„Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami i Rosjanami. Nie da się budować trwałych relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość…” To fragment przemówienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010r., którego nie zdążył wygłosić. W tym dniu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz parlamentarzyści, ludzie kultury, wysocy urzędnicy, księża, przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Była to oficjalna delegacja udająca się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe obchodzone 13 kwietnia. Zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkim wymordowanym prze NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku”. 13 kwietnia 1943 roku władze niemieckie podały informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych mogił oficerów Wojska Polskiego. Polskich jeńców rozstrzelano w lesie katyńskim, w okolicach Charkowa, Miednoje i innych miejscowości.
„O Boże!…
Najpierw jechali długo,
Wieziono ich wiosenną szarugą.
…Ilu ich było? Dwa? Pięć? Osiem? Dwanaście tysięcy?…
Pamiętamy ich zbrojnych i hojnych,
Pamiętamy młodziutkich przed wojną…
[…]
Czy im
się pożegnać dano?
Czy do końca, aż kat wystrzelił,
O niczym nie wiedzieli?”
(fragment wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny „O Boże”)
Dopiero w 1990 roku władze ZSRR przyznały się, że zbrodnię popełniło NKWD. Na podstawie badań naukowych i przekazanych dokumentów, liczbę ofiar szacuje się na około 22 tysiące.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia 2021 roku (w 90 rocznicę objawień Świętej Faustyny Kowalskiej), w kościele parafialnym w Sadownem, została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Mszy Świętej przewodniczyli ksiądz proboszcz Antoni Kunicki oraz ksiądz kanonik Stanisław Wojciechowski. Po Mszy Świętej , przed tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej złożono kwiaty. W chwili zadumy pochylono się nad trudnymi i zawiłymi losami Polski i Polaków.
Tekst i zdjęcia S.A.