Ile pszczół jest w ulu i kto w nim rządzi? Jak wygląda królowa pszczół? Co pszczoły robią zimą? Jak powstaje miód i dlaczego jest zdrowy?
Na te pytania i wiele innych, uczniowie klasy II b mogli uzyskać odpowiedzi od niecodziennych gości, którzy odwiedzili ich 5maja 2016r. Pan Paweł Bereza (tata Witka – ucznia tej klasy) i pan Artur Małetka podzielili się swoją wiedzą o znaczeniu pszczół w przyrodzie oraz walorach zdrowotnych i leczniczych produktów pszczelich. Uczniowie dowiedzieli się, że te owady nigdy nie próżnują i stąd przysłowie „Pracowity jak pszczoła”. Mogli obejrzeć prawdziwy ul, przyrządy potrzebne przy pracy w pasiece, strój pszczelarza. Poznali produkty wytworzone przez pszczoły oraz różne rodzaje miodu. Dzięki temu przekonali się, że pszczoły to nie tylko miód. Pszczoły to nasze przyjaciółki, bo dzięki nim zapylane są rośliny potrzebne nam do życia.
Najwięcej radości sprawiła im degustacja miodu z mniszka lekarskiego, był tak pyszny, że palce lizać!
Wspólnie możemy pomóc pszczołom!
• Zasadźmy rośliny miododajne, dzięki którym znajdą nektar i pyłek kwiatowy.
• Zamiast sztucznych środków możemy użyć naturalnych nawozów do nawożenia ogródka, np. kompostu.
• W naszych ogródkach zadbajmy o różnorodne rośliny, które będą kwitły przez cały sezon. Dzięki temu pszczoły będą miały dostęp do pokarmu.
H. Żach