Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

Wołanie o pomoc dla dzieci z Amazonii

11 stycznia, 2020

Kolędnicy Misyjni z parafii Sadowne już 19 raz zaangażowali się w pomoc dla swoich rówieśników. Tym razem pomoc płynie do „płuc świata”, czyli do Amazonii, gdzie rosnące lasy dostarczają naszej planecie 20% niezbędnego do życia tlenu.

Dzieci w Amazonii żyją skromnie, w bardzo trudnych warunkach. Często nie chodzą do szkoły, gdyż od najmłodszych lat muszą pracować. Zajmują się handlem, pomagają w pracach gospodarskich. Od dorosłych dowiadują się przydatnych informacji np. jak polować, łowić ryby, które rośliny są lecznicze albo, co zrobić, żeby przetrwać w lesie.

W tym roku w Ogólnopolską Akcję Kolędników Misyjnych z naszej parafii zaangażowało się 124 uczniów ze Szkół Podstawowych w Sadownem, Grabinach
i Kołodziążu (z naszej szkoły 63 uczniów). Mali i więksi misjonarze kolędowali
w 19 grupach (z naszej szkoły 10 grup). Przez cały adwent duchowo i fizycznie przygotowywali się do tej misji. Poznawali sytuację dzieci w Amazonii, modlili się biorąc udział w roratach a następnie przygotowali scenkę kolędniczą, odpowiednie stroje, gwiazdę, skarbonkę i ze specjalnym błogosławieństwem udzielonym przez Ks. Proboszcza Antoniego Kunickiego wyruszyli w drogę. Kolędowanie misyjne w naszej parafii stało się już tradycją. Dzieci są życzliwie przyjmowane w domach. Parafianie nie tylko składają ofiary do skarbonki, ale też obdarowują kolędników słodyczami i dobrym słowem.

W Misyjny Dzień Dziecka, czyli 6 stycznia odbyło się podsumowanie tej akcji. Kolędnicy przygotowali oprawę liturgiczną Mszy Świętej, czytania, psalm i procesję z darami, w której w swoich kolędniczych strojach przynieśli skarbonki z zebranymi ofiarami. Pieniądze te w kwocie 8510 zł zostały przelane na konto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

         Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dzieciom w Amazonii i już za rok zapraszamy do przeżywania z nami dwudziestolecia naszej pięknej przygody
z misjami.

Ewa Rowicka