocnego, dlatego dzisiejsza katecheza ma nam uświadomić jak bardzo Duch Święty jest nam potrzebny.

Temat nr 39 – Wiatr i ogień – znaki mocy z wysoka.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 80 – 81).

kl. VII a i b

Najbliższa niedziela do Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i jednocześnie koniec okresu wielkanocnego, dlatego dzisiejsza katecheza ma nam uświadomić jak bardzo Duch Święty jest nam potrzebny.

Temat nr 61 – Daj mi Panie dobre myśli. Zesłanie Ducha Świętego w moim domu.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Zesłanie Ducha Świętego ma miejsce podczas Pięćdziesiątnicy, czyli szczególnego święta żydowskiego 50 dni po święcie Paschy.
Nowa ewangelizacja to odkrycie na nowo Jezusa w swoim życiu i przyjęcie Go, by kierował naszym myśleniem i działaniem.

kl. VIII a i b

Najbliższa niedziela do Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i jednocześnie koniec okresu wielkanocnego, dlatego dzisiejsza katecheza ma nam uświadomić jak bardzo Duch Święty jest nam potrzebny.

Temat nr 61 – Nowa ewangelizacja w mojej parafii. Zesłanie Ducha Świętego.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę, która wyjaśnia na czym polegają dary Ducha Świętego. Jest to przydatna informacja na egzamin:

Dary Ducha Świętego:

a) mądrość – pomoc, aby w sprawach Bożych i ludzkich myśleć po Bożemu;

b) rozum – pomoc do lepszego poznawania tajemnic wiary, o ile jest to możliwe;

c) rada – pomoc w wystrzeganiu się zasadzek szatana i zrozumienie, co bardziej przyczynia się do chwały Bożej i zbawienia człowieka;

d) męstwo – szczególna moc do zwyciężania pokus i innych przeszkód w życiu duchowym;

e) umiejętność – pomoc do należytego odróżniania między tym, w co należy wierzyć, a w co nie;

f) pobożność – pomoc do należytej części i służby Bożej, oraz do pomocy biednym i nieszczęśliwym dla miłości Boga;

g) bojaźń Boża – pomoc do unikania grzechów przez bojaźń obrazy Boskiej.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

03.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. V a

Przyjrzymy się dzisiaj świętym, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii Kościoła jako kochający Boga i pomagający bliźnim najbiedniejszym.

Temat nr 51 – św. Teresa z Kalkuty – służyć Jezusowi przebranemu za żebraka.

Proszę zapoznać się z tematem i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 104 – 105).

Temat nr 52 – św. Brat Albert – być jak bochen chleba.

Proszę zapoznać się z tematem i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 106 – 107).

Przypominam o zaległych pracach domowych.

kl. VI a i b

Drodzy uczniowie, pamiętając o was w modlitwie, szczególnie w miniony poniedziałek, przesyłam Wam waz z tematem najserdeczniejsze życzenia: radości Bożej, której nie pokona żadne zło, pokoju serca, który jest siłą od Pana Boga i wszelkich łask, abyście wytrwali w dobrym i rozwijali się w pełni!

Temat nr 62 – Dzień Dziecka – moje prawa i obowiązki

Proszę zapoznać się z tematem i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 126 – 127).

kl. VII a i b

Rozwiejemy dzisiaj złudne myślenie o wolności i poznamy jej prawdziwe oblicze.

Temat nr 52 – Wolność a samowola.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i przepisać notatkę:

Wolność to możliwość wyboru między tym co obiektywnie dobre i tym co jest obiektywnie złe i wybór dobra. Każdy wybór dobra sprawia, że człowiek staje się coraz bardziej wolny. Wybór zła to popadanie w niewolę, bo „kto popełnia grzech, staje się niewolnikiem grzechu” (J 8, 34).

kl. VIII a i b

Dziś ostatni temat z cyklu tematów dotyczących historii Kościoła.

Temat nr 45 – Oświecenie i rewolucja francuska.

Proszę zapoznać się z materiałem z podręcznika, zwrócić uwagę na występujące tam pojęcia i przepisać notatkę:

Cechy charakterystyczne okresu oświecenia: wiara w postęp, zakwestionowanie autorytetów, aktywizm, wiedza = cnota, kult rozumu i natury, sekularyzacja.

W ramach dechrystianizacji życia publicznego, w czasie rewolucji francuskiej, miało miejsce kilka poważnych nadużyć: znikła niedziela i inne święta chrześcijańskie, zakazano kultu religijnego i wprowadzano pochody antyreligijne, niszczono świątynie, relikwie i cmentarze.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

08.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. VI a

Dzisiejsza katecheza ma nam uświadomić jak bardzo Duch Święty jest nam potrzebny.

Temat nr 39 – Wiatr i ogień – znaki mocy z wysoka.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania z zeszytu ćwiczeń (s. 80 – 81).

kl. VI b

Dzisiaj słów kilka o właściwej relacji rodzice – dzieci, czyli o wychowaniu do odpowiedzialności.

Temat nr 43 – Dlaczego rodzice wymagają od swoich dzieci?

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 88 – 89).

kl. VII a i b

Ważne jest, aby przy tym temacie zrozumieć prawdę o seksualności człowieka i nie dać się wciągnąć w różnego rodzaju zniewolenia.

Temat nr 54 – Szukam szczęścia czy przyjemności? Etyka seksualna.

Proszę zapoznać się z tekstem podręcznika i przepisać notatkę:

cechy pożądania: dąży do natychmiastowego zaspokojenia, jest chwilowe, niecierpliwe, nie umie czekać, obraża się, jest bezwzględne wulgarne, niszczy wstydliwość i czystość, wzmaga niepokój ciała, domaga się jedynie doznań seksualnych, traktuje drugiego człowieka jak rekwizyt, rodzi napięcia, powoduje zazdrość, prowadzi do zamętu, okalecza, stawia warunki, rozbija więź między osobami, zniewala i upokarza ludzkie ciało.

kl. VIII a

W związku z tym, że przerobiliśmy cały materiał z podręcznika (gratuluję), wejdziemy w trochę głębiej w tematykę bierzmowania.

Temat: Bierzmowanie – przyjęcie Ducha Świętego. Moje obowiązki.

notatka: sam fakt przyjęcia sakramentu bierzmowania wiąże się ze świadomym wyborem życia według wiary i postępowaniem według jej zasad.
Jako, że jest to specjalne wylanie Ducha Świętego, jakie zostało udzielone apostołom w dniu pięćdziesiątnicy, przynosi:

 • Wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej, zakorzeniając nas w Bożym synostwie
 • Ściślej jednoczy z Chrystusem
 • Pomnaża dary Ducha Świętego
 • Udoskonala naszą więź z Kościołem
 • Udziela nam specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem
 • Charakter, który udoskonala kapłaństwo wiernych, a bierzmowany otrzymuje moc publicznego wyznawania wiary w Chrystusa, jakby na zasadzie OBOWIĄZKU!

kl. VIII b

Każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie. Pomocą będzie rozważenie tej sprawy podczas dzisiejszej katechezy.

Temat nr 32 – Komu jest potrzebne chodzenie do kościoła?

Proszę zapoznać się z treściami z podręcznika i przepisać notatkę:

Istotą więzi z Kościołem jest podtrzymywanie relacji z Panem Bogiem. Nie możemy zapomnieć, że Kościół nie jest celem naszego dążenia, ale niezbędnym narzędziem, przez które idziemy na spotkanie z Bogiem. To przez działanie Kościoła otrzymujemy Bożą łaskę. Dzieje się to zwłaszcza podczas liturgii. Jest to wszelka forma kultu, którą Kościół sprawuje poprzez specjalnie do tego ustanowionych szafarzy w ściśle określony sposób. Do liturgii należą sprawowanie sakramentów, sakramentaliów, pogrzebu. Są to czynności nie prywatne, ale należą do kultu Kościoła. Celem liturgii jest uświęcenie człowieka.
Należy pamiętać, że różne formy liturgiczne nie zastępują modlitwy indywidualnej, bo ten kto się modli indywidualnie, lepiej rozumie to, co się dzieje podczas liturgii.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

10.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. V a

W poniedziałek wspominaliśmy w liturgii św. Jadwigę Królową. Dziś katecheza na jej temat oraz druga o św. Piotrze.

W poniedziałek wspominaliśmy w liturgii św. Jadwigę Królową. Dziś katecheza na jej temat oraz druga o św. Piotrze.

Temat nr 60 – Troskliwa królowa – św. Jadwiga.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 122 – 123).

Temat nr 55 – Pierwszy pośród Dwunastu – św. Piotr.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 112 – 113).

Przypominam, że do jutra wystawiane są oceny. Kto chce je jeszcze poprawić przesyła do jutra TYLKO te zadania, które były faktycznie pracą domową, czyli: zad. 4 s. 85; 4 s. 93 i temat nr 42 (s. 86 – 87).

kl. VI a i b

W najbliższy czwartek będziemy mieli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która jest uroczystością obowiązującą (tak samo jak każda niedziela). Więcej o niej w dzisiejszym temacie.

Temat nr 46 – Boże Ciało – odwiedziny Boga.

Proszę zapoznać się z materiałem z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 94 – 95).

kl. VII a

Podejmiemy temat, który jak ulał pasuje do zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwie Chrystusa, gdzie będziemy dawać świadectwo swojej wiary w realną obecność Chrystusa w kawałku chleba na naszych ulicach.

Temat nr 34 – Świadectwo wiary mojej rodziny.

Proszę zapoznać się z treścią z podręcznika i przepisać notatkę:

świadectwem wiary jest: wspólna rodzinna modlitwa – wieczorna, przed i po posiłku, itd., uroczyste obchodzenie świąt, uczęszczanie na Mszę świętą, przystępowanie do sakramentów pokuty i Eucharystii, pomoc rodzicom, posłuszeństwo, okazywanie szacunku, opieka nad potrzebującymi tego członkami rodziny.

kl. VII b

W najbliższy czwartek będziemy mieli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która jest uroczystością obowiązującą (tak samo jak każda niedziela). Więcej o niej w dzisiejszym temacie.

Temat – Boże Ciało – Chrystus obecny na naszych ulicach.

Szczególnie gorąco zachęcam do uczestnictwa we Mszy świętej w najbliższy czwartek (a przypominam, że jest to uroczystość obowiązująca), a potem w procesji eucharystycznej.
Proszę przepisać notatkę:
Historia uroczystości:

 1. św. Julianna w 1245 r. przekazuje biskupowi Liege (Belgia), aby w czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej, na prośbę Pana Jezusa, wprowadzić nowe święto eucharystyczne z procesją z Najświętszym sakramentem (rok później).
 2. papież Urban IV w 1246 r. wprowadza święto w Rzymie.
 3. 1389 r. – papież Urban VI zatwierdza uroczystość dla całego Kościoła.
 4. W XIV w. po raz pierwszy spotykamy procesję Bożego Ciała w Polsce – w Płocku i we Wrocławiu.
 5. Od XVI w. wprowadzono istniejący do dziś zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.
  Każdy ołtarz ma swoje przesłanie, ponieważ czyta się przy nim inną Ewangelię, która ukazuje inna prawdę:
  Eucharystia jest: ofiarą – uczy składać siebie w ofierze Bogu i ludziom, pokarmem duszy – pomaga pokonać egoizm, służyć bliźnim, wytrwać w dobrym, zadatkiem nieśmiertelności – kto Ją spożywa, będzie żyć wiecznie, sakramentem zjednoczenia – pomaga żyć w jedności z Bogiem i ludźmi.

kl. VIII a

W najbliższy czwartek będziemy mieli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która jest uroczystością obowiązującą (tak samo jak każda niedziela). Więcej o niej w dzisiejszym temacie.

Temat – Boże Ciało – Chrystus obecny na naszych ulicach.

Szczególnie gorąco zachęcam do uczestnictwa we Mszy świętej w najbliższy czwartek (a przypominam, że jest to uroczystość obowiązująca), a potem w procesji eucharystycznej.
Proszę przepisać notatkę:
Historia uroczystości:

 1. św. Julianna w 1245 r. przekazuje biskupowi Liege (Belgia), aby w czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej, na prośbę Pana Jezusa, wprowadzić nowe święto eucharystyczne z procesją z Najświętszym sakramentem (rok później).
 2. papież Urban IV w 1246 r. wprowadza święto w Rzymie.
 3. 1389 r. – papież Urban VI zatwierdza uroczystość dla całego Kościoła.
 4. W XIV w. po raz pierwszy spotykamy procesję Bożego Ciała w Polsce – w Płocku i we Wrocławiu.
 5. Od XVI w. wprowadzono istniejący do dziś zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.
  Każdy ołtarz ma swoje przesłanie, ponieważ czyta się przy nim inną Ewangelię, która ukazuje inna prawdę:
  Eucharystia jest: ofiarą – uczy składać siebie w ofierze Bogu i ludziom, pokarmem duszy – pomaga pokonać egoizm, służyć bliźnim, wytrwać w dobrym, zadatkiem nieśmiertelności – kto Ją spożywa, będzie żyć wiecznie, sakramentem zjednoczenia – pomaga żyć w jedności z Bogiem i ludźmi.

kl. VIII b

Kontynuując poprzedni temat,zechciejmy dzisiaj dostrzec wartość słowa Bożego.

Temat nr 33 – Gromadzić się, by rozważać słowo Pana.

Proszę przeczytać tekst z podręcznika i przepisać notatkę:

Lekcja – fragment tekstu biblijnego wybrany na dany dzień do liturgii Mszy świętej.
Lekcjonarz – księga liturgiczna zawierająca teksty biblijne przeznaczone do liturgii słowa we Mszy świętej.
Lektor – osoba specjalnie przez biskupa pobłogosławiona do czytania lekcji podczas Mszy świętej.

Niedzielny układ czytań ma trzy cykle: A, B i C. Chodzi o użycie Ewangelii według konkretnego ewangelisty (z małymi wyjątkami): A (św. Mateusz), B (św. Marek), C (św. Łukasz) W dzień powszedni w okresie zwykłym jest cykl I i II (w zależności czy jest parzysty rok, czy też nie). W tym roku mamy cykl A II.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

15.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. VI a

Dzisiaj słów kilka o właściwej relacji rodzice – dzieci, czyli o wychowaniu do odpowiedzialności.

Temat nr 43 – Dlaczego rodzice wymagają od swoich dzieci?

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 88 – 89).

kl. VI b

Słów kilka na temat właściwego wykorzystania czasu i nie dania się wciągnąć w uzależnienia multimedialne.

Temat nr 44 – Fast food – na co wydaję zaoszczędzony czas?

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 90 – 91).

kl. VII a

Tak jak najmniejszą „cegiełką” budującą ciało jest komórka, tak najmniejszą komórką Ciała Chrystusa jest rodzina, czyli Kościół domowy.

Temat nr 35 – Kościół – dom duchowy.

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i przepisać notatkę:

Budować dom oznacza nie tylko wznosić mury, lecz także tworzyć rodzinę i przekazywać jej wiarę, Jest jeszcze jedno biblijne znaczenie domu – to ludzie, do których przychodzi Bóg i chce wśród nich zamieszkać.

kl. VII b

Słów kilka o Patronce dnia dzisiejszego.

Temat – bł. Jolanta – księżna, żona, matka, zakonnica

Proszę przepisać notatkę:

Jolanta, córka węgierskiego króla Beli IV, przybyła do Krakowa na dwór swej siostry Kingi jako kilkuletnia dziewczynka. Tu wychowana poślubiła księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w roku 1256. Wzorowa żona i matka osobiście wychowywała swe dzieci i wywierała wielki wpływ na otoczenie. Wraz z mężem fundowała liczne klasztory franciszkańskie, a inne uposażała. Opiekowała się biednymi i chorymi. Po śmierci męża w roku 1279 wstąpiła wraz ze swoją siostrą Kingą do klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Po śmierci św. Kingi przeniosła się do Klarysek w Gnieźnie, gdzie zmarła w opinii świętości w roku 1298.

kl. VIII a

Temat: Liturgia sakramentu bierzmowania.

Proszę zapoznać się dokładnie z treścią Niezbędnika (s. 51 – 55) i opanować dialog bierzmowanego z ks. Biskupem.

kl. VIII b

Temat nr 34 – Jakość wspólnoty a jakość mojej modlitwy. Pismo Święte w życiu chrześcijanina.

Proszę zapoznać się z treścią z podręcznika i przepisać notatkę:

Sposoby czytania Pisma Świętego:

 1. całe Pismo święte od początku do końca,
 2. wybierają teksty związane z tematem,
 3. otwierając Księgę Pisma świętego w dowolnym miejscu.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

22.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. VI a

Słów kilka na temat właściwego wykorzystania czasu i nie dania się wciągnąć w uzależnienia multimedialne.

Temat nr 44 – Fast food – na co wydaję zaoszczędzony czas?

Proszę zapoznać się z tematem z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 90 – 91).

kl. VI b

Temat nr 45 – Liturgia – dla Boga i dla człowieka.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 92 – 93).

kl. VII a i b oraz VIII a

Kilka słów o nieodległym od nas sanktuarium.

Temat – Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni.

Proszę zapoznać się z poniższym materiałem i przepisać notatkę:

Wszystkie Trzy Osoby Boskie-Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty-są sobie równe, stanowią jedno. Kiedy więc modlimy się, zwracamy do Boga i zanosimy swoje prośby przez Jezusa w Duchu Świętym. On nas jednoczy, oświeca, umacnia i przygotowuje do przyjęcia tego, co Bóg chce nam powiedzieć. Gdy wykonujemy ten znak to Bóg nas całych obejmuje, tak jak kochający rodzice obejmują swoje dziecko i pokazują, w ten sposób, że kochają i zapewniają bezpieczeństwo.

W Dolinie Bugu, na Mazowszu, leży Prostyń, niewielka miejscowość, szczególnie upodobana przez Boga. To właśnie tu, na wzgórzu, od wieków już przebywa Trójca Święta w wizerunku Cudownej Statuy.
Od wieków też istnieje na Mazowszu i Podlasiu świadomość, że wzgórze prostyńskie jest miejscem, gdzie wiele osób po dziś dzień otrzymuje szczególne łaski. To właśnie tu miały swoją historię niezwykłe objawienia Św. Anny .
A jaka była historia tych objawień, posłuchajcie:
W piękny majowy poranek, dnia 27 maja 1510 roku, zaraz po uroczystości Trójcy Świętej, pewna kobieta imieniem Małgorzata usłyszała kilkakrotnie wołanie:
Niewiasto, niewiasto!
Małgorzata zobaczyła kobietę w białej szacie i myślała, że to śmierć, ale św. Anna mówi:
Niewiasto, nie bój się. Ja nie jestem śmierć, lecz Święta Anna, związana z Trójcą Przenajświętszą. Idź zaraz do dziedzica Prostyńskiego i powiedz, aby wzgórze przed wsią było poświecone Trójcy Przenajświętszej. I żeby wybudowano tam Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W tym miejscu natomiast, gdzie mnie zobaczyłaś, niech powstanie kaplica poświęcona Świętej Annie. Na znak potwierdzenia mojego objawienia pozostawiam cztery wieńce. Trzy złączone na znak Trójcy Świętej, a czwarty na moją pamiątkę.

Pewnego dnia , a było to jesienią wieczorem, do rolnika mieszkającego w Złotkach przybyła pewna kobieta, która ubiorem przypominała zakonnicę. Powiedziała:
Dobry człowieku, zawieź mnie proszę do Prostyni. Gospodarz odpowiedział: Dobrze, zawiozę cię niewiasto, przywiążę tylko woły do wozu.
Zaprzągł woły, zakonnica wsiadła na wóz, ruszyli w pewnym momencie gospodarz próbował zatrzymać woły, które popędziły prosto na moczary. Gospodarz przeląkł się i krzyczy: Stójcie, stójcie, ugrzęźniemy w tych moczarach!
Aż w końcu zatrzymały się przed pagórkiem, na którym stoi obecny kościół. Zakonnica powiedziała: Jestem Święta Anna i idę oddać cześć Trójcy Świętej.
Po tych słowach weszła na wzgórze, uklękła, złożyła ręce jak do modlitwy, a po niejakim czasie zniknęła.
Gospodarz, który wiózł Świętą Annę zrozumiał teraz, dlaczego woły pędziły prosto przez moczary i nie ugrzęzły w nich. Pobożni mieszkańcy pobudowali w tym miejscu kapliczkę ku czci Św. Anny, która po dziś dzień stoi blisko dzwonnicy.

Z figurą Tronu Łaski związana jest również przekazywana z pokolenia na pokolenie legenda, która głosi, że pewnego dnia rozległo się głośne i przenikliwe beczenie pasących się nieopodal rzeki Bug kóz. Mieszkańcy zwabieni hałasem, pobiegli zobaczyć co się stało. Okazało się, że w zaroślach znajduje się Statua Trójcy Świętej i że to właśnie kozy zobaczyły ją jako pierwsze. Po dziś dzień, podczas odpustów można kupić pieczone z ciasta kozy.

Notatka:

W diecezji drohiczyńskiej znajduje się jedyne w Polsce Sanktuarium p.w. Trójcy Świętej. To Sanktuarium znajduje się w Prostyni.

Po dziś dzień do Bazyliki Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni przybywają pielgrzymi, aby doznać cudów i pomodlić się przed wizerunkiem Trójcy Świętej. Bo jak mówił Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński „Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”.

kl. VIII b

Temat nr 54 – Moje obowiązki, które mnie rozwijają.

Proszę zapoznać się z treścią z podręcznika i przepisać notatkę:

Aby osiągnąć sukces, potrzebne jest:

 • poświęcenie czasu na naukę, systematyczność,
 • czas dla dzieci,
 • ciężka praca,
 • cierpliwość, łagodność, miłość.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

24.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

kl. V a

W ostatnim naszym rozważaniu o świętych, przedstawiam wam naszych sąsiadów: jeden rodem z Zuzeli, a druga objawiła się w Prostyni.

Temat nr 61 – Nieugięty przewodnik narodu – kardynał Stefan Wyszyński.

Proszę przeczytać temat z podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń.

Temat: św. Anna – Sąsiadka z Prostyni.

Proszę zapoznać się z tekstem związanym z objawieniami św. Anny w Prostyni:

„W piękny majowy poranek, dnia 27 maja 1510 roku, zaraz po uroczystości Trójcy Świętej, pewna kobieta imieniem Małgorzata usłyszała kilkakrotnie wołanie:
Niewiasto, niewiasto!
Małgorzata zobaczyła kobietę w białej szacie i myślała, że to śmierć, ale św. Anna mówi:
Niewiasto, nie bój się. Ja nie jestem śmierć, lecz Święta Anna, związana z Trójcą Przenajświętszą. Idź zaraz do dziedzica Prostyńskiego i powiedz, aby wzgórze przed wsią było poświęcone Trójcy Przenajświętszej. I żeby wybudowano tam Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W tym miejscu natomiast, gdzie mnie zobaczyłaś, niech powstanie kaplica poświęcona Świętej Annie. Na znak potwierdzenia mojego objawienia pozostawiam cztery wieńce. Trzy złączone na znak Trójcy Świętej, a czwarty na moją pamiątkę”.

kl. VI a

Temat nr 45 – Liturgia – dla Boga i dla człowieka.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń (s. 92 – 93).

kl. VI b

Ostatnie nasze rozważanie, będzie miało charakter lokalny.

Temat: Św. Anna z Prostyni – babcia Pana Jezusa i nasza Orędowniczka.

Zapoznaj się z treścią objawień i odpowiedz pisemnie na pytania:

1. Komu objawiła się św. Anna?
2. Gdzie to było?
3. Kiedy to było?
4. O co prosiła św. Anna?

W piękny majowy poranek, dnia 27 maja 1510 roku, zaraz po uroczystości Trójcy Świętej, pewna kobieta imieniem Małgorzata usłyszała kilkakrotnie wołanie:
Niewiasto, niewiasto!
Małgorzata zobaczyła kobietę w białej szacie i myślała, że to śmierć, ale św. Anna mówi:
Niewiasto, nie bój się. Ja nie jestem śmierć, lecz Święta Anna, związana z Trójcą Przenajświętszą. Idź zaraz do dziedzica Prostyńskiego i powiedz, aby wzgórze przed wsią było poświęcone Trójcy Przenajświętszej. I żeby wybudowano tam Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. W tym miejscu natomiast, gdzie mnie zobaczyłaś, niech powstanie kaplica poświęcona Świętej Annie. Na znak potwierdzenia mojego objawienia pozostawiam cztery wieńce. Trzy złączone na znak Trójcy Świętej, a czwarty na moją pamiątkę.

kl. VII a i b oraz VIII a

Ostatni nasz temat poświęćmy Matce Bożej.

Temat – Rola Maryi w moim życiu duchowym.

Zadania:

 1. Przejrzyj swój modlitewnik i sprawdź ile miejsca jest tam poświęcone czci Matce Bożej.
 2. Przeczytaj kilka pieśni i modlitw, związanych z Maryją.
 3. Postaraj się jedną z tych modlitw wprowadzić do codziennego pacierza.

Zapamiętaj:

O Maryi mówimy, że jest MATKĄ BOŻĄ, a nie MATKĄ BOSKĄ, ponieważ Maryja nie jest Bogiem, ale jest prawdziwą Matką Boga!

Notatka:

Formy kultu Maryjnego: różaniec, noszenie szkaplerza, Godzinki (najpopularniejsze są o Niepokalanym Poczęciu NMP), pielgrzymki do Jej sanktuariów, przynależność do bractw różańcowych i maryjnych, idea zawierzenia się Niekopalnemu Sercu Maryi, pierwsze soboty miesiąca (5), nabożeństwa majowe, itd.

kl. VIII b

Ostatni nasz temat dotyczy rozwoju osobistego i umiejętności wykorzystywania swojego potencjału oraz wolnego czasu – wszystko oczywiście na chwałę Boga!

Temat nr 55 – Moje zainteresowania – co lubię, kim chcę zostać.

Proszę zapoznać się z treścią podręcznika i napisz o swoich zainteresowaniach, planach w zeszycie, uwzględniając, co robisz w tym kierunku, aby się rozwijać, a także jakie napotykasz trudności.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Z Bogiem +

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem