Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

W cieniu Białego Orła…

10 listopada, 2022

Dzieci i nauczyciele naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię, by wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym, rodzicami, kolegami i zaproszonymi gośćmi uczcić 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pokaz odbył się 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości. Swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Wójt Gminy Sadowne p. Waldemar Cyran i proboszcz naszej parafii ks. Antoni Kunicki. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu. Następnie wszystkich zebranych powitała dyr. szkoły p. M. Koroś po czym w krótkim przemówieniu podkreśliła ważność dnia 11 listopada w odniesieniu do dążeń niepodległościowych Polaków.

Kolejną atrakcją uroczystości było, przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów kl. V i VI. Młodzi aktorzy,w kilku scenach, ukazali moment  napaści, walki oraz  radości z odzyskanej i współczesnej wolności. Wysłuchaliśmy także fragmentów przemówień św. Jana Pawła II, które nawiązywały do  wolności i odpowiedzialności człowieka za nią. Występujący, słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim, którzy walczyli o Niepodległą Polskę.  Grający uczestnicy wykazali się scenicznym wyczuciem i umiejętnością współpracy. W świetle reflektorów nad wyraz byli dojrzali i poważni. Oprócz talentów aktorskich można było podziwiać uzdolnienia wokalne.

Uczniowie pracowali pod opieką p. Doroty Gałązki p. Sylwii Ilczuk, p.  Kamila Kiełka i  p. Marii Jodłowskiej. Nad przygotowaniem solistów i chóru czuwała pani dyrektor Małgorzata Koroś.  Scenografia była dziełem współpracy nauczycieli i uczniów naszej szkoły i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem.

Występ dostarczył głębokich wzruszeń widowni i zapału do działania młodym artystom. Utwierdził w przekonaniu, że dzieło wykonane wspólnie zyskuje dodatkową wartość.

Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowaną uroczystość w tym za   wspaniale wyreżyserowane przedstawienie .

Oprócz uroczystej akademii, o godz. 11.11 społeczność szkolna w ramach akcji MEiN  „Szkoła do hymnu”, wspólnie odśpiewała „ Mazurka Dąbrowskiego”  To już po raz piąty nasza szkoła  przystąpiła do niej..  Dzień ten to dzień patriotyzmu i historii w szkole.

Duże wsparcie w skompletowaniu kostiumów do prezentowanego przedstawienia otrzymaliśmy od dyrektora GOK-u pani Ewy Piórkowskiej i kustosza Muzeum Ziemi Sadowieńskiej pana Janusza Urbankowskiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

M. Koroś, D. Gałązka