„Sztuką jest umierać dla Ojczyzny,
ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”
– bł. kardynał Stefan Wyszyński
17 września 2021 roku klasy IIIa i IIIb wybrały się na wycieczkę do Zuzeli i Korycin.
W nowo ustanowionym Sanktuarium w Zuzeli poznaliśmy postać bł. Stefana Wyszyńskiego. W kościele podziwialiśmy witraże z życia błogosławionego, a w muzeum przenieśliśmy się do początku XX wieku, do szkoły z drewnianym piórnikiem, katedrą, starymi ławkami z kałamarzami i oślą ławką, w której zostawało się w „kozie”. Zobaczyliśmy też wystrój dawnej kuchni i pokoju, który pamięta jeszcze czasy Błogosławionego.
Podobny klimat towarzyszył nam w dalszej części wycieczki. Odwiedziliśmy „Ziołowy zakątek” w Korycinach, w którym odnaleźliśmy atmosferę dawnej wsi. Na początku dzieci poznały zwierzęta hodowlane, miały okazję je pogłaskać. Obejrzały budynki inwentarskie, dawne narzędzia rolnicze. Najwięcej zabawy miały z kieratem przekształconym na karuzelę.
Nie tylko dotyk, ale i węch był ważny na wycieczce. Dzieci miały możliwość powąchania różnych ziół i wybrania dla siebie odpowiedniego zestawu zapachowego: na drożność dróg oddechowych, na uspokojenie lub pobudzenie energii. Następnie na zajęciach warsztatowych wykonywały woreczek zapachowy.
Zmysł smaku był wykorzystany podczas wspólnej biesiady obiadowej w karczmie.
Wzrok i słuch szczególnie były ważne podczas zwiedzania ogrodu botanicznego wraz z występującymi w nim budowlami: leśniczówki, kościoła, leśnej altany. Zwiedzanie ogrodu dzieci zakończyły wizytą w oranżerii podziwiając rośliny egzotyczne.
A pamiątki? Pamiątki były też, oczywiście. Królowały herbatki ziołowe, mydła zapachowe, soki, przyprawy.
Jeszcze w autokarze padło pytanie: „Kiedy pojedziemy na wycieczkę do Korycin?”. Cieszy to bardzo, że wycieczka się podobała. Jak widać uczniów i nauczycieli łączy nie tylko nauka, ale wspólna pasja jaką jest turystyka. Oby następna wycieczka była jak najszybciej.
Z turystycznym pozdrowieniem
Elżbieta Dębkowska-Akonom