Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Moja przyszłość”

14 grudnia, 2014

Od września 2014 roku Szkoła Podstawowa w Sadownem uczestniczy w projekcie „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – Moja przyszłość” realizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w partnerstwie z organami prowadzącymi szkoły podstawowe i gimnazjalne. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Działania obejmują prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych podzielonych na następujące bloki tematyczne: zajęcia z nauki języka obcego, zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zajęcia związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym. Zajęcia realizowane w ramach projektu mają uzupełniać wiedzę i umiejętności uczniów, a jednocześnie, poprzez aktywne metody prowadzenia zajęć, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu, zachęcać uczniów do samodzielnego pogłębiania swojej wiedzy.

W ramach projektu realizowane są min. zajęcia terenowe, laboratoryjne, spotkania z ludźmi zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki, projekcje filmów i prezentacji multimedialnych oraz wycieczki edukacyjne.

Pierwsza wycieczka projektowa odbyła się w grudniu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Ewolucji i Muzeum Techniki w Warszawie. W Centrum Nauki Kopernik doświadczalnie sprawdzaliśmy funkcjonowanie ludzkiego organizmu, sprawdzaliśmy w praktyce działanie praw fizyki oraz istnienie zasad matematycznych. Bardzo ciekawym doświadczeniem była „wycieczka w kosmos” podczas zajęć w Planetarium CNK.

Bardzo realistyczne eksponaty w Muzeum Ewolucji przeniosły nas do ery dinozaurów. Mogliśmy również poznać historię ewolucji człowieka oraz prehistoryczne zwierzęta i ich upodobania pokarmowe w naturalnym środowisku.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy i poznawaliśmy zasady działania pierwszego telefonu, telewizora lub komputera. Uczniom spoglądającym na swoje telefony komórkowe, które pełnią często funkcję radia, telewizora lub nawet komputera trudno było uwierzyć, że eksponaty muzealne kiedyś naprawdę były w codziennym użytku.

Uwieńczeniem spotkania w Muzeum było nagranie kolędy śpiewanej przez nasze dzieci przy użyciu fonografu, działającego wg takiej samej zasady jak wynalezione przez Thomasa Edisona w 1877 pierwsze urządzenie rejestrujące dźwięk.

Zmęczeni ale szczęśliwi po dniu pełnym wrażeń zakończyliśmy wycieczkę kolacją w McDonaldzie.

 

Sylwia Ilczuk